Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Łódzki Uniwersytet Dziecięcy dla absolwentów (13-17 lat)



 

ŁUD dla Absolwentów - stacjonarnie w semestrze zimowym  - zapisy w czerwcu 2022

 

Absolwentów ŁUD w wieku 13-17 lat, którzy chcą kontynuować udział w naszych zajęciach, zapraszamy do programu ŁUD dla Absolwentów! 

Te zajęcia odbywają się zawsze tylko w semestrze zimowym. Zapisy czerwiec - lipiec 2022.

Zajęcia są dla osób, które wcześniej uczestniczyły w Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym Politechniki Łódzkiej lub w Ścieżkach Młodych Odkrywców. 
Każdy uczestnik wybiera jeden z poniższych warsztatów, które odbywają się na przełomie października i listopada. Jest to cykl czterech spotkań po 4 godziny lekcyjne. Drugim elementem zajęć jest przygotowanie konferencji dla uczestników ŁUD, jednak, czy będzie ona zorganizowana w 2022 roku, zależy od aktualnych przepisów.  
 

Warsztaty do wyboru:
 

•    biotechnologia
•    chemia
•    elektronika
•    matematyka (dla młodzieży w wieku 15-17 lat)
•    mikrobiologia


Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny: (042) 631 28 09 lub mailowy: lud@p.lodz.pl
 

Warsztaty do wyboru

 

Biotechnologia
Temat: DNA - co mamy jeszcze do odkrycia?

 

DNA to kwas deoksyrybonukleinowy, mieści w sobie ogromną ilość danych, nawet 700 terabajtów. Gdybyśmy potrafili skorzystać w pełni z tych danych, pomogło by nam to rozwiązać wiele zagadek i odkryć tajemnice długowieczności czy nawet nieśmiertelności. Długość DNA w organizmie człowieka przekracza kilka milionów kilometrów, ale w laboratorium potrafimy je wyodrębnić, choć oczywiście tylko jego fragmenty. Ty też możesz się tego nauczyć uczestnicząc w zajęciach i zobaczyć DNA. Poznasz ponadto budowę DNA wykonując różne jego modele i wykonasz analizy będące podstawą w kryminalistyce. Dowiesz się czy bioaktywne składniki żywności mogą wchodzić w dialog z DNA i czy żywność może wpływać na długowieczność, zapamiętywanie i inteligencję.

 

Chemia
Temat: Chemia wokół nas

 

Chemia obecna jest w życiu nas wszystkich. Powietrze, którym oddychamy, woda, którą pijemy, jedzenie, ubrania, lekarstwa i w końcu my sami to zbiory cząsteczek zbudowanych z różnych atomów. Staniemy się detektywami szukającymi tych atomów i tych cząsteczek. Będziemy identyfikować atomy i substancje oraz będziemy je badać i w końcu otrzymywać. Poznamy barwne związki żelaza i magnezu sprawdzimy, gdzie występują i jaką pełnią funkcję. Sprawdzimy właściwości substancji, które znamy z życia codziennego. Wyodrębnimy substancje pięknie pachnące i mające piękne kolory Jak prawdziwi projektanci perfum stworzymy własne kompozycje zapachowe i zastanowimy się, dlaczego czujemy różne zapachy. Sprawdzimy, czy mleko jest substancją jednorodną i dowiemy się czym są emulsje i czy łatwo zrobić krem. Zrobimy sobie substancję o tajemniczym brzmieniu API i dowiemy się co to jest oraz co ma wspólnego z aspiryną. 

 

Elektronika 
Temat: Od elektroniki do robotyki

      

Codziennie oglądasz, podziwiasz i starasz się zrozumieć otaczający Cię świat. Może chciałbyś zbudować coś praktycznego, co stanie się jego częścią? Może właśnie teraz chciałbyś przestać bać się śrubokręta, a dla swojego komputera czy telefonu znaleźć dużo ciekawsze zastosowanie? Może gdzieś leży stara zabawka, która tylko czeka na to, aby na nowo tchnąć w nią życie? Dołącz do nas – rozpocznij majsterkowanie…

Zacznijmy od elektroniki. Dodajmy podstawy programowania, a okaże się ona zaskakująco prosta. Da nam to nowe spojrzenie na wiele współczesnych zagadnień. Skupimy się na jednym z nich – fascynującym świecie robotyki.

Zajęcia realizowane będą w oparciu o platformę Arduino – płytki rozwojowe wraz z zestawem modułów rozszerzających. W ramach zajęć przewidywana jest budowa robotów mobilnych z wykorzystaniem dedykowanych do ich budowy elementów mechanicznych i napędowych, czujników itp.

 

Matematyka
Temat: Potęga matematyki. W poszukiwaniu optymalnych rozwiązań.

 

Zapraszamy na warsztaty matematyczne. Zobaczysz jak potężna jest matematyka i jak wielkie daje możliwości. Dowiesz się, czym są problemy optymalizacyjne i poznasz narzędzia matematyczne umożliwiające ich rozwiązywanie. Obliczysz optymalne wymiary basenu. Wyznaczysz wielkość produkcji poszczególnych wyrobów w przedsiębiorstwie, dla której osiągany zysk będzie maksymalny. Wytyczysz ścieżkę, która najszybciej doprowadzi Cię na szczyt. Nauczysz się rozwiązywać wiele innych problemów z wykorzystaniem narzędzi matematycznych.

 

Mikrobiologia
Temat: Gdzie się kryją podstępne mikroorganizmy?

 

Pomimo, że mikroorganizmów nie zobaczysz w swoim otoczeniu mogą czaić się wszędzie. Sprawdzisz czy są one obecne w powietrzu, którym oddychasz, na powierzchniach, których dotykasz i na Twoich dłoniach. Spróbujemy je policzyć i ustalić jak się nazywają. Kolejnym zadaniem będzie sprawdzenie co się dzieje z produktami spożywczymi jeśli je zaatakują. Poznasz również metody eliminacji tych podstępnych wrogów z żywności i sam spróbujesz z nimi powalczyć stosując naturalne ekstrakty z roślin.

 

 

 

 


Data dodania:2016-02-16
Data aktualizacji2022-09-07

Wprowadzone przez:
Małgorzata Urbaniak

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE