Data dodania 19.05.2023 - 14:15
Kategorie aktualności

W najbliższy weekend Politechnikę Łódzką opanują młodzi mistrzowie informatyki. W sobotę o godzinie 12:00 rozpocznie się finał rozgrywany w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.
Gościem honorowym uroczystości otwarcia będzie wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Zmaganiom uzdolnionych uczniów będzie też kibicował i gratulował sukcesów prorektor ds. kształcenia prof. PŁ Andrzej Romanowski.

Image

Miejsce: Centrum Technologii Informatycznych, B-19, Wólczańska 217/223

Przed rozpoczęciem III Ogólnopolskich Zawodach Projektowych zostaną wręczone dyplomy i nagrody dla zespołów, które zwyciężyły w etapie regionalnym i stanęły na podium.

W finale udział weźmie 150 uczestników. To zespoły z całej Polski, które na etapie regionalnym zajęły miejsca od 1-3. Zawodnicy są podzieleni na kategorie wiekowe o wdzięcznych nazwach: Miniboty (klasy 4-6), Raptory (klasy 7-8) i Predatory (szkoła średnia).

Jak wyjaśniają organizatorzy

- Zawody Projektowe, to szansa na zmierzenie się z wyzwaniami stojącymi przed twórcami systemów robotycznych, ponieważ zagadnienia projektowe opierają się na oprogramowaniu robota (mBot) do samodzielnego wykonywania określonych zadań. Przedmiotem kolejnych etapów współzawodnictwa jest udoskonalanie rozwiązania opracowanego w etapie lokalnym, tak, aby robot potrafił poradzić sobie z coraz większymi wyzwaniami i coraz szybciej wykonywał powierzone mu obowiązki.  

Cel zawodów? Poza rozwojem zdolności programistycznych jest to także rozwój umiejętności pracy w zespole, współzawodnictwa i postaw fair play oraz integracja uczestników, co dziś jest tak bardzo ważne.  

W niedzielę po zakończeniu zawodów zostaną wręczone nagrody zwycięzcom finałów.
 
Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego, który rozpoczął się w 2018 r. jest znakomitym wsparciem dla uzdolnionych uczniów oraz nauczycieli, którzy z nimi pracują. Partnerem wiodącym projektu jest Politechnika Łódzka, przy zaangażowaniu najlepszych uczelni technicznych w kraju Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na pięć lat działań projektowych uzyskano 50 milionów złotych, pochodzących w większości z UE, a także z budżetu państwa.