Data dodania 11.04.2024 - 10:00

Informacja prasowa | 11 kwietnia 2024

Akademia Nowego Europejskiego Bauhausu (NEBA):
szkolenie profesjonalistów w zakresie budownictwa, renowacji i transformacji miast w oparciu o biorozwiązania i obieg zamknięty.

Inauguracja NEBA Alliance na Festiwalu NEB w Brukseli

Akademia NEB, flagowa inicjatywa Komisji Europejskiej, ma na celu przyspieszenie podnoszenia i zmiany kwalifikacji specjalistów w dziedzinie architektury, budownictwa oraz inżynierii (ACE) oraz podmiotów z nimi powiązanych, poprzez sieć centrów szkoleniowych w całej Europie, które łączą kompetencje regionalne i ułatwiają dostęp do treści na temat zrównoważonego rozwoju, obiegu zamkniętego i wiedzy o materiałach dla budownictwa. Silne partnerstwo uniwersytetów, regionalnych ośrodków szkoleniowych, władz i stowarzyszeń UE zapoczątkowało NEBA Alliance, aby współtworzyć tę nowatorską platformę dla sektora budowlanego.

Pilny charakter kryzysu klimatycznego oraz fakt, że sektor budowlany jest odpowiedzialny za ponad 40% emisji gazów cieplarnianych, wymagają przyspieszenia transferu oraz wdrażania umiejętności i narzędzi łagodzenia zmiany klimatu przez pracowników, przedsiębiorstwa, decydentów i społeczeństwo. Dlatego też Ursula Von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej, w listopadzie 2022 r. ogłosiła Akademię NEB jako główną wizytówkę Nowego Europejskiego Bauhausu.

Dzięki tej inicjatywie materiały szkoleniowe będą łatwo dostępne, a kursy będą oferowane w czasie rzeczywistym. Będą one dostarczane za pośrednictwem międzynarodowej sieci tworzącej rosnącą liczbę centrów w całej Europie, które mają zasięg regionalny i wiedzę specjalistyczną w określonych tematach. W ten sposób te dostosowane programy wspierają przejście od systemu liniowego i opartego na paliwach kopalnych do gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu, regeneracyjnej i dystrybucyjnej, zaprojektowanej z myślą o rozwoju w granicach planety.

Akademia NEB ma na celu podnoszenie świadomości, doskonalenie umiejętności i zachęcanie interesariuszy do zaangażowania się we wprowadzanie zmian. Wzmocnienie bioprzemysłu i cyfryzacji w sektorze budowlanym, drugim co do wielkości ekosystemie przemysłowym w UE, stworzy możliwości przyciągnięcia młodych talentów i wykwalifikowanych pracowników, przyczyniając się do rozwoju biogospodarki o obiegu zamkniętym i Europejskiego Zielonego Ładu. Inicjatywa wspiera cel stworzenia 160 000 dodatkowych zielonych miejsc pracy w sektorze budowlanym UE w ramach Fali Renowacji.

Akademia NEB stworzy otwarty rynek, aby dopasować wysokiej jakości oferty szkoleniowe do potrzeb i wymagań różnych grup docelowych. Utworzenie centralnego portalu i bazy danych certyfikowanych materiałów szkoleniowych, kursów i modułów, wraz z wyborem najlepszych praktyk pedagogicznych, umożliwi szerokie rozpowszechnienie szkoleń z zakresu biomateriałów w zrównoważonym budownictwie. Wyselekcjonowany katalog kursów Akademii NEB, zweryfikowany pod kątem dziedzin tematycznych i wartości NEB, umożliwi trenerom i uczestnikom natychmiastowe znalezienie najlepiej dopasowanych możliwości szkoleniowych.

Źródło oryginalnej informacji prasowej KE: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_6593

NEB Festival Forum 2024 – oficjalna inauguracja NEBA Alliance: https://new-european-bauhaus.europa.eu/festival/forum_en

Pełna informacja w załączniku