Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

ŁUD dla Siedmiolatków 

ŁUD dla SIEDMIOLATKÓW – program wprowadzający dla najmłodszych
 


W semestrze letnim 2022 wznawiamy program ŁUD dla Siedmiolatków, dla dzieci urodzonych
w 2015 roku.
Program obejmuje 6 warsztatów naukowych dla dzieci i 3 warsztaty dla dzieci z rodzicami, oczywiście można wybrać mniejszą ilość. 
Zachęcamy, jest to nasz ulubiony program. Uczestnicząc wspólnie z dziećmi mogą je Państwo poobserwować i samodzielnie się przekonać, czy takie zajęcia są już dla nich, czy warto jeszcze chwilę poczekać.
Niektóre dzieci w wieku 7 lat zdecydowanie preferują zabawy ruchowe i warto wtedy im to zapewnić.
 

 

„Cegiełka do cegiełki, czyli jak zbudowany jest nasz dom wielki?”


Zapraszamy do budowy domu! Samodzielnie zbudujecie z prawdziwych styropianowych elementów budowlanych własny dom o powierzchni aż 4 m2. Poza tym dowiecie się dlaczego dom stoi i jak należy go zbudować, aby długo służył swoim mieszkańcom. Będziecie mogli spróbować swoich sił jako murarze. Choć cegiełki będą miniaturowe a cement ekologiczny, to wystarczy, aby przekonać się, że wcale nie tak łatwo wymurować prostą ścianę.

 

„Co to jest CHEMIA?”


W czasie warsztatów wcielicie się w role młodych chemików!
Podczas zajęć poznacie Panią Skrobię i odkryjecie w jakich produktach spożywczych się ukrywa. Przekonacie się, co takiego się dzieje, kiedy wywar z czerwonej kapusty połączymy z różnymi produktami znajdującymi się w każdej kuchni. Na koniec odkryjecie magiczny świat farb chemicznych, wywołując je na specjalnej bibule używanej w laboratorium. Swoje rysunki zabierzecie do domu jako pamiątkę z zajęć.

„Niewidzialni siłacze”


Czy wiecie, że w przyrodzie występują niewidzialne siły oddziałujące na ludzi i przedmioty? Podczas warsztatów przeprowadzimy doświadczenia potwierdzające ich istnienie. W szczególności dowiecie się, co to jest środek ciężkości, dlaczego przedmioty pływają, dlaczego samolot lata. Zbadamy również siły oddziałujące pomiędzy magnesami, wyrysujemy linie pola magnetycznego i wykonamy nurka Kartezjusza, którego zabierzecie ze sobą do domu.

 

 

„Poznaj i pokoloruj swój świat tekstyliów”


Czy wiecie, że każdy z nas w codziennym życiu korzysta z wielu wyrobów włókienniczych? Czy tekstylia pomagają sportowcom? Czy mogą ochronić człowieka? Zastanawialiście się czy można wejść na walizkę i jej nie połamać?
Co jest mocniejsze: stal czy włókno? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi na naszych zajęciach. Na koniec niespodzianka, zamienicie się w projektantów i według własnych pomysłów zaprojektujecie koszulki, które będziecie mogli zabrać do domu.

„Od znaków dymnych po łączność satelitarną”


Czy wiecie, że kiedyś nie było telefonów? Jak wtedy porozumiewali się ludzie? Czy Indianie wysyłali znaki dymne?. Na zajęciach zobaczycie stare telefony i rozdzielnie telefoniczne. Czyli dowiecie się jak dawniej bywało. Dodatkowo zbudujecie własne radio a także sprawdzicie czy za pomocą kubka i sznurka można się porozumieć. Czy to zadziała przekonajcie się sami?!

„(Nie)zwykła kartka papieru”


Czy lubisz rysować i pisać? Czy zastanawiałaś/eś się nad tym, jak powstaje najpopularniejszy materiał, który służy Ci jako tło do przekazania swoich myśli i wyobrażeń? Czy wiesz, że na Politechnice Łódzkiej są naukowcy, którzy zajmują się dziedziną zwaną papiernictwem? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powstaje papier i sam go wytworzyć, zapraszamy na nasze warsztaty!

„Nie irytuj, lepiej przytul” (zajęcia dla dzieci z rodzicami)


Podczas warsztatów rodzice z dziećmi poprzez gry i zabawy będą rozwijać najważniejsze umiejętności wpływające na skuteczną komunikację, tj słuchanie, formułowanie komunikatów, koncentrację i panowanie nad emocjami. Celem warsztatów jest budowanie świadomej komunikacji rodzic-dziecko, dziecko-rodzic i zrozumienie co jest ważne w tej komunikacji dla obu stron.

„Czarodziejski Flet, czyli jak wyczarować dźwięk z powietrza” (zajęcia dla dzieci z rodzicami)


Trzy pokolenia muzycznej rodziny Sikorskich, zapraszają na jedną ze swych autorskich audycji muzycznych.
Babcia Grażyna - z wypracowanym od lat magnetyzmem, zabierze nas w baśniowy świat opery Mozarta.
Mama Bogna - ubarwi wszystko ciepłem wiolonczeli.
Tata Michał wytłumaczy jak umie, co we flecie piszczy i podegra na tym, co mu w ręce wpadnie.
Córcia Konstancja natomiast, zaczaruje nas najprawdziwszym fletem.
Do tego poznamy nuty, pośpiewamy i niewykluczone, że pokomponujemy…

„Ocean to pikuś” (zajęcia dla dzieci z rodzicami)


Spotkanie to zabiera nas w zuchwały rejs kajakiem przez Atlantyk. To oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o Aleksandrze Dobie, pełnym optymizmu i pogody ducha marzycielu, który jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Na dodatek zrobił to… trzy razy.


Data dodania:2008-01-03
Data aktualizacji2022-02-10

Wprowadzone przez:
Małgorzata Urbaniak

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE