|
|
Plan wykładów w semestrze letnim 2023
11.02.2023 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 13.00 (II grupa)
,,Czy można zobaczyć to, co jest niewidzialne? Eksperymenty z kamerą termowizyjną''
prof. dr hab. inż. Bogusław Więcek, badacz i wykładowca akademicki
z czterdziestoletnim stażem pracy w Politechnice Łódzkiej.
Wraz z zespołem zajmuje się problemami niewidzialnego promieniowania podczerwonego.
Wykształcił wielu specjalistów zajmujących się min. termografią w podczerwieni,
która znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach nauki, techniki, medycyny
i w życiu codziennym.
25.02.2023 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
,,Co to znaczy zero waste?''
Beata Skalińska, absolwentka Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym
w Poznaniu, od dziecka pasjonatka przyrody oraz wyznawczyni życia zero waste.
Wraz z rodziną tworzy produkty wielorazowe i pokazuje, jak z nich korzystać.
18.03.2023 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
,,Jajko zabawką młodego naukowca''
dr inż. Anna Hajdusianek
fizyk, popularyzatorka nauki, Politechnika Wrocławska
29.04.2023 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 12.00 (II grupa)
,,Jak "zmniejszyć słonia''? Rzecz o kompresji obrazów''
dr inż. Piotr Dębiec, prof. PŁ
Instytut Elektroniki, Politechnika Łódzka
27.05.2023 (sobota) godz. 10.00 (I grupa) i 13.00 (II grupa)
,,Świat pod ciśnieniem''
Paweł Barczyński
fizyk, nauczyciel i popularyzator nauki, pilot szybowcowy
Warsztaty naukowe
stacjonarnie:
Biotechnologia: ,,ALeCHEMIA'' (8-12 lat)
ALeCHEMIA - to nie czarna magia, ale chemiczne sztuczki z wykorzystaniem ogólnodostępnych produktów spożywczych i to bez użycia czarodziejskich zaklęć. Wyjaśnimy doświadczalnie na pozór nienaturalne zjawiska, z jakimi możemy się spotkać za drzwiami kuchni. Przy użyciu często wykorzystywanej w kuchni cieczy zrobimy tęczę na papierze. Jajo kurze zamienimy w kacze, pozbawimy go skorupki bez gotowania, ale zachowa ono swój kształt i właściwości. Z herbaty przygotujemy coca-colę i dowiemy się, czy warto ją pić. Odkryjemy i wyjaśnimy jeszcze kilka innych ciekawych zjawisk.
Czas trwania: 45 minut
Biotechnologia: ,,Mikrobiologia od kuchni'' (8-12 lat)
Czy wszystkie grzyby mają kapelusze, a bakterie trzepoczą rzęsami? Czy pączki spotkasz jedynie w cukierni i czy zawsze są lukrowane? Te i inne tajemnice odkryjemy na naszych zajęciach. Wejdziemy w głąb mikroświata i poznamy „niewidzialnych mieszkańców” żywności. Sprawdzimy, dlaczego chleb „rośnie” i ma dziury. Jeśli więc zastanawiałeś się kiedyś, jak „żywe” są kultury bakterii z reklam jogurtów, to te zajęcia są właśnie dla Ciebie.
Czas trwania: 45 minut
Biotechnologia: ,,Misja - nie marnuje, a wykorzystuje'' (NOWE) (8-12 lat)
Artykuły spożywcze traktujemy głównie jako produkty do spożycia, ale mają również tajemnicze drugie oblicze, które odkryjemy razem na zajęciach. Dowiesz się, dlaczego nie powinno się marnować żywności i jak wykorzystać produkty, które nam zostały. Sprawdzimy, czy z owoców możemy zrobić świeczkę? Odpowiemy na pytanie, czy da się napisać wiadomość niewidzialnym atramentem? Czy cytryna może stać się wulkanem? Te zagadki rozwiążemy na warsztatach.
Czas trwania: 45 minut
Chemia: ,,Na tropie pierwiastków chemicznych'' (8-9 lat) (10-12 lat)
Czy tablica Mendelejewa to przypadkowy układ symboli? Co oznaczają te dziwne zbitki liter? Bez jakich pierwiastków nie istniałoby życie na Ziemi? Które z nich możesz znaleźć we własnym domu i jaki symbol ma pierwiastek z magnetyczną osobowością? Czy wiesz, dlaczego tlen jest wszędzie? Na te i inne pytania sam znajdziesz odpowiedzi, wykonując doświadczenia chemiczne na zajęciach Na tropie pierwiastków chemicznych. Rozwikłasz też zagadkę podwodnej baterii, znikającej skorupki jajka oraz sprytnej plasteliny.
Czas trwania: 45 minut
Chemia: ,,Sieć o bardzo drobnych oczkach'' (8-12 lat)
Z pewnością widzieliście kiedyś sieć rybacką. Składa się ona z wielu długich sznurków połączonych ze sobą węzłami, które spajają kolejne linki i utrzymują sieć w całości.
A co, jeśli powiem, że wiele materiałów używanych przez nas na co dzień składa się
z bardzo małych sieci przypominających tę rybacką, ale niewidocznych gołym okiem? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to zapraszam na zajęcia! Na warsztatach stworzycie też własne piłeczki kauczukowe!
Czas trwania: 50 minut
Chemia: ,,Zamknięte powietrze - zobacz ciepło!'' (8-12 lat)
Każdemu z nas pianka może kojarzyć się inaczej. Czy wiesz, że spotykamy ją
w każdym pomieszczeniu domu? Jest w kuchni, łazience i salonie, ale także
w większości miejsc poza domem. Pianki mogą być miękkie jak chmurki, ale też twarde niczym kamień, jednak czy łatwo stworzyć piankę? Z czego się składa? Co się dzieje podczas jej tworzenia? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź podczas zajęć.
Czas trwania: 50 minut
Druk 3D: ,,Co wyobraźnia zmaluje, długopis wydrukuje - wstęp do technologii druku 3D'' (8-9 lat) (10-12 lat)
Ciekawe, jakby to było, gdyby rysunek mógł wyjść z kartki papieru… Z drukiem 3D to proste! Dzięki rysowaniu w powietrzu przy pomocy Długopisu 3D każde dzieło może być drukowane w przestrzeni. To prawie tak, jakby mieć w ręku zaczarowany ołówek. Długopis 3D pozwala na tworzenie niezwykłych konstrukcji w przestrzeni, a kotki, pieski, samochody czy motylki, ożywają dzięki niemu na naszych oczach i nabierają rzeczywistych kształtów. Zapraszamy wszystkich pomysłowych małych artystów do tworzenia rysunków w powietrzu, które będą wspaniałą pamiątką z zajęć!
Czas trwania: 45 minut
Elektromagnetyzm: ,,Jak namówić pociąg, żeby "latał"?'' (8-9 lat) (10-12 lat)
Czy wiesz jak działają magnesy? Czy można zobaczyć to co jest wokół magnesu? Jak wykorzystać ich zdolności? Przyjdź na spotkanie z magnesami, a razem sprawimy, że lokomotywa uniesie się w powietrzu. Te co jeżdżą i "latają" na zajęcia zapraszają.
Czas trwania: 45 minut
Elektronika: ,,Jak zobaczyć kiedy płynie prąd?'' (10-12 lat)
Czy kiedyś zastanawialiście się z jak zbudowane są otaczające nas urządzenia elektroniczne? Co je napędza? Chcielibyście zacząć samodzielnie konstruować obwody elektroniczne i prowadzić ciekawe eksperymenty? A może już zaczęliście np. rozbierając grającą zabawkę młodszego rodzeństwa i nie wiecie jak zrobić kolejny krok – zbudować swoje pierwsze elektroniczne mini-laboratorium? Na tych warsztatach sami przekonacie się jak ciekawa jest elektronika. Zbudujecie własne obwody elektroniczne, poznacie co to takiego rezystor, dioda, tranzystor… Zobaczycie jak wprawić w ruch silnik elektryczny - a może nawet całego robota. Ponadto powiemy Wam jak eksperymenty te prowadzić bezpiecznie, odpowiedzialnie… nie psując przy tym niczyich zabawek
Czas trwania: 45 minut
Elektronika: ,,Proste obwody na splątanych drutach'' (NOWE) (8-9 lat)
Pewnie nieraz słyszeliście: ,,Nie wkładaj rączek do kontaktu''. Ale czy wiecie dlaczego? Na warsztatach dowiecie się co to jest prąd elektryczny i czy jest on bezpieczny? Poznacie podstawowe wielkości elektryczne i sprawdzicie, które materiały przewodzą prąd. Na koniec każdy z was zbuduje swój obwód elektryczny w którym będzie mógł wprowadzać różne zmiany. Jeśli chcecie samodzielnie przeprowadzić doświadczenia i sprawdzić jak to jest z tym prądem, zapraszamy!
