23 kwietnia 2018 roku w Centrum Nauki Kopernik, odbyła się Konferencja inaugurująca Program Dostępność Plus 2018-2025.
Program jest szansą na odrobienie wieloletnich zaniechać w sferze dostępności i wprowadzeniem nowej jakości życia dla wszystkich obywateli.
Kto skorzysta z Programu Dostępność Plus?
Każdy. Program zakłada działania, które posłużą wszystkim obywatelom. Jego beneficjentami będą nie tylko osoby starsze czy z niepełnosprawnościami. Nawet 30% społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe trudności w mobilności czy percepcji (osoby poruszające się przy pomoc kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich), niesłyszący, niedowidzący, z trudnościami manualnymi i poznawczymi (po udarze, chorujących na Alzheimera), kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym, z ciężkim bagażem oraz słabsze fizycznie. Program jest więc inicjatywą, której pozytywne efekty posłużą wszystkim – choć dla jednych będą mniej zauważalne, dla innych mogą być przełomem i warunkiem skorzystania z przestrzeni publicznej.
Co wspieramy?
Program jest ambitny. Zakłada zróżnicowane działania w różnych obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi czy konkurencyjność przedsiębiorstw.
ARCHITEKTURA
Wszystkie nowe inwestycje budowlane będą projektowane tak, aby każdy mógł z łatwością z nich korzystać. Dla istniejących budynków pojawią się nowe możliwości ich modernizacji (na przykład montaż barierek, podjazdów, dźwigów, lekko otwierających się drzwi, automatycznego oświetlenia).
TRANSPORT
Wszystkie nowo zakupione autobusy tramwaje będą dostępne dla osób o szczególnych potrzebach. Dotyczy to nie tylko tramwajów, autobusów czy pociągów, ale też modernizowanych dworców, przystanków, zajezdni, poczekalni, peronów, węzłów przesiadkowych.
EDUKACJA
Przedszkola, szkoły i uczelnie staną się miejscami przyjaznymi wszystkim. Inwestycje, zakup wyposażenia, lepsze oznaczenie pomieszczeń i korytarzy, kształcenie nauczycieli i przyszłych profesjonalistów przyczynią się do poprawy dostępności. Wiedza o dostępności stanie się elementem programów nauczania w różnych zawodach na przykład architekt, urbanista, programista.
SŁUŻBA ZDROWIA
Poprawa dostępności architektonicznej przychodni lub szpitali, wyposażenie w sprzęt ułatwiający komunikację (z osobą niedosłyszącą, z osobą z zaburzeniami mowy), poruszanie się (oznaczenia, podjazdy, podnośniki), zmiana procedur z uwzględnieniem różnych potrzeb pacjentów. Dodatkowo inwestycje w obszarach telemedycyny.
CYFRYZACJA
Wszystkie serwisy administracji rządowej staną się dostępne, aby każdy obywatel mógł wybrać sposób załatwienia sprawy urzędowej. Uregulowanie obowiązku nadawców programów telewizyjnych do zapewniania dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz obowiązku dystrybuowania dostępnych filmów.
USŁUGI
Zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami możliwości skorzystania z usług powszechnych (komunikacja, poczta, transport, zakupy) – także w wersji on-line. Zwiększenie dostępu do aktywnego wypoczynku, kontaktu z kulturą i kontaktów społecznych – poprawa dostępności obiektów turystycznych, sportowych, terenów rekreacyjnych (plaże, parki, place zabaw), zabytków miejsc i kultury (teatry, kina, galerie).
KONKURENCYJNOŚĆ PRZEDSIEBIORSTW
Wspieranie przedsiębiorstw we wprowadzaniu na rynek nowych produktów (pożyczki, promocja eksportu). Budowa zaplecza badawczego dla różnych gałęzi przemysłu w celu poszukiwania najbardziej funkcjonalnych i ergonomicznych rozwiązań dla produktów i usług. Utworzenie 5 centrów testujących, w których firmy będą mogły przetestować pomysły na produkty oraz centrów prezentacji produktów dla potencjalnych nabywców, inwestorów i klientów.
Źródła finansowania
Na program w perspektywie 2018-25 przeznaczone zostanie ok. 23 mld zł. Źródłami finansowania są głównie fundusze europejskie i publiczne środki krajowe (budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego, środki PFRON).
https://www.miir.gov.pl/strony/aktualnosci/inauguracja-programu-dostepnosc-plus-2018-2025/