Data dodania 18.09.2023 - 09:07

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zerowej Emisji, społeczność akademicka Politechniki Łódzkiej zasadzi drzewa i krzewy na terenie naszego kampusu. Akcja jest kontynuacją pomysłu zgłoszonego do tegorocznej edycji budżetu „Idea Box”, który zdobył największą liczbę głosów.

W Politechnice Łódzkiej doskonale rozumiemy odpowiedzialność naszego wpływu na otoczenie. Mamy świadomość, że to nie tylko kształcenie studentów i badania naukowe, ale także kreowanie istotnych społecznie postaw. Realizując te zadania opieramy się na celach zrównoważonego rozwoju. Ten kierunek zmian towarzyszy nam również w podejmowaniu kolejnych inicjatyw. Przykładem tego może być zaplanowana przez nas kampania rewitalizacji zieleni znajdującej się na terenie naszej uczelni. Zaczynamy od kampusu A

- powiedział prorektor ds. rozwoju PŁ, prof. Paweł Strumiłło, przewodniczący Zespołu ds. zrównoważonego rozwoju.

Sadzenie drzew i krzewów obędzie się 22 września (piątek) o godz.10.00 na terenie kampusu A, przy strefie relaksu znajdującej się obok budynku Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów  - od strony ulicy Radwańskiej. W wydarzeniu wezmą udział: wicemarszałek województwa łódzkiego - Piotr Adamczyk, prorektor ds. rozwoju w PŁ - prof. Paweł Strumiłło, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Katarzyna Krakowska oraz architektka zieleni - dr inż. Barbara Wycichowska, Instytut Architektury i Urbanistyki PŁ.

Akcja sadzenia drzew zostanie powiązana z bezpłatnym przekazaniem przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego trzystu sadzonek drzew i krzewów do prywatnego użytku pracowników i studentów PŁ. Dostępne będą m. in.: aronia ciemno-owocowa, berberys Dart's Red Lady, berberys Golden Ring, dereń jadalny, głóg jednoszyjkowy, hibiscus, jarząb pospolity, kalina koralowa, mahonia, morwa, ognik szkarłatny, pigwowiec, rokitnik oraz trzmielina.

Cieszymy się, że nasza uczelnia zakwalifikowała się do wzięcia udziału w inicjatywie województwa łódzkiego „Owocowe łódzkie”, realizowanej w ramach projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Jest to kolejne działanie podjęte przez Politechnikę Łódzką mające na celu realizację zadań wyszczególnionych w Agendzie „Zrównoważonego Rozwoju ONZ”. Pracownicy i studenci naszej uczelni będą mieli okazję do osobistego zaangażowania w światowe działania na rzecz zrównoważonego rozwoju

- powiedział Adam Owczarek, kierownik Działu Rozwoju Uczelni, członek Zespołu ds. zrównoważonego rozwoju PŁ.

Sadzonki będzie można odbierać 22 września w godz. 10.00-13.00 przed budynkiem A33 (wejście E).

Po zakończeniu wydarzenia osoby, które odebrały sadzonki będą mogły wziąć udział w konkursie polegającym na zamieszczeniu zdjęcia z ich zasadzenia pod postem umieszczonym na FB i Instagramie PŁ wraz z hasztagiem #sadzonkiNaPŁ. Nagrodami w konkursie będą eko-gadżety.