Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Łódzki Uniwersytet Dziecięcy dla absolwentów (13-17 lat) 

ŁUD dla Absolwentów - zawsze w semestrze zimowym.

 

Z uwagi na COVID-19 zajęcia w semestrze zimowym 2020 nie odbyły się w formie stacjonarnej.
O wznowiewniu zajęć będziemy informować na bieżąco.
 

Młodzież w wieku 13-17 lat, która uczestniczyła w zajęciach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Łódzkiej lub Ścieżkach Młodych Odkrywców, może  kontynuować zajęcia (semestr zimowy), poszerzać swoje zainteresowania oraz uczyć się pracy w grupie
i prezentacji swoich osiągnięć.
Podstawowym elementem tego programu jest 16 godzin lekcyjnych warsztatów z wybranej dziedziny:
 

•    biotechnologii
•    chemii
•    elektroniki I
•    elektroniki II
•    matematyki (dla młodzieży w wieku 15-17 lat)
•    multimediów
•    robotyki

 

oraz warsztaty z trenerem dotyczące prezentacji.


Oferta jest skierowana tylko do dzieci, które uczestniczyły wcześniej w zajęciach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Łódzkiej lub Ścieżkach Młodych Odkrywców.
Zapisy na przełomie czerwca i lipca. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny: (042) 631 28 09 lub mailowy: lud.info@info.p.lodz.pl.
Opłata za udział w zajęciach wynosi 160 zł.

 

Warsztaty do wyboru

 

Biotechnologia
Temat: DNA - co mamy jeszcze do odkrycia?

 

DNA to kwas deoksyrybonukleinowy, mieści w sobie ogromną ilość danych, nawet 700 terabajtów. Gdybyśmy potrafili skorzystać w pełni z tych danych, pomogło by nam to rozwiązać wiele zagadek i odkryć tajemnice długowieczności czy nawet nieśmiertelności. Długość DNA w organizmie człowieka przekracza kilka milionów kilometrów, ale w laboratorium potrafimy je wyodrębnić, choć oczywiście tylko jego fragmenty. Ty też możesz się tego nauczyć uczestnicząc w zajęciach i zobaczyć DNA. Poznasz ponadto budowę DNA wykonując różne jego modele i wykonasz analizy będące podstawą w kryminalistyce. Dowiesz się czy bioaktywne składniki żywności mogą wchodzić w dialog z DNA i czy żywność może wpływać na długowieczność, zapamiętywanie i inteligencję.

 

Chemia
Temat: W poszukiwaniu chemii wokół nas...

 

Chemia otacza nas wszystkich. Powietrze, którym oddychamy, woda, którą pijemy czy też jedzenie, ubrania, lekarstwa, rzeczy metalowe, pieniądze. Staniemy się kryminologami i będziemy identyfikować różne substancje na podstawie ich właściwości. Chemię nieorganiczną, czyli tzw. chemia martwą połączymy z organiczną, czyli chemią życia. Poznamy kompleksy żelaza i magnezu oraz sprawdzimy gdzie występują i jaką pełnią funkcję. Z tłustej oliwy zrobimy ozdobne, pieniące się mydła. W ramach chemii stosowanej wyodrębnimy substancje zapachowe z rzeczy dostępnych w naszych kuchniach. Jak prawdziwi projektanci perfum stworzymy własne kompozycje zapachowe i zastanowimy się dlaczego czujemy różne zapachy. Dowiemy się czym jest emulsja i czy łatwo zrobić krem. Poznamy proces polimeryzacji, zastanowimy się dlaczego polimery zdominowały nasz świat i sprawdzimy czy łatwo otrzymywać piankę uszczelniającą.

 

Elektronika I
Temat: Inteligentny dom

 

Każdy z nas chciałby mieszkać w wymarzonym domu. Na zajęciach zbudujemy makietę nowoczesnego budynku przyjaznego środowisku. Zainstalujemy w nim współczesne oświetlenie, które będziemy włączać i wyłączać bez pilota, nie ruszając się z fotela. Skorzystamy również z rozwiązań alternatywnych źródeł zasilania w postaci wiatraka czy paneli słonecznych. Sprawdzimy, które z aktualnie dostępnych żarówek są najlepsze i dlaczego. Zadbamy o estetyczny wygląd i na zakończenie zaprezentujemy nasz ekologiczny i nowoczesny dom.

 

Elektronika II
Temat: Od elektroniki do robotyki

 

Codziennie oglądasz, podziwiasz i starasz się zrozumieć otaczający Cię świat. Może chciałbyś zbudować coś praktycznego, co stanie się jego częścią? Może właśnie teraz chciałbyś przestać bać się śrubokręta, a dla swojego komputera czy telefonu znaleźć dużo ciekawsze zastosowanie? Może gdzieś leży stara zabawka, która tylko czeka na to, aby na nowo tchnąć w nią życie? Dołącz do nas – rozpocznij majsterkowanie…

Zacznijmy od elektroniki. Dodajmy podstawy programowania, a okaże się ona zaskakująco prosta. Da nam to nowe spojrzenie na wiele współczesnych zagadnień. Skupimy się na jednym z nich – fascynującym świecie robotyki.

Zajęcia realizowane będą w oparciu o platformę Arduino – płytki rozwojowe wraz z zestawem modułów rozszerzających. W ramach zajęć przewidywana jest budowa robotów mobilnych z wykorzystaniem dedykowanych do ich budowy elementów mechanicznych i napędowych, czujników itp.

 

Matematyka
Temat: Potęga matematyki. W poszukiwaniu optymalnych rozwiązań.

 

Zapraszamy na warsztaty matematyczne. Zobaczysz jak potężna jest matematyka i jak wielkie daje możliwości. Dowiesz się, czym są problemy optymalizacyjne i poznasz narzędzia matematyczne umożliwiające ich rozwiązywanie. Obliczysz optymalne wymiary basenu. Wyznaczysz wielkość produkcji poszczególnych wyrobów w przedsiębiorstwie, dla której osiągany zysk będzie maksymalny. Wytyczysz ścieżkę, która najszybciej doprowadzi Cię na szczyt. Nauczysz się rozwiązywać wiele innych problemów z wykorzystaniem narzędzi matematycznych.

 

Multimedia
Temat: Warsztaty dziennikarskie

 

Jak przygotować się do wywiadu, jak prezentować przed kamerą, za mikrofonem i od czego zacząć pisanie artykułu prasowego? Podczas warsztatów nauczysz się przygotowywać artykuły z elementami wywiadu, wywiad radiowy oraz krótki reportaż telewizyjny. Od czego zacząć, jak konstruować pytania i wyłuskiwać najważniejsze informacje - oto czym będziemy się zajmować. Na zajęciach pomożemy Wam postawić pierwsze kroki w dziennikarskim świecie. Zapraszamy!

 

Robotyka
Temat: Drukowanie 3D – abstrakcja czy rzeczywistość?

 

Każdy z nas drukował kartki z tekstem, rysunkami, zdjęciami. A czy ktoś drukował kiedyś np. komórkę, kubek czy aniołka? Nie obrazek, nie kartkę do złożenia, a rzecz z tworzywa, którą można wziąć do ręki, która jest trójwymiarowa? Chcesz spróbować? Ale uwaga! To nie jest łatwe, najpierw czeka Cię projektowanie w programie Solid Edge. Brzmi abstrakcyjnie, ale jest możliwe! Następnie będzie trzeba przygotować elementy do druku 3D, a na końcu zobaczysz, jak drukuje się Twoje dzieło, pomalujesz, wykończysz i powiesz: sam wydrukowałem! Na zajęciach zobaczysz nowoczesne roboty przemysłowe i  będziesz mógł sam nimi sterować!

 


Data dodania:2016-02-16
Data aktualizacji2020-12-17

Wprowadzone przez:
Małgorzata Urbaniak
Pliki do pobrania
ZałącznikWielkość
oswiadczenie_lud_a_1.pdf85.31 KB

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE