Międzynarodowe Agendy Badawcze – 140 mln zł na przełomowe badania

Jeszcze do 23 października br. można składać wnioski w kolejnym konkursie w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze realizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Do zdobycia jest łącznie 140 mln zł. W aktualnej edycji konkursu finansowanie mogą zdobyć projekty realizowane w całej Polsce, ale z wyłączeniem województwa mazowieckiego.

Program Międzynarodowe Agendy Badawcze oferuje środki na utworzenie w Polsce nowych, autonomicznych ośrodków badawczych realizujących przełomowe w skali międzynarodowej badania naukowe. Jest on finansowany z funduszy unijnych pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Na uruchomienie jednego nowego centrum naukowego można otrzymać ok. 35 mln zł. Warunkiem zdobycia takiego finansowania jest pomysł na oryginalny, innowacyjny program badawczy, a także zaangażowanie silnego partnera lokalnego (np. uczelni wyższej), zagranicznego i partnerów gospodarczych. Otrzymane finansowanie można przeznaczyć na badania prowadzone przez kilka grup badawczych. Termin składania wniosków w bieżącym konkursie upływa 23 października br. Finansowanie mogą zdobyć projekty realizowane w całej Polsce, ale z wyłączeniem województwa mazowieckiego.

Do konkursu w programie MAB mogą się zgłosić wybitni naukowcy, niezależnie od narodowości. Muszą oni zaproponować zarówno temat badań, jak i przedstawić pomysł na organizację całej jednostki i wizję jej przyszłości. W konkursie zagraniczni recenzenci i eksperci oceniają oryginalność i innowacyjność przedstawionego programu badawczego.

Program MAB jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od końca 2015 r. ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Kolejne konkursy zostaną uruchomione w drugiej połowie 2017 r. i w 2018 r.

Dodatkowych informacji udziela: Dominika Wojtysiak, wojtysiak@fnp.org.pl; tel. 22 845 95 41; 698 931 944

Źródło - materiały prasowe FNP.

Data dodania:2017-09-28
Agnieszka Garcarek-Sikorska