Data dodania 04.04.2024 - 08:17

Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. inż. Dariuszowi Heimowi z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport.

Profesor Dariusz Heim jest absolwentem Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, dwóch kierunków: budownictwa (1997) oraz architektury i urbanistyki (2000). Po studiach rozpoczął pracę w Katedrze Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych (1997-2012). Roczny staż doktorski (2000-2001) odbył w Energy Systems Research Unit, University of Strathclyde, Glasgow. Stopień doktora uzyskał w 2003 r. na Politechnice Łódzkiej, zaś tytuł doktora habilitowanego w 2012 r. na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Od 2012 r. pracuje w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

Zainteresowania naukowe prof. Dariusza Heima dotyczą szeroko rozumianej fizyki budowli, ze szczególnym uwzględnieniem badań i modelowania procesów fizycznych zachodzących w budynkach. Jego najważniejsze dokonania naukowe obejmują zagadnienia sprzężonych procesów konwersji energii promieniowania słonecznego wraz z magazynowaniem ciepła w przegrodach budowlanych. Prowadzone przez profesora prace badawcze poświęcone są efektywności energetycznej w budownictwie i jakości środowiska wewnętrznego, a w szczególności: oświetlenia dziennego, komfortu cieplnego, jakości powietrza, szczelności powietrznej budynków, monitorowania parametrów środowiska zewnętrznego oraz inżynierii materiałów budowlanych.

Profesor Dariusz Heim jest autorem lub współautorem 131 artykułów naukowych, w tym 53 indeksowanych w bazie WoS CC i 81 w bazie Scopus. Posiada w dorobku 1 monografię, 42 rozdziały w monografiach, a także 100 referatów opublikowanych w recenzowanych materiałach konferencyjnych. Zrealizował 14 grantów naukowych, w tym kierował 3 międzynarodowymi projektami badawczymi. Jest współautorem 6 zgłoszeń patentowych. Dotychczas wypromował 6 doktorów, zaś obecnie sprawuje opiekę nad 2 doktorantami.

Profesor jest członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma Journal of Building Performance Simulation. Był założycielem i pierwszym przewodniczącym (w latach 2007-2013) polskiego oddziału stowarzyszenia IBPSA (International Building Performance Simulation Association). Od 2014 r. pełni funkcję prezesa Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.