Logotyp 14 Celu Zrównoważonego rozwoju. Biały napis i symboliczna grafika na niebieskimtle.

Działania uczelni na rzecz Zrównoważonego rozwoju i Celu 14. zaprezentowane w raportach za lata 2021-22 i 2020-2021 "Politechnika Łódzka na drodze zrównoważonego rozwoju".

Program Uniwersytetu Bałtyckiego (Baltic University Programme) skupia się na zagadnieniach zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska oraz demokracji w Regionie Morza Bałtyckiego. Uczestnikami Programu są uniwersytety w krajach Regionu Bałtyckiego, w tym również Politechnika Łódzka. W ramach programu organizowane są następujące rodzaje kursów:

• Nauka o środowisku Basenu Morza Bałtyckiego,
  • Środowisko Morza Bałtyckiego,
  • region Morza Bałtyckiego – Kultura, Polityka, Społeczeństwo,
  • Ludy Bałtyku,
  • Zrównoważony Rozwój Regionu Bałtyckiego,
  • Zrównoważona Gospodarka Wodna,
  • Zrównoważony Rozwój Społeczny i Planowanie Miast.​

Program oferuje kursy na poziomie uniwersyteckim, zarówno dla studentów niższych lat, jak i magistrantów oraz kształcenie ustawiczne dla nauczycieli i specjalistów. Corocznie kursy są organizowane w ponad 225 uczelniach dla ogólnej liczby ok. 9 000 studentów.

Baltic University Programme (BUP) to utworzona w 1991 r. międzynarodowa sieć akademicka, której uczestnikami są uczelnie w krajach Regionu Morza Bałtyckiego. ​

Obecnie jest to jedna z największych sieci uniwersyteckich na świecie zrzeszająca około 90 instytucji członkowskich.​

Celem BUP jest wsparcie szkół wyższych

w szerzeniu wiedzy na temat szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju ekonomicznego, ekologicznego i społecz-nego w Regionie Morza Bałtyckiego. Program oparty jest na współpracy pomiędzy ośrodkami akademickimi,

ale także innymi instytucjami społecznymi np. władzami lokalnymi oraz organizacjami działającymi na rzecz zrównoważonego rozwoju w wymienionym regionie. BUP jest aktywny w edukacji, w badaniach naukowych, informacji oraz w realizowanych projektach.​

Baltic University Programme jest progra-mem interdyscyplinarnym skupiającym wszystkie rodzaje uczelni – humanistyczne i techniczne, wyższe szkoły pedagogiczne

i ekonomiczne, uniwersytety rolnicze

i medyczne. Koordynowany jest na pozio-mie międzynarodowym przez Sekretariat BUP na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja).  W Polsce krajowe Centrum Uniwersy-tetu Bałtyckiego znajduje się na Polite-chnice Łódzkiej. Więcej informacji.

BUP publikuje coroczne raporty ze swojej działalności, które są udostępniane na stronie www Organizacji.​

Baltic University Programme (BUP) to utworzona w 1991 roku międzynarodowa sieć akademicka, której uczestnikami są uczelnie w krajach Regionu Morza Bałtyckiego. Obecnie jest to jedna z największych sieci uniwersyteckich na świecie zrzeszająca blisko 90 instytucji członkowskich. Celem BUP jest wsparcie szkół wyższych w szerzeniu wiedzy na temat szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju ekonomicznego, ekologicznego i społecznego w Regionie Morza Bałtyckiego. Program oparty jest na współpracy pomiędzy ośrodkami akademickimi, ale także innymi instytucjami społecznymi np. władzami lokalnymi oraz organizacjami działającymi na rzecz zrównoważonego rozwoju w wymienionym regionie. Baltic University Programme jest programem interdyscyplinarnym skupiającym wszystkie rodzaje uczelni – humanistyczne i techniczne, wyższe szkoły pedagogiczne i ekonomiczne, uniwersytety rolnicze i medyczne. Koordynowany jest na poziomie międzynarodowym przez Sekretariat BUP na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja). W Polsce krajowe Centrum Uniwersytetu Bałtyckiego znajduje się w Politechnice Łódzkiej. Program Uniwersytetu Bałtyckiego (Baltic University Programme) skupia się na zagadnieniach zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska oraz demokracji w Regionie Morza Bałtyckiego.

W ramach programu organizowane są następujące rodzaje kursów: 

• Nauka o środowisku Basenu Morza Bałtyckiego, 
  • Środowisko Morza Bałtyckiego, 
  • region Morza Bałtyckiego – Kultura, Polityka, Społeczeństwo, 
  • Ludy Bałtyku, 
  • Zrównoważony Rozwój Regionu Bałtyckiego, 
  • Zrównoważona Gospodarka Wodna, 
  • Zrównoważony Rozwój Społeczny i Planowanie Miast.

Program oferuje kursy na poziomie uniwersyteckim, zarówno dla studentów niższych lat, jak i magistrantów oraz kształcenie ustawiczne dla nauczycieli i specjalistów. Więcej informacji. Jednym z corocznych wydarzeń BUP jest szkolenie dla doktorantów. W roku akademickim 2021/22 jego gospodarzem była PŁ. Celem tego wydarzenia jest zapewnienie doktorantom możliwości dyskusji na temat problemów naukowych ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju w kontekście interdyscyplinarnym, międzynarodowym, wielokulturowym i regionalnym. Szkolenie umożliwia uczestnikom zapoznanie się z pracą naukową innych badaczy i spojrzenie na własną pracę oczami innych uczestników wydarzenia. Szkolenie dla doktorantów, które odbyło się w PŁ zaowocowało Księgą abstraktów zawierającą 14 prezentacji z tego wydarzenia. Więcej informacji.