Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Łódzki Uniwersytet Dziecięcy (8-12 lat)
ŁUD dla dzieci w wieku 8-12 lat
 

W semstrze letnim 2022 przygotowaliśmy dla dzieci w wieku 8-12 lat warsztaty naukowe, stacjonarne i on-line.
 

Warsztaty naukowe stajonarne będą odbywały się przede wszystkim w dni powszednie w godzinach popołudniowych oraz niektóre warsztaty również w soboty, czas trwania od 45 minut do 90, natomiast warsztaty on-line zaplanowaliśmy w formie: dwa razy po 30 minut. Uczestnik może wybrać maksymalnie w sumie 6 warsztatów naukowych.
Cena jednego warsztatu niezależnie od formy to 15 zł. (warsztat on-line, dwa spotkania po 30 minut - w sumie to 15 zł).Warsztaty naukowe

 

Warsztaty naukowe stacjonarnie:

Biotechnologia: ,,ALeCHEMIA'' (8-12 lat)


ALeCHEMIA - to nie czarna magia, ale chemiczne sztuczki z wykorzystaniem ogólnodostępnych produktów spożywczych i to bez użycia czarodziejskich zaklęć. Wyjaśnimy doświadczalnie na pozór nienaturalne zjawiska, z jakimi możemy się spotkać za drzwiami kuchni. Przy użyciu często wykorzystywanej w kuchni cieczy zrobimy tęczę na papierze. Jajo kurze zamienimy w kacze, pozbawimy go skorupki bez gotowania, ale zachowa ono swój kształt i właściwości. Z herbaty przygotujemy coca-colę i dowiemy się, czy warto ją pić. Odkryjemy i wyjaśnimy jeszcze kilka innych ciekawych zjawisk.

 

Biotechnologia: „Mikrobiologia od kuchni'' (NOWE) (8-12 lat)


Czy wszystkie grzyby mają kapelusze, a bakterie trzepoczą rzęsami? Czy pączki spotkasz jedynie w cukierni i czy zawsze są lukrowane? Te i inne tajemnice odkryjemy na naszych zajęciach. Wejdziemy w głąb mikroświata i poznamy „niewidzialnych mieszkańców” żywności. Sprawdzimy dlaczego chleb „rośnie”. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego chleb ma dziury i jak „żywe” są kultury bakterii z reklam jogurtów - to te zajęcia są właśnie dla Ciebie

Elektromagnetyzm: ,,Jak namówić pociąg, żeby "latał''?'' (8-12 lat)


Czy wiesz jak działają magnesy? Czy można zobaczyć to co jest wokół magnesu? Jak wykorzystać ich zdolności? Przyjdź na spotkanie z magnesami, a razem sprawimy, że lokomotywa uniesie się w powietrzu. Te co jeżdżą i "latają" na zajęcia zapraszają.

Elektronika: ,,Jak zobaczyć kiedy płynie prąd?'' (10-12 lat)


Czy kiedyś zastanawialiście się jak zbudowane są otaczające nas urządzenia elektroniczne? Co je napędza? Chcielibyście zacząć samodzielnie konstruować obwody elektroniczne i prowadzić ciekawe eksperymenty? A może już zaczęliście np. rozbierając grającą zabawkę młodszego rodzeństwa i nie wiecie jak zrobić kolejny krok – zbudować swoje pierwsze elektroniczne mini-laboratorium? Na tych warsztatach sami przekonacie się jak ciekawa jest elektronika. Zbudujecie własne obwody elektroniczne, poznacie co to takiego rezystor, dioda, tranzystor…  Zobaczycie jak wprawić w ruch silnik elektryczny - a może nawet całego robota. Ponadto powiemy Wam jak eksperymenty te prowadzić bezpiecznie, odpowiedzialnie… nie psując przy tym niczyich zabawek

 

Inżynieria materiałowa: ,,Biomateriały: materiały w służbie ludzKOŚCI'' (NOWE) (10-12 lat)


Czy złamaną kość możemy naprawić i połączyć za pomocą metalu? Czy, wykorzystując metal lub inne tworzywo, możemy naprawić biodro lub kolano? Czy to w ogóle jest możliwe? Na zajęciach dowiecie się, czym są biomateriały, czym się charakteryzują i jak możemy je wykorzystać, aby uratować ludzkie życie. Będziecie mieli także możliwość wytworzenia biomateriału, który jest szeroko stosowany w aplikacjach medycznych, np. dla potrzeb ortopedii. 

Inżynieria materiałowa: ,,Ile oczu ma mucha? – czyli podróż w głąb mikroświata'' (NOWE) (10-12 lat)


Czy to możliwe, że mucha ma 4000 oczu? Czy włos naprawdę wygląda tak, jak go na co dzień widzimy? Jak wygląda struktura otaczających nas materiałów? Tego dowiecie się na naszych zajęciach, na których będziecie mieli możliwość przyjrzeć się z innej perspektywy temu, co na co dzień wygląda według nas zupełnie inaczej. Poznacie szczególne narzędzie badawcze, jakim jest mikroskopia, która pozwala nam wkroczyć w głąb mikroświata.   

Matematyka: ,,Gry logiczne - sztuka kombinowania czy matematyka?'' (8-12 lat)


Główkując przy układaniu puzzli oraz przy innych grach logicznych bardzo szybko opanujesz skomplikowane reguły matematyczne. Na zajęciach dowiesz się również, czy można zbudować most bez użycia śrub i gwoździ

 

Matematyka: ,,Fenomen prostopadłościennego klocka'' (8-9 lat)


Na warsztatach odkryjecie jaką moc matematyczną kryją w sobie klocki. Dowiecie się jak można za ich pomocą tworzyć ciekawe kształty, rozwiązywać zagadki logiczne czy bawić się nimi inaczej niż na co dzień. Będziemy budować figury płaskie i przestrzenne według różnych kryteriów, poznawać ich właściwości oraz poznawać ich zastosowania w życiu codziennym.

 

Matematyka: ,,Geometria mydlana'' (10-12 lat)


Dlaczego bańki mydlane są okrągłe? Czy można zrobić bańkę z dziurką? Jak wyznaczyć najkrótszą sieć łączącą kilka punktów? Jak np. zaplanować budowę najkrótszego tunelu łączącego trzy lub cztery zamki? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć eksperymentując z bańkami mydlanymi i programem GeoGebra.

Matematyka: ,,Wesołe animacje (Matematyczny kalejdoskop)'' (10-12 lat)


Czy bawiłeś się kiedyś kalejdoskopem? Jeśli tak, to czy zastanawiałeś się na jakiej zasadzie on działa? Podczas warsztatów, korzystając z pomocy luster, ujawnimy tajniki działania tej zabawki. Co więcej, będziesz miał możliwość zaprojektowania własnego, zachwycającego pięknem symetrii i animacji, matematycznego kalejdoskopu w programie GeoGebra. 
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozwinąć swoje zainteresowania matematyczne, informatyczne i plastyczne. Barwny świat matematyki czeka na Was.

 

Radiotechnika: ,,Gdy nie działa telefon i internet'' (8-12 lat)


Czy wiecie czym zajmuje się krótkofalowiec? Co oznacza skrót SP7TUL? A może dzwoniliście kiedyś na Antarktydę?
Na warsztatach wykonacie pokazową łączność z innym krajem i kontynentem.
Zbudujecie własny odbiornik FM i wykonacie łączność między sobą za pomocą radiotelefonów PMR.
Jeśli jesteście ciekawi co to jest łączność radiowa, na czym polega radioamatorstwo, chcecie się dowiedzieć kto należy do znanych krótkofalowców, zapraszamy na zajęcia.

 

Robotyka: ,,AUTOnomiczny model!'' (NOWE) (10-12 lat)


Czy chciałbyś wcielić się w rolę programisty piszącego program dla autonomicznego Porshe?
Na zajęciach użyjemy Lego Technic 42096, którym sterować będzie najnowsza wersja Lego Mindstroms. Zobaczymy, jak to będzie działać razem.
Zapraszamy wszystkich, którzy lubią programować z Lego Mindstorms i chcą zmierzyć się z tym wcale niełatwym zadaniem. Spróbujemy podjąć wyzwanie w dwu lub trzyosobowych zespołach.

Robotyka: ,,Czy robot może być artystą?'' (10-12 lat)


Rysowanie - to proste: na ławce kładziesz kartkę, bierzesz flamaster do ręki i dzięki Twoim zdolnościom powstaje dzieło sztuki!!!! Robot to początkujący artysta, ale szybko się uczy. Z Twoją pomocą może nawet malować jak Picasso. Chcesz przekonać się czy robot potrafi rysować arcydzieła? Przyjdź na spotkanie z robotem IRB 360 i sprawdź jaki jest szybki, zdolny i fajny.
 

Zarządzanie: ,,Symulacja linii produkcyjnej foteli samochodowych - Pracownia FAURECIAN GAME w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ'' (12 lat)


Czy każdy może być dyrektorem?
Każdy marzy o sukcesie. Kto nie chciałby być prezesem, mieć duży gabinet i zza biurka wydawać polecenia. Ale czy naprawdę tak to wygląda? Jeśli chcesz  przez chwilę poczuć się jak pracownik fabryki, dowiedzieć się, jak zarządzać zespołem i czy masz do tego predyspozycje, to są zajęcia dla Ciebie. Zajęcia odbywają się w pracowni inżynierii produkcji ufundowanej przez firmę Faurecia.

 

 

Warsztaty naukowe on-line:

Biotechnologia: „Poszukiwane! – Barwniki spożywcze''


Produkty żywnościowe mają nie jeden kolor. Tęczowe kolory zachęcają nas do jedzenia. Co sprawia, że żywność ma różną barwę? Dlaczego zmieniamy barwę warzyw i produktów spożywczych? Czy barwniki dodawane do żywności są dla mnie zdrowe? Gdzie znajdę barwniki spożywcze w żywności? Na warsztatach poznasz odpowiedzi na te pytania i wiele innych….Dowiesz się również czy można zrobić kolorową tęczę z cukierków oraz podwodną mgłę. Stworzysz kolorowy gejzer.

Chemia: „Sztuczne z natury''


Czy z czegoś naturalnego może powstać coś sztucznego? Czym jest używany powszechnie "plastik" i czy można go wytworzyć z kukurydzy? Czy tworzywa sztuczne mogą trafić na kompost i czy wszystkie z nich będą się rozkładać setki lat? Co łączy pieczenie ciasta i tworzywa sztuczne? Tylko foremka, a może coś więcej? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszam na zajęcia!

Fizyka: „Dlaczego niektóre materiały pływają w wodzie, a inne opadają na dno?''


Jak w dawnych czasach szukano skarbów pod wodą i jakie problemy techniczne trzeba było rozwiązać? Czy dzwon może być użyteczny do nurkowania? Czy wiesz, skąd się wzięło powiedzenie „wyszedł jak Zabłocki na mydle”? Na zajęciach zobaczysz, jak samodzielnie wykonać oraz sprawdzić działanie dzwonu nurkowego dla np. „ludzików lego”. Dowiesz się jakie zwierzęta od lat wykorzystują dzwony nurkowe do życia pod wodą. Odkryjesz tajemnicę Nurka Kartezjusza, jak działa i jak go zrobić z domowych materiałów. Zapraszamy na zajęcia!

Iluzje optyczne


Co to jest powidok? Dlaczego niskie pomieszczenia powinno się malować w pionowe pasy? Czy zawsze można wierzyć własnym oczom?
To przykładowe pytania, na które znajdziecie odpowiedź na warsztatach z iluzji optycznych.
Narysujesz też własny obrazek 3D i sprawdzisz jak można "zorganizować" dodatkowy kawałek czekolady.

Inżynieria materiałowa: „Czy wyroby z tekstyliów mogą latać?''


W łazience korzystamy z ręczników, w kuchni ze ściereczek, w sypialni mamy pościel, w pokoju na podłodze leży dywan, w oknach wiszą zasłony.
Ale czy to wszystkie wyroby włókiennicze z codziennego otoczenia? Czy tekstylia mogą ochronić człowieka? Co jest mocniejsze: stal czy włókno? Dzięki czemu walizki są lżejsze a samoloty, pociągi czy samochody, szybsze i oszczędniejsze?
Czy tekstylia pomagają w osiąganiu coraz lepszych wyników sportowych?
Na zajęciach zobaczysz tekstylia wykorzystywane w medycynie, budownictwie, obronności, przemyśle samochodowych, czy lotniczym oraz odzież ochronną, z której korzystają strażacy, lekarze, żołnierze, kosmonauci i nie tylko. Zapraszamy na zajęcia!

Matematyka: „Dlaczego pokój nie jest okrągły?''


Czy tylko człowiek ma ramiona ? Czy w minutach mierzymy tylko czas ? Na zajęciach będziemy rozmawiać o kątach w geometrii i o kątach w naszym w życiu codziennym. Poznamy ich rodzaje po to, aby za chwilę zastanowić się czy kąty proste są zawsze proste? Co zrobić, by wzrok nas nie mylił? Zobaczymy, dlaczego perspektywa jest ważna i dlaczego warto przyglądać się z różnych stron...

Matematyka: „Pomiary bez umiaru''


Na zajęciach zmierzymy się z pomiarami rzeczy, których jeszcze pewnie nie mierzyliście, a może nawet nie wiecie, że je zmierzyć można. Sprawdzimy, czy łatwo się odnaleźć
w korcu maku, czym jest bezmiar gwiazd i ile moli zmieści się w szklance. Dowiecie się, co by było, gdyby nie wymyślono metra i kilograma i czy można zmarznąć w +30 stopniach (tego akurat nie będziemy sprawdzać). Mam nadzieję, że będą to zajęcia na miarę Waszych potrzeb, a nie nudy na pudy:)

Radiotechnika: „Falami przez (wszech) świat''


Co to jest fala? Gdzie rozchodzą się fale i jaki mogą mieć zasięg? Gdzie są wykorzystywane, może w urządzeniach, które każdy z was ma w domu? Czy falą możemy okrążyć Ziemię? Czy falę sami możemy ''stworzyć''? Czy można „usłyszeć kosmos”? Kto to jest radioamator? Na zajęciach spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie pytania i wykonać kilka doświadczeń. Zapraszamy na spotkanie ze światem krótkofalarstwa!

 

 

Zastrzegamy możliwość zmiany terminów i tematów zajęć. Każdorazowo po dokonaniu zmiany odpowiednia informacja ukaże się na stronach internetowych ŁUD.


Data dodania:2016-02-16
Data aktualizacji2022-03-03

Wprowadzone przez:
Małgorzata Urbaniak

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE