Data dodania 03.04.2024 - 15:23
Kategorie aktualności

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik został dziś wskazany przez Radę Uczelni jako kandydat na rektora w kadencji 2024-2028. Rada doceniła kompetencje, zaangażowanie, umiejętność podejmowania decyzji oraz program wyborczy, którego realizacja wpłynie na dalszy intensywny rozwój PŁ.

Image

Odwołując się do kończącego się okresu pierwszych lat sprawowania władzy w uczelni prof. Jóźwik powiedział –

Dotychczasowe wspólne działania pozwoliły nam osiągnąć niemal wszystkie cele sformułowane przed ponad trzema laty. Podjąłem decyzję o ponownym kandydowaniu na rektora, bo dziś jestem jeszcze bardziej świadomy odpowiedzialności i obowiązków z jakimi przyjdzie mi się mierzyć. Zdaję sobie sprawę z oczekiwań wspólnoty naszej Politechniki.

Jakie są najważniejsze problemy do rozwiązania w najbliższej przyszłości i wizja dalszego rozwoju uczelni?

Rektor prof. Jóźwik swój program "Politechnika Łódzka - nasze wspólne dobro" udostępnił na stronie internetowej https://krzysztofjozwik.pl/.

Cały dokument ma kilka stron, ale na wstępnie kandydat na rektora wskazał pięć głównych obszarów. Są to: kultura organizacji, jakość badań naukowych, innowacyjne kształcenie, infrastruktura i środowisko pracy, społeczna odpowiedzialność Politechniki Łódzkiej.

Na stronie  https://krzysztofjozwik.pl/ jest też niezwykle bogaty życiorys oraz sprawozdanie za okres 1 września 2020 r. - 29 lutego 2024 r.

O swoim programie prof. Krzysztof Jóźwik mówi m.in.

- Nauka i kształcenie muszą być realizowane według niezmiennych zasad, choć zmieniają się metody, a innowacje stanowią o naszej roli lidera. Jestem przekonany, że współczesna nauka wykracza poza tradycyjne podziały na dyscypliny czy nawet dziedziny. W Politechnice będziemy tworzyć silne, międzynarodowe, interdyscyplinarne zespoły badawcze, m.in. korzystając z możliwości, jakie oferuje sieć uniwersytetów europejskich ECIU. Politechnika Łódzka musi działać na rynku globalnym, a to wymaga nadążania, a nawet wyprzedzania zachodzących przemian. Konieczne jest wprowadzenie zmiany przepisów prawa, o co będę zabiegał wszelkimi sposobami, aby w konsekwencji doprowadzić do elastycznego planowania i realizacji ścieżek kształcenia, szczególnie na studiach II stopnia. Celem jest model kształcenia „szytego na miarę” dla naszych kandydatów.

Program zawiera wiele szczegółowych propozycji. Będzie można o nich porozmawiać na spotkaniu ze społecznością akademicką, które odbędzie się 23 kwietnia 2024 r. (wtorek) o godz. 1215 w Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej.
Posiedzenie wyborcze Uczelnianego Kolegium Elektorów Politechniki Łódzkiej odbędzie się dwa dni później, 25 kwietnia 2024 r., w tym samym miejscu i o tej samej godzinie.