Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Program ERASMUS MUNDUS w latach 2009-2013



Cele  ogólne programu:

Ogólnym celem programu jest podniesienie jakości w europejskim szkolnictwie wyższym poprzez szerszą współpracę z krajami trzecimi i wspieranie w ten sposób rozwoju zasobów ludzkich oraz promowanie dialogu i pogłębianie zrozumienia między narodami i kulturami.

 Cele szczegółowe Programu: 

- promowanie wysokiej jakości programów studiów, których dodatkową zaletą jest wyraźnie europejski charakter, stanowiących atrakcyjną ofertę zarówno w obrębie Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami;

- zachęcenie wysoko wykwalifikowanych absolwentów i nauczycieli akademickich z całego świata do zdobywania kwalifikacji i/lub doświadczenia w Unii Europejskiej i stworzenie im takich możliwości;

- nawiązanie bardziej usystematyzowanej współpracy pomiędzy uczelniami w Unii Europejskiej i krajach trzecich oraz zwiększenie liczby wyjeżdżających studentów i wykładowców z Unii Europejskiej w ramach europejskich programów studiów;

- zwiększenie dostępności oraz promowanie i wzmocnienie pozytywnego wizerunku szkolnictwa wyższego w Unii Europejskiej.

Kraje uprawnione do udziału w programie

 

Kraje uczestniczące: 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia, Lichtenstein) - oraz od 2008 r  kraje kandydujące do UE ( Chorwacja, Turcja, Jugosłowiańska Republika Macedonii). Kraje te nie mogą ubiegać się o stypendia dla studentów i nauczycieli akademickich.  

Oprócz krajów uczestniczących, w niektórych akcjach programu i w określonym zakresie mogą brać udział tzw. kraje trzecie, czyli wszystkie inne kraje poza krajami Unii Europejskiej, EEA-EFTA oraz krajami kandydującymi do UE. Kraje trzecie nie mogą składać wniosków o Europejskie studia magisterskie Erasmus Mundus.

 Akcje Programu Erasmus Mundus


Akcja 1 - Europejskie studia magisterskie i doktoranckie Erasmus Mundus (Erasmus Mundus Master Courses). Akcja skierowana jest do wszystkich typów uczelni wyższych w krajach uczestniczących, które są uprawnione do prowadzenia studiów magisterskich lub doktoranckich.

Akcja 2 -Projekty partnerskie Celem tego działania jest rozwijanie zorganizowanej współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego z Europy i krajów trzecich poprzez promowanie mobilności na wszystkich poziomach studiów w odniesieniu do studentów (studiów licencjackich i magisterskich), doktorantów, pracowników naukowych oraz pracowników akademickich i administracyjnych (nie wszystkie regiony i części mogą obejmować wszystkie możliwości mobilności).

Minimalny skład grupy realizującej projekt (konsorcjum) to przynajmniej 5 uczelni z 3 różnych krajów Unii Europejskiej oraz wskazana w zaproszeniu do składania wniosków liczba uczelni z danego obszaru geograficznego.


Akcja 3 - Działania zmierzające do zwiększenia atrakcyjności europejskiego szkolnictwa wyższego. Akcja skierowana jest do wszystkich instytucji działających w sferze szkolnictwa wyższego zarówno w krajach uczestniczących jak i w krajach trzecich.

 


Data dodania:2007-03-20
Data aktualizacji2014-12-07

Wprowadzone przez:
Agnieszka Michałowska-Dutkiewicz

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE