Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Łódzki Uniwersytet Dziecięcy dla absolwentów (13-17 lat) 

ŁUD dla Absolwentów - stacjonarnie w semestrze zimowym 2021 - zapisy zakończone

 

Osoby, które były zapisane na ŁUD_A w ubiegłym roku i z powodu pandemii nie mogły wziąć udziału w zajęciach, są automatycznie przeniesione na zajęcia w tym roku. Innych zainteresowanych w wieku 14-17 lat zapraszamy do kontaktu z nami: lud@p.lodz.pl 

Zajęcia dedykowane są dla młodzieży w wieku 14-17 lat, która uczestniczyła w zajęciach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Łódzkiej lub Ścieżkach Młodych Odkrywców. Dla osób spoza Łodzi, które nie mogą dojeżdżać zaplanowaliśmy warsztaty z fizyki on-line.
Podstawowym elementem tego programu jest 16 godzin lekcyjnych warsztatów (fizyka on-line - 8 godzin) z wybranej dziedziny:
 

Wszystkie warsztaty będą odbywały się w soboty w drugiej połowie października i w listopadzie. Drugim elementem zajęć jest przygotowanie konferencji dla uczestników ŁUD, jednak w tym semestrze nie zostanie ona zorganizowana. Decyzją organizatorów zajęcia ŁUD dla Absolwentów są w tym roku w całości finansowane z grantu firmy Boeing International.

Warsztaty do wyboru:

•    biotechnologii
•    chemii
•    elektroniki 
•    fizyka - on-line 
•    matematyki (dla młodzieży w wieku 15-17 lat)
•    multimediów
•    robotyki


Zapisy od 12 do 20 lipca 2021. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny: (042) 631 28 09 lub mailowy: lud@p.lodz.pl
 

Warsztaty do wyboru

 

Biotechnologia
Temat: DNA - co mamy jeszcze do odkrycia?

 

DNA to kwas deoksyrybonukleinowy, mieści w sobie ogromną ilość danych, nawet 700 terabajtów. Gdybyśmy potrafili skorzystać w pełni z tych danych, pomogło by nam to rozwiązać wiele zagadek i odkryć tajemnice długowieczności czy nawet nieśmiertelności. Długość DNA w organizmie człowieka przekracza kilka milionów kilometrów, ale w laboratorium potrafimy je wyodrębnić, choć oczywiście tylko jego fragmenty. Ty też możesz się tego nauczyć uczestnicząc w zajęciach i zobaczyć DNA. Poznasz ponadto budowę DNA wykonując różne jego modele i wykonasz analizy będące podstawą w kryminalistyce. Dowiesz się czy bioaktywne składniki żywności mogą wchodzić w dialog z DNA i czy żywność może wpływać na długowieczność, zapamiętywanie i inteligencję.

 

Chemia
Temat: Chemia wokół nas

 

Chemia obecna jest w życiu nas wszystkich. Powietrze, którym oddychamy, woda, którą pijemy, jedzenie, ubrania, lekarstwa i w końcu my sami to zbiory cząsteczek zbudowanych z różnych atomów. Staniemy się detektywami szukającymi tych atomów i tych cząsteczek. Będziemy identyfikować atomy i substancje oraz będziemy je badać i w końcu otrzymywać. Poznamy barwne związki żelaza i magnezu sprawdzimy, gdzie występują i jaką pełnią funkcję. Sprawdzimy właściwości substancji, które znamy z życia codziennego. Wyodrębnimy substancje pięknie pachnące i mające piękne kolory Jak prawdziwi projektanci perfum stworzymy własne kompozycje zapachowe i zastanowimy się, dlaczego czujemy różne zapachy. Sprawdzimy, czy mleko jest substancją jednorodną i dowiemy się czym są emulsje i czy łatwo zrobić krem. Zrobimy sobie substancję o tajemniczym brzmieniu API i dowiemy się co to jest oraz co ma wspólnego z aspiryną. W końcu poznamy procesy polimeryzacji zbadamy właściwości polimerów i sprawdzimy czy łatwo otrzymywać piankę uszczelniającą.  

 

Elektronika 
Temat: Od elektroniki do robotyki

      

Codziennie oglądasz, podziwiasz i starasz się zrozumieć otaczający Cię świat. Może chciałbyś zbudować coś praktycznego, co stanie się jego częścią? Może właśnie teraz chciałbyś przestać bać się śrubokręta, a dla swojego komputera czy telefonu znaleźć dużo ciekawsze zastosowanie? Może gdzieś leży stara zabawka, która tylko czeka na to, aby na nowo tchnąć w nią życie? Dołącz do nas – rozpocznij majsterkowanie…

Zacznijmy od elektroniki. Dodajmy podstawy programowania, a okaże się ona zaskakująco prosta. Da nam to nowe spojrzenie na wiele współczesnych zagadnień. Skupimy się na jednym z nich – fascynującym świecie robotyki.

Zajęcia realizowane będą w oparciu o platformę Arduino – płytki rozwojowe wraz z zestawem modułów rozszerzających. W ramach zajęć przewidywana jest budowa robotów mobilnych z wykorzystaniem dedykowanych do ich budowy elementów mechanicznych i napędowych, czujników itp.

   

Fizyka - on-line
Temat: Spotkania z fizyką – własne laboratorium 

Jeżeli od dawna marzyłeś, żeby pobawić się w naukowca, zbudować własne laboratorium fizyczne, badać i mierzyć otaczającą nas materię to, te zajęcia są dla Ciebie. Pokażę Ci, że posiadając podstawowe przyrządy miernicze możesz samodzielnie sprawdzić, wyznaczyć wiele stałych i wielkości fizycznych. Podczas zajęć zajmiemy się na wesoło wyznaczaniem gęstości, sprawdzaniem prawa Achimedesa, budowaniem zamków z piasku, a także dziwną pasją niektórych wielkich fizyków – czyli wahadłami. Wyznaczymy między innymi przyspieszenie ziemskie, współczynniki tarcia różnych substancji i inne stałe fizyczne. Będziemy także naukowo gotować wodę i robić kawę lub herbatę. Pokażę Wam także jak zrobić domową pompę próżniową i wykorzystać ją do swoich badań naukowych. Podczas zajęć zastanowimy się także nad budową materii i promieniotwórczością pomimo obiektywnych trudności przeprowadzimy także eksperyment wyjaśniający czas połowicznego rozpadu pierwiastków i przede wszystkim zastanowimy się po co nam potrzebna jest fizyka. Jeżeli jeszcze nie jesteś pewny czy kochasz fizykę i lubisz pomiary to zapraszam na nasze zajęcia.

 

Matematyka
Temat: Potęga matematyki. W poszukiwaniu optymalnych rozwiązań.

 

Zapraszamy na warsztaty matematyczne. Zobaczysz jak potężna jest matematyka i jak wielkie daje możliwości. Dowiesz się, czym są problemy optymalizacyjne i poznasz narzędzia matematyczne umożliwiające ich rozwiązywanie. Obliczysz optymalne wymiary basenu. Wyznaczysz wielkość produkcji poszczególnych wyrobów w przedsiębiorstwie, dla której osiągany zysk będzie maksymalny. Wytyczysz ścieżkę, która najszybciej doprowadzi Cię na szczyt. Nauczysz się rozwiązywać wiele innych problemów z wykorzystaniem narzędzi matematycznych.

 

Multimedia
Temat: Warsztaty dziennikarskie

 

Jak przygotować się do wywiadu, jak prezentować przed kamerą, za mikrofonem i od czego zacząć pisanie artykułu prasowego? Podczas warsztatów nauczysz się przygotowywać artykuły z elementami wywiadu, wywiad radiowy oraz krótki reportaż telewizyjny. Od czego zacząć, jak konstruować pytania i wyłuskiwać najważniejsze informacje - oto czym będziemy się zajmować. Na zajęciach pomożemy Wam postawić pierwsze kroki w dziennikarskim świecie. Zapraszamy!

 

Robotyka
Temat: Drukowanie 3D – abstrakcja czy rzeczywistość?

 

Każdy z nas drukował kartki z tekstem, rysunkami, zdjęciami. A czy ktoś drukował kiedyś np. komórkę, kubek czy aniołka? Nie obrazek, nie kartkę do złożenia, a rzecz z tworzywa, którą można wziąć do ręki, która jest trójwymiarowa? Chcesz spróbować? Ale uwaga! To nie jest łatwe, najpierw czeka Cię projektowanie w programie Solid Edge. Brzmi abstrakcyjnie, ale jest możliwe! Następnie będzie trzeba przygotować elementy do druku 3D, a na końcu zobaczysz, jak drukuje się Twoje dzieło, pomalujesz, wykończysz i powiesz: sam wydrukowałem! Na zajęciach zobaczysz nowoczesne roboty przemysłowe i  będziesz mógł sam nimi sterować!

 


Data dodania:2016-02-16
Data aktualizacji2021-09-07

Wprowadzone przez:
Małgorzata Urbaniak
Pliki do pobrania
ZałącznikWielkość
oswiadczenie_lud_a_1.pdf85.31 KB

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE