Naukowcy z Politechniki Łódzkiej są częścią interdyscyplinarnego zespołu badającego bioplastik. Czym charakterysuje się to tworzywo i jaki wpływ ma na środowisko? Odpowiedź m. in. na te pytania będzie efektem projektu BIO-PLASTICS EUROPE, finansowanego z programu Horyzont 2020. 

ECO CPR – Ekologiczny fantom do nauczania podstawowych zabiegów resuscytacyjnych to wynalazek naukowców Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Fantom ma funkcję edukacyjną i będzie wykorzystywany w praktycznej nauce udzielania pierwszej pomocy.

Image
prof. Poniszewska-Marańda, PŁ

Czy ten sam proszek kupiony w Polsce i w Niemczech spierze tyle samo plam? W odpowiedzi na to pytanie pomogą naukowcy realizujący projekt Sztuczna Inteligencja i Blockchain dla systemu kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów (SALUS). Pracami kieruje dr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda, prof. PŁ

Wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości w terapii dla seniorów jest możliwe dzięki efektom projektu Grydsen. Naukowcy z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej są współtwórcami gry komputerowej pozwalającej zachować sprawność motoryczną oraz poprawić funkcje poznawcze u osób starszych.

Image
prof. Anna Fabijańska bohaterką rozmowy w cyklu Nauka movie

„Gdy osiągnie IQ 100 czy 150, nie będzie problemu. Ale gdy tysiąc albo 10 tysięcy, to co wtedy? To może być największe osiągnięcie ludzkości. Ale zarazem jej koniec” – tak o sztucznej inteligencji powiedział Stephen Hawking. To bez wątpienia jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi informatyki, a zarazem bardzo interesujący temat badań naukowych. Prof. Anna Fabijańska (Index Hirsha 14, około 900 cytowań, profesura w wieku 39 lat) wykorzystuje sztuczną inteligencję m. in. do analizy obrazów cyfrowych.

Niezawodność to kluczowa kwestia w motoryzacji. W Katedrze Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn na Wydziale Mechanicznym prowadzone są zarówno teoretyczne prace naukowe, jak i laboratoryjne badania na prototypach, zmierzające do poprawy bezpieczeństwa pojazdów. O projektach realizowanych przez ekspertów Politechniki Łódzkiej opowiadają dr hab. inż. Damian Batory, prof. PŁ oraz dr inż. Grzegorz Mitukiewicz. 

Image
Nauka movie A. Czylkowska i P. Szymański

Liczba chorych onkologicznie rokrocznie rośnie, a co za tym idzie, zwiększa się potrzeba opracowania skutecznych leków przeciwnowotworowych. Na to wyzwanie odpowiadają zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetów Medycznych w Łodzi i Lublinie oraz z CBMiM PAN w Łodzi. Zaprojektowali, zsyntetyzowali, a także dogłębnie przebadali właściwości fizykochemiczne i biologiczne dwóch nowych związków o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym. Mówią o tym dr hab. inż. Agnieszka Czylkowska, prof. PŁ oraz prof. dr hab. n. farm. Paweł Szymański.

Dzięki współpracy inżynierów PŁ, lekarzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki oraz pracowników firmy Netrix S.A., powstał projekt bielizny medycznej. To rozwiązanie pozwoli na bezinwazyjną, a zatem i bezbolesną, diagnostykę układu moczowego dzieci.

Image
Grafika cyklu Nauka movie głosem młodych naukowców. Obraz podzielony na dwie części: lewa to grafika na biało-bordowym tle, prawa to zdjęcie bohatera. W lewym, górnym rogu, na białym tle czarny napis mgr inż. Andrzej Gąsiorowski. Poniżej na bordowym tle logo cyklu: ikona kamery z nazwą cyklu. Po prawej stronie zdjęcie portretowe mgr inż. Andrzeja Gąsiorowskiego w niebieskim garniturze. Na lewej doni trzyma statuetkę-nagrodę JM Rektora Politechniki Łódzkiej.

Energetyka jądrowa wciąż budzi wiele wątpliwości, dlatego tak bardzo ważny jest głos ekspertów. Mgr inż. Andrzej Gąsiorowski, doktorant na Wydziale Chemicznym, prowadzi badania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w zakresie pracy z promieniowaniem jonizującym. Jest absolwentem technologii chemicznej na PŁ, uczestniczył w projektach NCN i NCBR. Jest stypendystą Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych. Brał udział w wyjeździe szkoleniowo-stażowym do Hiszpanii, w zakresie energetyki jądrowej, jak również w wyjazdach technicznych dotyczących przemysłu jądrowego we Francji i Niemczech.

Image
Grafika cyklu Nauka movie głosem młodych naukowców. Obraz podzielony na dwie części: lewa to grafika na biało-bordowym tle, prawa to zdjęcie bohatera. W lewym, górnym rogu, na białym tle czarny napis mgr inż. Rafał Bredow. Poniżej na bordowym tle logo cyklu: ikona kamery z nazwą cyklu. Po prawej stronie zdjęcie portretowe mgr inż. Rafała Bredowa w garniturze na jasnym tle.