Czas trwania: 45 minut
Inżynieria materiałowa: ,,Biomateriały: materiały w służbie ludzKOŚCI'' (10-12 lat)
Czy złamaną kość możemy naprawić i połączyć za pomocą metalu? Czy wykorzystując metal lub inne tworzywo możemy naprawić biodro lub kolano? Czy to w ogóle jest możliwe? Na zajęciach dowiecie się, czym są biomateriały, czym się charakteryzują
i jak możemy je wykorzystać, aby uratować ludzkie życie. Będziecie mieli także możliwość wytworzenia biomateriału, który jest szeroko stosowany w aplikacjach medycznych, np. dla potrzeb ortopedii.
Czas trwania: 45 minut
Inżynieria materiałowa: ,,Ile oczu ma mucha? – czyli podróż w głąb mikroświata'' (10-12 lat)
Czy to możliwe, że mucha ma 4000 oczu? Czy włos naprawdę prezentuje się tak, jak go na co dzień widzimy? Jak wygląda struktura otaczających nas materiałów? Tego dowiecie się na naszych zajęciach, na których będziecie mogli przyjrzeć się z innej perspektywy temu, co na co dzień wydaje się dobrze znane i oczywiste. Poznacie szczególne narzędzie badawcze, jakim jest mikroskopia, która pozwala nam wkroczyć w głąb mikroświata.
Czas trwania: 45 minut
Matematyka: ,,Fenomen prostopadłościennego klocka'' (8-9 lat)
Na warsztatach odkryjecie jaką moc matematyczną kryją w sobie klocki. Dowiecie się jak można za ich pomocą tworzyć ciekawe kształty, rozwiązywać zagadki logiczne czy bawić się nimi inaczej niż na co dzień. Będziemy budować figury płaskie i przestrzenne według różnych kryteriów, poznawać ich właściwości oraz poznawać ich zastosowania w życiu codziennym.
Czas trwania: 55 minut
Matematyka: ,,Geometria mydlana'' (10-12 lat)
Dlaczego bańki mydlane są okrągłe? Czy można zrobić bańkę z dziurką? Jak wyznaczyć najkrótszą sieć łączącą kilka punktów? Jak np. zaplanować budowę najkrótszego tunelu łączącego trzy lub cztery zamki? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć eksperymentując z bańkami mydlanymi i programem GeoGebra.
Czas trwania: 60 minut
Matematyka: ,,Gry logiczne - sztuka kombinowania czy matematyka?'' (8-12 lat)
Główkując przy układaniu puzzli oraz przy innych grach logicznych bardzo szybko opanujesz skomplikowane reguły matematyczne. Na zajęciach dowiesz się również, czy można zbudować most bez użycia śrub i gwoździ
Czas trwania: 45 minut
Medycyna: ,,Ostry dyżur chirurgiczny'' (12 lat)
Jesteś młodym lekarzem na pierwszym samodzielnym dyżurze na Oddziale Chirurgii Dziecięcej. Liczysz na spokojną noc. Niestety dostajesz telefon, że właśnie przyjechała karetka z dzieckiem z silnym bólem brzucha. Wszystkie badania wskazują na to, że cierpi na zapalenie wyrostka robaczkowego. Czeka Cię nocna operacja…
Na zajęciach będziesz mógł zobaczyć, jak przebiega przygotowanie i przebieg operacji usunięcia wyrostka robaczkowego. Wcielisz się w rolę młodego chirurga i spróbujesz za pomocą narzędzi laparoskopowych usunąć poza powłoki ciała „cukierkowy wyrostek”. W stroju chirurgicznym spróbujesz swoich sił w szyciu sztucznej skóry.
Czas trwania: 45 minut
Papiernictwo: ,,Jak powstaje papier?'' (NOWE) (8-12 lat)
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje papier? Czy każdy papier jest taki sam? Kto, a może co, go produkuje?Uwaga! wszystkich ciekawskich zapraszamy do Centrum Papiernictwa i Poligrafii PŁ, gdzie znajduje się zabytkowa maszyna papiernicza, na której kiedyś wytwarzany był papier. Pokażemy Ci urządzenie laboratoryjne aktualnie służące do produkcji papieru. Dowiesz się, czym różnią się te urządzenia oraz z czego i jak produkuje się różne gatunki papieru. Na koniec samodzielnie zrobisz pamiątkowy papier czerpany. Przekonasz się, że to nie takie proste!
Czas trwania: 45 minut
Radiotechnika: ,,Gdy nie działa telefon i internet'' (8-12 lat)
Czy wiecie czym zajmuje się krótkofalowiec? Co oznacza skrót SP7TUL? A może dzwoniliście kiedyś na Antarktydę?
Na warsztatach wykonacie pokazową łączność z innym krajem i kontynentem.
Zbudujecie własny odbiornik FM i wykonacie łączność między sobą za pomocą radiotelefonów PMR.
Jeśli jesteście ciekawi co to jest łączność radiowa, na czym polega radioamatorstwo, chcecie się dowiedzieć kto należy do znanych krótkofalowców, zapraszamy na zajęcia.
Czas trwania: 45 minut
Robotyka: ,,AUTOnomiczny model!'' (10-12 lat)
Czy chciałbyś wcielić się w rolę programisty piszącego program dla autonomicznego Porsche? Na zajęciach użyjemy Lego Technic 42096, którym sterować będzie najnowsza wersja Lego Mindstorms. Zobaczymy, jak będą działać razem. Zapraszamy wszystkich, którzy lubią programować z Lego Mindstorms i chcą zmierzyć się z tym wcale niełatwym zadaniem. Spróbujemy podjąć wyzwanie w dwu- lub trzyosobowych zespołach.
Czas trwania: 90 minut
Włókiennictwo: ,,Jak powstaje tkanina?'' (8-12 lat)
Pierwszym, najważniejszym krokiem jest zrobienie wspólnego zdjęcia. Czy aby na pewno tak powstaje tkanina? Tak, dokładnie tak. Najpierw zrobimy Wam zdjęcie grupowe, następnie przejdziemy do zajęć praktycznych. Zobaczycie tkaniny o różnym zastosowaniu: odzieżowym, technicznym, dekoracyjnym. Następnie pobawimy się
w "żywe krosno", a na końcu zobaczycie, jak pracuje prawdziwe nowoczesne krosno, które wytka dla Was tkaninę z Waszym zdjęciem!
Czas trwania: 45 minut
Włókiennictwo: ,,Co można zrobić z nitki?'' (8-12 lat)
Jeśli umiesz wiązać sznurowadła i lubisz zajęcia manualne, zapraszamy do zabawy z nitką. Obejrzymy wspólnie różne rodzaje surowców włókienniczych, zobaczycie, jak wygląda i jak jest zbudowana maszyna wyplatająca sznurowadła, a także wykonacie własnoręcznie przędzę z włókien konopnych, lub makramy, które zabierzecie ze sobą do domu.
Czas trwania: 45 minut
Zarządzanie: ,,Symulacja linii produkcyjnej foteli samochodowych - Pracownia FAURECIAN GAME w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ'' (12 lat)
Czy każdy może być dyrektorem? Wszyscy marzymy o sukcesie. Kto nie chciałby być prezesem, siedzieć za biurkiem w dużym gabinecie i wydawać poleceń? Ale czy naprawdę tak to wygląda? Jeśli chcesz przez chwilę poczuć się jak pracownik fabryki, dowiedzieć się, jak zarządzać zespołem i czy masz do tego predyspozycje, te zajęcia są dla Ciebie. Warsztaty odbywają się w pracowni inżynierii produkcji ufundowanej przez firmę Faurecia.
Czas trwania: 90 minut
on-line:
Biotechnologia: „Poszukiwane! – Barwniki spożywcze''
Produkty żywnościowe mają niejeden kolor. Tęczowe odcienie zachęcają nas do jedzenia. Co sprawia, że żywność ma różną barwę? Dlaczego zmieniamy kolor warzyw i produktów spożywczych? Czy barwniki dodawane do żywności są dla mnie zdrowe i gdzie je znajdę? Na warsztatach poznasz odpowiedzi na te i inne pytania. Dowiesz się również, czy można zrobić barwną tęczę z cukierków albo podwodną mgłę, a także stworzysz kolorowy gejzer.
Czas trwania: 2 spotkania (każde trwa 30 minut)
Chemia: „Sztuczne z natury''
Czy z czegoś naturalnego może powstać coś sztucznego? Czym jest używany powszechnie "plastik" i czy można go wytworzyć z kukurydzy? Czy tworzywa sztuczne mogą trafić na kompost i czy wszystkie będą się rozkładać setki lat?
Co oprócz foremki łączy pieczenie ciasta i tworzywa sztuczne? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszam na zajęcia!
Czas trwania: 2 spotkania (każde trwa 30 minut)
Fizyka: „Fizyka na co dzień, czyli dlaczego mamy zapinać pasy bezpieczeństwa i chodzić w wygodnych butach?''
Dlaczego należy zapinać pasy bezpieczeństwa? Dlaczego potrzebujemy dobre buty na górskim szlaku? Na warsztatach poznasz odpowiedzi na te pytania oraz na wiele innych. Dowiesz się, co to jest bezwładność, jak działa to zjawisko i co na nie wpływa. Dlaczego w bezpiecznym zdobywaniu górskich szczytów kluczowe są buty? Czy ma na to wpływ zjawisko tarcia? Żeby się o tym przekonać, własnoręcznie wykonasz zabawkę wykorzystującą zjawisko tarcia i zdobywającą szczyty (dla osób zmęczonych chodzeniem po górach). Wszystkie eksperymenty przeprowadzisz samodzielnie z materiałów dostępnych w domu. Miłośników górskich wycieczek, rajdów samochodowych i nie tylko, zapraszamy na warsztaty z fizyki bezpieczeństwa!
Czas trwania: 2 spotkania (każde trwa 30 minut)
Iluzje optyczne
Co to jest powidok? Dlaczego niskie pomieszczenia powinno się malować w pionowe pasy? Czy zawsze można wierzyć własnym oczom? To przykładowe pytania, na które znajdziesz odpowiedź na warsztatach z iluzji optycznych. Narysujesz też własny obrazek 3D i sprawdzisz, jak można "zorganizować" dodatkowy kawałek czekolady.
Czas trwania: 2 spotkania (każde trwa 30 minut)
Matematyka: „Dlaczego pokój nie jest okrągły?''
Czy tylko człowiek ma ramiona? Czy w minutach mierzymy jedynie czas? Na zajęciach będziemy rozmawiać o kątach w geometrii i o kątach w życiu codziennym. Poznamy ich rodzaje po to, aby później zastanowić się, czy kąty proste są zawsze proste? Co zrobić, by wzrok nas nie mylił? Sprawdzimy, dlaczego perspektywa jest ważna
i dlaczego warto przyglądać się obiektom z różnych stron...
Czas trwania: 2 spotkania (każde trwa 30 minut)
Matematyka: „Pomiary bez umiaru''
Na zajęciach stawimy czoło pomiarom rzeczy, których jeszcze pewnie nie mierzyliście, a może nawet nie wiecie, że można je zmierzyć. Sprawdzimy, czy łatwo się odnaleźć w korcu maku, czym jest bezmiar gwiazd i ile moli zmieści się w szklance. Dowiecie się, co by było, gdyby nie wymyślono metra i kilograma i czy można zmarznąć w +30 stopniach (tego akurat nie będziemy sprawdzać). Mam nadzieję, że będą to zajęcia na miarę Waszych oczekiwań, a nie nudy na pudy.:)
Czas trwania: 2 spotkania (każde trwa 30 minut)
Zastrzegamy możliwość zmiany terminów i tematów zajęć. Każdorazowo po dokonaniu zmiany odpowiednia informacja ukaże się na stronach internetowych ŁUD.