Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Łódzki Uniwersytet Dziecięcy (8-12 lat)ŁUD dla dzieci w wieku 8-12 lat od września stacjonarnie!

 

Miło nam poinformować, iż została podjęta decyzja o powrocie do warsztatów w formie stacjonarnej. Obecniej przygotowujemy propozycję na semestr zimowy 2021.

Zachowamy jednak częściowo warsztaty naukowe on-line oraz  on-line "z innej perspektywy".

Zapisy na ŁUD we wtorek 7 września od godziny 8.00 rano przez internet: https://lud-rekrutacja.p.lodz.pl


Warsztaty naukowe stajonarne będą odbywały się w  dni powszednie oraz soboty, czas trwania od 45 minut do 90, natomiast warsztaty on-line zaplanowaliśmy w formie: dwa razy po 30 minut. Uczestnik może wybrać maksymalnie w sumie 6 warsztatów naukowych. Cena jednego warsztaty niezależnie od formy to 15 zł (warsztat on-line, dwa spotkania po 30 minut - w sumie to 15 zł)

„Warsztaty z innej perspektywy” odbędą się w bloku po 4 zajęcia (zajęcia „Przewodnik teatralny Arlekina” - 50 minut, „Pogotowie dla zwierząt dzikich” - 45 minut, „Poznaj tajemnice świata Głuchych” - 30 minut). Uczestnik może wybrać jeden blok.
 

 

Warsztaty ,,z innej perspektywy''

 

Proponujemy dzieciom nowe warsztaty, które pokażą im świat z innej perspektywy niż naukowa. Dzieci zobaczą, jak postrzegają świat osoby, które na co dzień zajmują się sztuką.
Dostrzegą, z jakimi trudnościami codziennie zmagają się osoby Głuche. Będą miały okazję do poznania świata dzikich zwierząt i ujrzenia, jaki wpływ nasze zachowanie ma na ich życie.

Warsztaty będą prowadzić:

Teatr Lalek „Arlekin” im. Henryka Ryla w Łodzi
 „Fundacja Mysikrólik – na pomoc dzikim zwierzętom”
Fundacja DEAF RESPECT

 

„Przewodnik teatralny Arlekina”


Warsztaty poprowadzą aktorzy Teatru Lalek „Arlekin” im. Henryka Ryla w Łodzi. 
Zobaczycie, jak postrzegają świat osoby, które na co dzień zajmują się sztuką. Poznacie warsztat pracy aktora i teatr jako dobrą zabawę, która zbliża do siebie ludzi. Dowiecie się jak stworzyć postać, aby była wiarygodna dla widzów. Jak odnaleźć w sobie właściwe emocje? Jakich gestów używać, w jaki sposób się poruszać? Zobaczycie, że w teatrze wszystko może być rekwizytem. Grać można papierem, kawałkiem materiału czy kijem od szczotki. Ożywicie fotografię, tworząc z niej etiudę teatralną. Nadamy przedmiotom duszę, rozbudzimy wyobraźnię. Teatr to miejsce dla wszystkich!

 

„Pogotowie dla zwierząt dzikich”


Warsztaty poprowadzi „Fundacja Mysikrólik  - na pomoc dzikim zwierzętom”. Na warsztatach dowiecie się, jak zachować się w przypadku spotkania z dzikim zwierzęciem, które naszym zdaniem potrzebuje pomocy. Jak ocenić, czy faktycznie jej potrzebuje i co możemy zrobić. Czerpiąc wiedzę o zachowaniu dzikich zwierząt w bliskości człowieka, nauczycie się odpowiedniego postępowania i będziecie wiedzieć, czy i jak pomóc. Poznacie świat dzikich zwierząt i odpowiedź na pytanie: jaki wpływ nasze zachowanie ma na ich życie.
Pokażemy też zwierzęta, które przebywają w naszym ośrodku, dowiecie się, dlaczego muszą u nas być i jak im pomagamy. Oczywiście odpowiemy na Wasze pytania!
 

 

 

„Poznaj tajemnice świata Głuchych”


Warsztaty zostały przygotowane przez fundację DEAF RESPECT. Poprowadzi je Asia - osoba Głucha w towarzystwie Marty - tłumaczki z języka migowego na foniczny. Podczas zajęć przybliżymy kulturę Głuchych, obalimy mity, opowiemy o faktach, pokażemy podstawowe znaki i zwroty. Zaprosimy Was do interakcji z nami, nie będzie to zwykły wykład. Na warsztatach Asia opowie również o sobie, powie, jak zachować się podczas pierwszego spotkania z Głuchymi. Nauczycie się podstawowych zwrotów i będziecie mogli zadawać pytania. Do zobaczenia!
 

 

 


Warsztaty naukowe

 

Warsztaty naukowe stacjonarnie:

Biotechnologia: ,,Zjawiska pogodowe na laboratoryjnym stole'' (10-12 lat)


Każdego dnia wokół nas zachodzą różne zjawiska pogodowe; spróbujemy niektóre z nich wykonać na laboratoryjnym stole. Zrobimy i obejrzymy małe tornado i sztormowe fale oceaniczne, przyjrzymy się z bliska burzy z piorunami i sporządzimy prawdziwą mgłę. A może w mgnieniu oka zamienimy wodę w lód. Będziemy obserwować kolorową tęczę. A na deser pobawimy się w balonowe czary mary.

Terminy:

Chemia: ,,Sieć o bardzo drobnych oczkach'' (NOWE) (8-12 lat)


Z pewnością widzieliście kiedyś sieć rybacką. Składa się ona z wielu długich sznurków połączonych ze sobą węzłami, które spajają kolejne linki ze sobą i utrzymują sieć w całości. A co, jeśli powiem, że wiele materiałów używanych przez nas na co dzień składa się z bardzo małych sieci przypominających tę rybacką, ale niewidocznych gołym okiem? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to zapraszam na zajęcia! Na warsztatach stworzycie też własne piłeczki kauczukowe!

Terminy:

Chemia: ,,Na tropie pierwiastków chemicznych'' (NOWE) (8-9 lat i 10-12 lat)


Czy tablica Mendelejewa to przypadkowy układ symboli? Co oznaczają te symbole? Bez jakich pierwiastków nie istniałoby życie na ziemi? Jakie pierwiastki chemiczne możesz znaleźć we własnym domu i który z nich ma magnetyczną osobowość? Czy wiesz dlaczego tlen jest wszędzie? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź a nawet sam ją wydedukujesz wykonując doświadczenia chemiczne na zajęciach „Na tropie pierwiastków chemicznych”. Podczas zajęć rozwikłasz między innymi zagadkę podwodnej baterii, znikającej skorupki jajka oraz sprytnej plasteliny.

Terminy:

Fizyka: ,,Nasz barwny świat'' (10-12 lat)


Na zajęciach będziemy się starali się wniknąć w naturę światła. Zaobserwujemy co wspólnego ma ono z falami radiowymi oraz… bujającym się wahadełkiem. Zobaczymy jak się rozchodzi się światło i co się
stanie jeśli na jego drodze umieścimy różne przeszkody. Dzięki siatce dyfrakcyjnej i kolorowym filtrom sprawdzimy z jakich naprawdę barw składa się kolor biały. Natomiast dzięki polaryzatorom zobaczymy, jak można wygasić światło oraz poznać właściwości materii, które są niewidoczne gołym okiem.

Terminy:

Elektromagnetyzm: ,,Jak namówić pociąg, żeby "latał''? (8-12 lat)


Czy wiesz jak działają magnesy? Czy można zobaczyć to co jest wokół magnesu? Jak wykorzystać ich zdolności? Przyjdź na spotkanie z magnesami, a razem sprawimy, że lokomotywa uniesie się w powietrzu. Te co jeżdżą i "latają" na zajęcia zapraszają.

Terminy:

Matematyka VIII: ,,Matematyczny Roller Coaster'' (10-12 lat)


Na zajęciach zamienicie się w młodych inżynierów - zaprojektujecie i zbudujecie różnego rodzaju tory, po których będą się poruszały kulki. Przed praktyką będą czekały na was ćwiczenia na wirtualnych torach utworzonych z prostych, odcinków, łuków okręgów oraz innych ciekawych krzywych. Zdobyte doświadczenia wykorzystacie przy budowie wielometrowych konstrukcji składających się z pętli, ślimaków i innych zaprojektowanych przez Was elementów.
Podczas warsztatów spróbujecie wspólnie odpowiedzieć na pytania: W jaki sposób zmierzyć nachylenie torów i jak wartość nachylenia wpływa na szybkość poruszania się kulki? Jaki kształt torów pozwoli kulce poruszać się najszybciej? Jakie siły działają na kulki? Co może spowodować, że rozpędzona kulka wypadnie z toru i jaki będzie wtedy jej tor lotu? A może pojawią się jeszcze inne pytania? Zapraszamy do zakręconego świata torów i kulek.

Terminy:

Medycyna II: ,,Ostry dyżur chirurgiczny'' (12 lat)


Jesteś młodym lekarzem na pierwszym samodzielnym dyżurze na Oddziale Chirurgii Dziecięcej. Liczysz na spokojną noc. Niestety dostajesz telefon, że właśnie przyjechała karetka z dzieckiem z silnym bólem brzucha. Wszystkie badania wskazują na to, że cierpi na zapalenie wyrostka robaczkowego. Czeka Cię nocna operacja…
Na zajęciach będziesz mógł zobaczyć, jak przebiega przygotowanie i przebieg operacji usunięcia wyrostka robaczkowego. Wcielisz się w rolę młodego chirurga i spróbujesz za pomocą narzędzi laparoskopowych usunąć poza powłoki ciała „cukierkowy wyrostek”. W stroju chirurgicznym spróbujesz swoich sił w szyciu sztucznej skóry.

Terminy:

Włókiennictwo I: ,,Co można zrobić z nitki?'' (8-12 lat)


Jeśli umiesz wiązać sznurowadła i lubisz zajęcia manualne, zapraszamy do zabawy z nitką. Obejrzymy wspólnie różne rodzaje surowców włókienniczych, zobaczycie, jak wygląda i jak jest zbudowana maszyna wyplatająca sznurowadła, a także wykonacie własnoręcznie przędzę z włókien konopnych, lub makramy, które zabierzecie ze sobą do domu.

Terminy:

Włókiennictwo II: ,,Jak powstaje tkanina?'' (8-12 lat)


Pierwszym, najważniejszym krokiem, jest zrobienie wspólnego zdjęcia. Czy aby na pewno tak powstaje tkanina? Tak, dokładnie tak. Najpierw zrobimy Wam zdjęcie grupowe, następnie przejdziemy do zajęć praktycznych. Zobaczycie tkaniny o różnym zastosowaniu: odzieżowym, technicznym, dekoracyjnym. Następnie pobawimy się w "żywe krosno", a na końcu zobaczycie, jak pracuje prawdziwe nowoczesne krosno, które wytka dla Was tkaninę z Waszym zdjęciem! 

Terminy:

 

 

Warsztaty naukowe on-line:

Biotechnologia II: „Mikrobiologia od kuchni''


Czy wszystkie grzyby mają kapelusze, a bakterie trzepoczą rzęsami? Czy pączki spotkasz jedynie w cukierni i czy zawsze są lukrowane? Te i inne tajemnice odkryjemy na naszych zajęciach. Wejdziemy w głąb mikroświata i poznamy „niewidzialnych mieszkańców” żywności. Sprawdzimy, jakie mikroorganizmy są odpowiedzialne za kiszenie kapusty i ogórków, smak jogurtu, kefiru i różnych serów oraz dlaczego chleb „rośnie”. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego ser ma dziury i jak „żywe” są kultury bakterii z reklam jogurtów, a bakterie i pleśnie są zawsze niebezpieczne - to te zajęcia są właśnie dla Ciebie

Terminy:

Biotechnologia III: „Poszukiwane! – Barwniki spożywcze''


Produkty żywnościowe mają nie jeden kolor. Tęczowe kolory zachęcają nas do jedzenia. Co sprawia, że żywność ma różną barwę? Dlaczego zmieniamy barwę warzyw i produktów spożywczych? Czy barwniki dodawane do żywności są dla mnie zdrowe? Gdzie znajdę barwniki spożywcze w żywności? Na warsztatach poznasz odpowiedzi na te pytania i wiele innych….Dowiesz się również czy można zrobić kolorową tęczę z cukierków oraz podwodną mgłę. Stworzysz kolorowy gejzer.

Terminy:

Chemia II: „Kolor czy plama?''


Co to jest plama i dlaczego się brudzimy? Dlaczego gdy pierzemy kolorową bluzkę usuwana jest plama a nie kolor bluzki? Jak to się dzieje, że do mycia naczyń potrzebny jest oprócz wody płyn? I czy konieczna jest woda do usuwania plam? I przede wszystkim czym się różni plama od wzoru? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź na zajęciach „Kolor czy plama”.

Terminy:
 

Chemia III: „Sztuczne z natury''


Czy z czegoś naturalnego może powstać coś sztucznego? Czym jest używany powszechnie "plastik" i czy można go wytworzyć z kukurydzy? Czy tworzywa sztuczne mogą trafić na kompost i czy wszystkie z nich będą się rozkładać setki lat? Co łączy pieczenie ciasta i tworzywa sztuczne? Tylko foremka, a może coś więcej? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszam na zajęcia!

Terminy:

Fizyka III: „Dlaczego niektóre materiały pływają w wodzie, a inne opadają na dno?''


Jak w dawnych czasach szukano skarbów po wodą i jakie problemy techniczne trzeba było rozwiązać? Czy dzwon może być użyteczny do nurkowania? Czy wiesz, skąd się wzięło powiedzenie „wyszedł jak Zabłocki na mydle”? Na zajęciach zobaczysz, jak samodzielnie wykonać oraz sprawdzić działanie dzwonu nurkowego dla np. „ludzików lego”. Dowiesz się jakie zwierzęta od lat wykorzystują dzwony nurkowe do życia pod wodą. Odkryjesz tajemnicę Nurka Kartezjusza, jak działa i jak go zrobić z domowych materiałów. Zapraszamy na zajęcia!

Terminy: 

Iluzje optyczne


Co to jest powidok? Dlaczego niskie pomieszczenia powinno się malować w pionowe pasy? Czy zawsze można wierzyć własnym oczom?
To przykładowe pytania, na które znajdziecie odpowiedź na warsztatach z iluzji optycznych.
Narysujesz też własny obrazek 3D i sprawdzisz jak można "zorganizować" dodatkowy kawałek czekolady.

Terminy:

Inżynieria materiałowa: „Czy wyroby z tekstyliów mogą latać?''


W łazience korzystamy z ręczników, w kuchni ze ściereczek, w sypialni mamy pościel, w pokoju na podłodze leży dywan, w oknach wiszą zasłony.
Ale czy to wszystkie wyroby włókiennicze z codziennego otoczenia? Czy tekstylia mogą ochronić człowieka? Co jest mocniejsze: stal czy włókno? Dzięki czemu walizki są lżejsze a samoloty, pociągi czy samochody, szybsze i oszczędniejsze?
Czy tekstylia pomagają w osiąganiu coraz lepszych wyników sportowych?
Na zajęciach zobaczysz tekstylia wykorzystywane w medycynie, budownictwie, obronności, przemyśle samochodowych, czy lotniczym oraz odzież ochronną, z której korzystają strażacy, lekarze, żołnierze, kosmonauci i nie tylko. Zapraszamy na zajęcia!

Terminy:

Matematyka II: „Dlaczego pokój nie jest okrągły?''


Czy tylko człowiek ma ramiona ? Czy w minutach mierzymy tylko czas ? Na zajęciach będziemy rozmawiać o kątach w geometrii i o kątach w naszym w życiu codziennym. Poznamy ich rodzaje po to, aby za chwilę zastanowić się czy kąty proste są zawsze proste? Co zrobić, by wzrok nas nie mylił? Zobaczymy, dlaczego perspektywa jest ważna i dlaczego warto przyglądać się z różnych stron...

Terminy: 

Medycyna I: „Zwariowany świat zmysłów - równowaga i słuch''


Nasz świat jest wypełniony dźwiękami. Docierają do nas z każdej strony. Czy łatwo jest się odnaleźć w zatłoczonej ulicy wielkiego miasta, gdy zewsząd docierają do nas dźwięki? Jak działa nasze ucho i co się dzieje, gdy jego funkcja jest zaburzona? Czym jest zanieczyszczenie środowiska hałasem?
Równowaga to podstawa. Czy łatwo utrzymać pion, gdy statek buja się na wietrze? Co dzieje się w naszym ciele, gdy kręcimy piruety i kręcimy się na karuzeli? Czym jest choroba lokomocyjna. Na wszystkie pytanie znajdziesz odpowiedź na warsztatach. Dodatkowo nauczysz się, jak bada się zmysł słuchu i równowagi oraz wykonasz kilka doświadczeń.

Terminy:

Radiotechnika II: „Falami przez (wszech) świat''


Co to jest fala? Gdzie rozchodzą się fale i jaki mogą mieć zasięg? Gdzie są wykorzystywane, może w urządzeniach, które każdy z was ma w domu? Czy falą możemy okrążyć Ziemię? Czy falę sami możemy ''stworzyć''? Czy można „usłyszeć kosmos”? Kto to jest radioamator? Na zajęciach spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie pytania i wykonać kilka doświadczeń. Zapraszamy na spotkanie ze światem krótkofalarstwa!

Terminy:

 

 

Zastrzegamy możliwość zmiany terminów i tematów zajęć. Każdorazowo po dokonaniu zmiany odpowiednia informacja ukaże się na stronach internetowych ŁUD.


Data dodania:2016-02-16
Data aktualizacji2021-07-22

Wprowadzone przez:
Małgorzata Urbaniak

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE