Data dodania 04.04.2024 - 11:10

Prof. Dariusz Heim z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska otrzymał od Prezydenta RP tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. To zaszczytne wyróżnienie potwierdza jego wybitne osiągnięcia naukowe związane inżynierią środowiska, efektywnością energetyczną i zrównoważonym budownictwem.

Prof. Dariusz Heim jest absolwentem Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ. Ma dyplom dwóch kierunków: budownictwa oraz architektury i urbanistyki.

Prowadzone przez Profesora prace badawcze poświęcone są m.in. efektywności energetycznej w budownictwie i jakości środowiska wewnętrznego, w szczególności: oświetlenia dziennego, komfortu cieplnego, jakości powietrza, szczelności powietrznej budynków, monitorowania parametrów środowiska zewnętrznego oraz inżynierii materiałów budowlanych. Wynikają one z zainteresowań naukowych, które dotyczą szeroko rozumianej fizyki budowli, a szczególnie badań i modelowania procesów fizycznych zachodzących w budynkach.

Prof. Dariusz Heim był założycielem i pierwszym przewodniczącym polskiego oddziału International Building Performance Simulation Association - Stowarzyszenia Symulacji Procesów Fizycznych w Budynkach. Od roku 2014 jest prezesem Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.

Prywatnie prof. Dariusz Heim jest miłośnikiem jazdy na nartach i podróży śladami dobrej architektury.