W swojej pracy doskonale łączy wiedzę teoretyczną z doświadczeniem zdobytym na placu budowy. A to wykorzystuje w swoich badaniach, których celem jest ustalenie niezawodności konstrukcji tj. hale, maszty. Mgr inż. Rafał Bredow jest laureatem m.in. Nagrody im. prof. Kuczyńskiego za najlepszą pracę dyplomową wykonaną na kierunku budownictwo i kontynuuje kształcenie w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej PŁ.

Image
Grafika cyklu Nauka movie głosem młodych naukowców. Obraz podzielony na dwie części: lewa to grafika na biało-bordowym tle, prawa to zdjęcie bohatera. W lewym, górnym rogu, na białym tle czarny napis mgr inż. Weronika Głowadzka. Poniżej na bordowym tle logo cyklu: ikona kamery z nazwą cyklu. Po prawej stronie zdjęcie portretowe uśmiechniętej mgr inż. Weroniki Głowadzkiej w ciemnej bluzce.

W laboratorium czuje się jak dziecko w sklepie z zabawkami – pasjonatka fizyki, doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej. Pracuje w grupie badawczej prof. Tomasza Czyszanowskiego, gdzie zajmuje się laserami VCSEL znajdującymi szerokie zastosowanie m.in. w medycynie, sprzęcie elektronicznym. Mgr inż. Weronika Głowadzka związana jest z Instytutem Fizyki PŁ, zdobywa również międzynarodowe doświadczenie w czasie staży i pobytów w europejskich uczelniach. Jako cel postawiła sobie stworzenie technologii, która w przyszłości mogłaby być wykorzystana do szybkiej analizy krwi pacjentów lub powietrza jakim oddychają.

Image
Grafika cyklu Nauka movie głosem młodych naukowców. Obraz podzielony na dwie części: lewa to grafika na biało-bordowym tle, prawa to zdjęcie bohatera. W lewym, górnym rogu, na białym tle czarny napis mgr inż. Monika Bartczak. Poniżej na bordowym tle logo cyklu: ikona kamery z nazwą cyklu. Po prawej stronie zdjęcie portretowe mgr inż. Moniki Bartczak w niebieskiej sukni na białym tle.

Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej PŁ pracuje nad metodami lingwistycznego podsumowania i wykrywania wyjątków w bazach danych, znajdujących zastosowanie w cyberbezpieczeństwie, medycynie, handlu. Wraz z prof. Adamem Niewiadomskim jest współautorką artykułu wydanego w czasopiśmie naukowym Journal of Applied Computer Science. Została również laureatką konkursu o stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia.

Image
Grafika cyklu Nauka movie głosem młodych naukowców. Obraz podzielony na dwie części: lewa to grafika na biało-bordowym tle, prawa to zdjęcie bohatera. W lewym, górnym rogu, na białym tle czarny napis dr inż. Hubert Antolak. Poniżej na bordowym tle logo cyklu: ikona kamery z nazwą cyklu. Po prawej stronie zdjęcie portretowe dr inż. Huberta Antolaka w kraciastej kamizelce i jasnej koszuli.

Technologia żywności i żywienia to bardzo rozległa dziedzina, a efekty prac badawczych w jej ramach poprawiają jakość życia wszystkich konsumentów. Dr inż. Hubert Antolak z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności zajmuje się wykorzystaniem mikroorganizmów w produkcji bezalkoholowych napojów fermentowanych. Prowadzi również badania zmierzające do zapobiegania ich mikrobiologicznym zanieczyszczeniom. Jest laureatem m.in. nagrody naukowej Wydziału IV Nauk Technicznych PAN za pracę doktorską „Bakterie Asaia spp. jako nowe zanieczyszczenie napojów funkcjonalnych” oraz 8 artykułów związanych tematycznie z tą rozprawą.

Image
Grafika cyklu Nauka movie głosem młodych naukowców.

Nauki chemiczne są bardzo rozległą dziedziną mogącą znaleźć zastosowanie w takich obszarach jak autentykacja produktów czy diagnostyka medyczna. Jednym z narzędzi wykorzystywanych przez naukowców jest spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR). W tym obszarze pracuje dr inż. Barbara Pacholczyk-Sienicka należąca do grupy badawczej prof. Łukasza Albrechta.

Image
Grafika cyklu Nauka movie głosem młodych naukowców. Obraz podzielony na dwie części: lewa to grafika na biało-bordowym tle, prawa to zdjęcie bohatera. W lewym, górnym rogu, na białym tle czarny napis mgr inż. arch. Anna Jaruga-Rozdolska. Poniżej na bordowym tle logo cyklu: ikona kamery z nazwą cyklu. Po prawej stronie zdjęcie portretowe mgr inż. arch. Anna Jaruga-Rozdolska w czarnej sukni na ciemnym tle.

Absolwentka PŁ została wyróżniona w konkursie na najlepszy dyplom, organizowanym przez Stowarzyszenia Architektów Polskich. Doceniono ciekawe połączenie astronomii i architektury. Jak mówi mgr inż. Anna Jaruga-Rozdolska: to nauki nierozerwalnie ze sobą związane. Starożytne cywilizacje pozostawiły budowle – artefakty, służące do obserwacji nocnego nieba, wskazujące na bardzo wczesne koneksje tych dwóch dziedzin. O wyzwaniach w pracy projektowej oraz wartości nauki dla architektury mówi kolejna bohaterka cyklu popularyzującego młodych badaczy z PŁ.