Image
Logotyp 1 Celu Zrównoważonego rozwoju. Biały napis i symboliczna grafika na czerwonym tle.

Działania uczelni na rzecz Zrównoważonego rozwoju i Celu 1 zaprezentowane w raportach za lata 2021-22 i 2020-2021 "Politechnika Łódzka na drodze zrównoważonego rozwoju"

 

Zarówno studenci, jak i pracownicy Politechniki Łódzkiej na przestrzeni kilku ostatnich lat aktywnie włączali się w akcję Szlachetnej Paczki, łączącej darczyńców oraz rodziny z ubogich rodzin, dla których przygotowywana jest dedykowana pomoc. W zbiórce uczestniczyli także uczniowie oraz kadra Publicznego Liceum Ogólnokształcącego PŁ.

Dzięki tej akcji można dotrzeć z pomocą do potrzebujących, którzy są zbyt bezradni i samotni, by poradzić sobie z sytuacją. Szlachetna Paczka często też pomaga spełniać marzenia dzieci z ubogich rodzin, niejednokrotnie społecznie wykluczonych przez brak urządzeń takich jak tablet czy komputer.

Akcje charytatywne, w których biorą udział pracownicy Politechniki Łódzkiej, są podejmowane w ramach work-lifebalance, a często mają także wymiar całkowicie prywatny. Przykładem takiego przedsięwzięcia jest urodzinowy bieg Parkrun w Parku Poniatowskiego w Łodzi, który zorganizowała jedna z pracownic Wydziału Mechanicznego PŁ.

Zamiast zwyczajowych prezentów jubilatka przeprowadziła zbiórkę artykułów piśmienniczych i spożywczych dla podopiecznych Domu Dziecka nr 13. Zebrano ponad 60 kilogramów darów.

Od 2015 r. Koło Młodej Kadry Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Łodzi realizuje corocznie projekt Workcamp.

Młodzi wolontariusze z Politechniki Łódzkiej pozyskują sponsorów, narzędzia, materiały, by w trakcie wakacji poświęcić swój czas i wyremontować najbardziej potrzebującą takich działań placówkę. Dzięki inicjatywie w poprzednich latach nowe, lepsze warunki do życia zyskali podopieczni czterech łódzkich domów dziecka, odnowiono budynek przeznaczony na Centrum Wsparcia dla Dzieci i Rodzin, a także zniszczony budynek po byłym gimnazjum dla klas 1-3.

Pracownicy Politechniki Łódzkiej biorą udział w licznych działaniach związanych z pomocą osobom w kryzysie bezdomności, które są grupą najbardziej zagrożoną i dotkniętą ubóstwem ekonomicznym. Przykładem działań na rzecz tych osób jest aktywna współpraca Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ ze streetworkerem (a jednocześnie terapeutą uzależnień), za którego pośrednictwem przekazywane są osobom bezdomnym ubrania i artykuły higieniczne.

Poszczególne jednostki Politechniki Łódzkiej włączyły się także w projekt „Skrzynka Domni-Bezdomni”, który ma na celu ułatwienie ludziom bez domu wychodzenie z bezdomności, a także pomoc w realizacji podstawowych potrzeb na drodze do życiowej stabilizacji. Wsparcie trafia bezpośrednio do osoby potrzebującej i odpowiada jej realnym potrzebom.

Pracownicy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ aktywnie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez świetlice środowiskowe, skierowanych do dzieci z rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej.

Pracownicy Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności przeprowadzili natomiast podczas pikniku z okazji Święta Rodzin Zastępczych warsztaty plenerowe „Namiot wesołej nauki”. W trakcie spotkania, które odbyło się na kampusie PŁ, przygotowano także warsztaty mikrobiologiczne dla dzieci z rodzin zastępczych.

Te jednostkowe wydarzenia z czasem przerodziły się w cykl warsztatów mikrobiologicznych i spotkań plenerowych „Nauka jest frajdą”, współfinansowany przez Fundację PŁ, a przeznaczony dla dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych i domach dziecka.

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego „NANO” przeprowadzili pokazy naukowe w Domach Dziecka nr 13 i 17 w Łodzi. Odpowiednio przygotowane doświadczenia oraz anegdotki naukowe pozwoliły na wprowadzenie dzieci w świat chemii.

Tym samym rozpoczęta została idea „Koło dzieciom”, która będzie realizowana w kolejnych latach działalności SKN NANO.

Pracownicy Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej od kilku lat organizują akcję „Operacja: Mikołajki”. Jest to wydarzenie mające na celu pomoc potrzebującej rodzinie, która dzięki wsparciu ma szansę na poprawę swojej trudnej sytuacji oraz na szczęśliwe spędzenie Świąt Bożego Narodzenia.

W celu pomocy wybranej rodzinie organizowana jest internetowa zbiórka pieniędzy, a środki są przeznaczone np. na zakup laptopa do zdalnego nauczania. Zbierane są również produkty żywnościowe, środki czystości oraz artykuły szkolne dla dzieci. Każdy przekazany produkt to znaczne wsparcie potrzebującej rodziny.

Pracownicy PŁ mogą korzystać z różnych form pomocy finansowanej ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W 2020 r. 2 605 dzieci pracowników PŁ skorzystało z dofinansowania do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie w okresie zimowych i letnich wakacji, 102 pracowników PŁ otrzymało comiesięczną pomoc w opłatach za pobyt dzieci w żłobkach i przedszkolach.

Z pożyczek na uzyskanie pierwszego samodzielnego mieszkania lub na poprawę warunków mieszkaniowych skorzystało 9 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się, udzielane na dogodnych warunkach, pożyczki na remonty i modernizację mieszkań. Otrzymało je 126 osób. Bezzwrotnych zapomóg finansowych udzielono 280 osobom. O świadczenia pomocy materialnej mogę ubiegać się także studenci oraz uczestnicy studiów doktoranckich na PŁ.

W 2020 r. 718 studentów otrzymało stypendia socjalne, a 510 studentów - zwiększenie stypendium socjalnego z tytułu zamieszkania w DS lub innym obiekcie niż DS. 891 studentów uzyskało stypendium rektora, 127 osób - stypendium dla osób niepełnosprawnych, 212 studentów - zapomogi.

Jedna ze studentek PŁ aktywnie wspiera jako wolontariuszka łódzką akcję „Zupa na Pietrynie”, z której korzysta ponad 300 osób. To ludzie ubodzy i bezdomni. Co tydzień w niedzielę na rogu ul. Skorupki i Piotrkowskiej, obok łódzkiej katedry mogą dostać ciepły posiłek, spotkać się z innymi, porozmawiać. Wolontariusze dzielą się z potrzebującymi łodzianami nie tylko pakietami z żywnością, ale też uśmiechem, czasem i dobrym słowem. Akcję wspierają łódzkie firmy. Niedzielne obiady przygotowują osoby pracujące społecznie. Członkowie grupy „Zupa na Pietrynie” są też pomysłodawcami powstania mobilnej łaźni dla osób bezdomnych. Tam każda osoba dotknięta bezdomnością może nieodpłatnie się umyć, a także wyprać swoje ubrania lub też – w razie potrzeby – pozyskać całkowicie nową odzież. Więcej informacji.

Od 2015 r. Koło Młodej Kadry Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Łodzi realizuje corocznie projekt Workcamp. Młodzi wolontariusze z Politechniki Łódzkiej pozyskują sponsorów, narzędzia, materiały, by w trakcie wakacji poświęcić swój czas i wyremontować najbardziej potrzebującą takich działań placówkę. Dzięki inicjatywie w poprzednich latach nowe, lepsze warunki do życia zyskali podopieczni czterech łódzkich domów dziecka, odnowiono budynek przeznaczony na Centrum Wsparcia dla Dzieci i Rodzin, a także zniszczony budynek po byłym gimnazjum. W roku akademickim 2021/22 wyremontowano Dom dziecka nr 15 w Łodzi. Wolontariusze, jak co roku, zaprosili do współpracy firmy oraz osoby prywatne z sektora budowlanego, ale również z innych branż. Więcej informacji.

Kilka lat temu pracownicy Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności przeprowadzili podczas pikniku z okazji Święta Rodzin Zastępczych warsztaty plenerowe „Namiot wesołej nauki”. W trakcie spotkania, które odbyło się na kampusie PŁ, przygotowano także warsztaty mikrobiologiczne dla dzieci z rodzin zastępczych. Te jednostkowe wydarzenia z czasem przerodziły się w cykl warsztatów mikrobiologicznych i spotkań plenerowych „Nauka jest frajdą”, przeznaczony dla dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych i domach dziecka. W roku akademickim 2021/22 te warsztaty przeprowadzono dwukrotnie – w marcu (warsztaty laboratoryjne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy) i w maju (zajęcia dla dzieci z rodzin zastępczych w ramach pikniku dla kandydatów na rodziców zastępczych organizowanego przez Centrum Administracyjne Pieczy Zastępczej).

Pracownicy Politechniki Łódzkiej biorą udział w licznych działaniach związanych z pomocą osobom w kryzysie bezdomności, które są grupą najbardziej zagrożoną i dotkniętą ubóstwem ekonomicznym. Przykładem działań na rzecz tych osób jest aktywna współpraca Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ ze streetworkerem (a jednocześnie terapeutą uzależnień), za którego pośrednictwem przekazywane są osobom bezdomnym ubrania i artykuły higieniczne. Poszczególne jednostki PŁ włączyły się także w projekt „Skrzynka DomniBezdomni”, który ma na celu ułatwienie ludziom bez domu wychodzenie z bezdomności, a także pomoc w realizacji podstawowych potrzeb na drodze do życiowej stabilizacji. Wsparcie trafia bezpośrednio do osoby potrzebującej i odpowiada jej realnym potrzebom

Studenci i pracownicy Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej od kilku lat organizują akcję „Operacja: Mikołajki”. Jest to wydarzenie mające na celu pomoc potrzebującej rodzinie, która dzięki wsparciu ma szansę na poprawę swojej trudnej sytuacji oraz na szczęśliwe spędzenie Świąt Bożego Narodzenia. W celu pomocy wybranej rodzinie organizowana jest internetowa zbiórka pieniędzy, a środki są przeznaczone np. na zakup laptopa do zdalnego nauczania. Zbierane są również produkty żywnościowe, środki czystości oraz artykuły szkolne dla dzieci. Każdy przekazany produkt to znaczne wsparcie potrzebującej rodziny.

Pracownicy PŁ mogą korzystać z różnych form pomocy finansowanej ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W 2021 r. 2709 dzieci pracowników PŁ skorzystało z dofinansowania do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie w okresie zimowych i letnich wakacji. Z pożyczek na uzyskanie pierwszego samodzielnego mieszkania lub na poprawę warunków mieszkaniowych skorzystało 28 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się, udzielane na dogodnych warunkach, pożyczki na remonty i modernizację mieszkań. Otrzymało je 108 osób. Bezzwrotnych zapomóg finansowych udzielono 215 osobom. 883 pracowników otrzymało w 2021 r. ekwiwalent pieniężny na paczkę świąteczną dla dzieci, a 122 osoby skorzystały z dopłaty do żłobków i przedszkoli. O świadczenia pomocy materialnej mogą ubiegać się także studenci oraz uczestnicy studiów doktoranckich w PŁ. W 2021 r. 509 studentów otrzymało stypendia socjalne, 864 studentów i 23 doktorantów uzyskało stypendium rektora, 109 studentów i 4 uczestników studiów doktoranckich - stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnościami. Student lub doktorant, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej może wystąpić z wnioskiem o zapomogę – z takiej pomocy w 2021 r. skorzystało 65 osób, w tym 7 doktorantów