Image
Logotyp 3 Celu Zrównoważonego rozwoju. Biały napis i symboliczna grafika na zielonym tle..

Działania uczelni na rzecz Zrównoważonego rozwoju i Celu 3 zaprezentowane w raportach za lata 2021-22 i 2020-2021 "Politechnika Łódzka na drodze zrównoważonego rozwoju"

 

Naprawa uszkodzonych nerwów obwodowych jest jednym z najtrudniejszych problemów medycyny. Ostatnie badania wykazały, że nerwy te posiadają zdolności wewnętrzne do regeneracji. Niestety są one hamowane przez niesprzyjające środowisko biologiczne w miejscu uszkodzenia.

Obiecującą techniką regeneracji uszkodzeń nerwów obwodowych jest zastosowanie implantów wytworzonych na bazie chitozanu. Chitozan jest polimerem naturalnym produkowanym przez organizmy w ilości przekraczającej 1011 ton rocznie. Naturalne pochodzenie chitozanu sprawia, że posiada on korzystne własności biologiczne dla zastosowań biomedycznych.

Na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska opracowano nową metodę wytwarzania chitozanowych implantów do regeneracji uszkodzonych nerwów obwodowych. Przeprowadzone badania wykazały, że wytworzone implanty chitozanowe wykazują odpowiednią biozgodność oraz bioaktywność. Zastosowanie chitozanowych implantów może przyczynić się do postępów w regeneracji zniszczonej tkanki nerwowej, czyli szybkiego i jak najpełniejszego powrotu utraconych funkcji.

Nowa metoda ich produkcji pozwala na otrzymanie produktu o korzystniejszych cechach użytkowych niż dotychczas stosowane materiały, co powinno zwiększyć skuteczność terapii, ograniczyć jej skutki uboczne oraz zredukować koszty leczenia (poprzez ograniczenie kosztów produkcji osłonek i czasu hospitalizacji).

Od 2007 r. na Politechnice Łódzkiej funkcjonuje Akademickie Centrum Zaufania, które współpracuje z terapeutą uzależnień, coachem, psychologiem, zapewniając specjalistyczne wsparcie edukacyjne i psychoprofilaktyczne. Jest to inicjatywa realizowana przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, w ramach której oferowane są nieodpłatne indywidualne konsultacje psychologiczne dla studentów, doktorantów, absolwentów i pracowników PŁ.

Centrum oferuje sesje ukierunkowane na rozwój, psychologiczne wsparcie krótkoterminowe, pomoc w sytuacjach nagłych.

Spotkania z psychologiem odbywają się stacjonarnie w BON lub online. W ramach tej inicjatywy w latach 2020-2021 odbywało się około 20 konsultacji tygodniowo. W tym okresie uruchomiono dodatkowe wsparcie dla osób z problemami z adaptacją w nowej, trudnej sytuacji spowodowanej koronawirusem.

Skóra wcześniaka charakteryzuje się małą spoistością pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem, co powoduje, że procesy utraty ciepła i wody przez skórę są znacznie szybsze niż u niemowlaków z rozwiniętą warstwą naskórka, pH skóry. W odpowiedzi na ten problem w Instytucie Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych opracowano technologię odzieży ochronnej zabezpieczającej komfort fizjologiczny i bezpieczeństwo wcześniaka. Nowo powstałe wyroby odzieżowe dla dzieci przedwcześnie urodzonych ograniczają utratę wody wskutek parowania i jednocześnie zapewniają komfort termiczny.

Opracowane struktury materiałowe gwarantują transport masy i wilgoci, które pozwalają na zachowanie bilansu cieplnego zapewniającego bezpieczeństwo wcześniaków. W pracach uwzględniony jest zmienny skład surowcowy oraz struktura wielowarstwowego wyrobu tekstylnego w korelacji z ogólnym stanem wcześniaka.

Należy spodziewać się, że wprowadzenie kolejnych udoskonaleń i innowacji w zakresie technologii wyrobów odzieżowych dla dzieci przedwcześnie urodzonych, których podstawową funkcją będzie ochrona zdrowia i życia, pozytywnie wpłynie na poprawę warunków panujących na Oddziałach Neonatologii. Zniweluje to liczbę dzieci, które poddawane są długotrwałemu leczeniu oraz liczbę zdarzeń niepożądanych wynikających z przypadków wychłodzenia organizmu lub nadmiernej utraty wody. Poprawi to także komfort psychiczny rodziców wcześniaków, którzy do dyspozycji będą mieli ubranka zamiast worków foliowych polietylenowych.

Na rynku nie ma uniwersalnych opatrunków do wykorzystania przez służby cywilne i mundurowe, które pomogłyby ograniczyć śmiertelność wynikającą z wykrwawienia. W odpowiedzi na ten problem w ramach konsorcjum PŁ (Wydział Chemiczny, Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów), Bella Sp. z o.o., TRICOMED SA i Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii opracowany został zestaw opatrunkowy złożony z: chłonnego opatrunku zintegrowanego z bandażem, tamponu do ran postrzałowych i kłutych, włókniny/gazy hemostatycznej oraz stazy taktycznej do stosowania na silnie krwawiące rany.

Innowacyjny, komplementarny zestaw opatrunkowy przeznaczony dla żołnierzy, służb mundurowych i medycznych jest uniwersalny i prosty w użyciu. Pozwala zminimalizować czas opatrywania ran, a w przypadku tamponu do ran postrzałowych lub kłutych, opatrunku chłonnego zintegrowanego z bandażem oraz włókniny znacząco poprawiono efektywność działania hemostatycznego w stosunku do produktów dostępnych na rynku. Zestaw opatrunkowy w znacznym stopniu minimalizuje czas potrzebny personelowi medycznemu do opatrywania, a także pozwala na bezpieczną ewakuację medyczną. Zasadniczym założeniem zaproponowanego rozwiązania jest zahamowanie krwawienia w czasie 2-3 min.

Opracowany uniwersalny opatrunek będzie mógł wspomóc indywidualny pakiet medyczny (IMP) żołnierza. Rezultaty projektu odpowiadają na potrzeby rynku, czynią wyroby konkurencyjnymi względem rozwiązań dotąd proponowanych przez inne firmy i prezentują wysokie walory innowacyjne.

Podczas badania z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) wymagane jest, aby pacjent wykonywał przez określony czas i w określonym rytmie zadane czynności (pobudzenia wywoływane w mózgu przez te czynności są poddawane analizie). Niestety, takie badanie jest utrudnione w przypadku dzieci, które nie są w stanie w odpowiednim skupieniu powtórzyć zadanych ruchów. Powoduje to, że są one wykluczone z tego rodzaju diagnostyki.

Na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej przeprowadzone zostały prace badawcze, których wynikiem jest interaktywny system wspierający badanie dzieci za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). System opiera się na specjalnie zaprojektowanych grach komputerowych, w które można grać, będąc wewnątrz aparatu prowadzącego badanie fMRI – pozwalających na wykonanie paradygmatów ruchowego i wzrokowo-ruchowego (odpowiednia stymulacja w ramach zaprojektowanej gry).

System jest wdrożony w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Zastosowanie systemów interaktywnych (w szczególności gier komputerowych) w celu poprawy sposobu wykonywania zadanych czynności może mieć zastosowanie nie tylko w przypadku dzieci.

Z problemem wykluczenia spowodowanego brakiem możliwości przeprowadzenia pewnych procedur medycznych lub rozwojowych mamy również do czynienia wśród osób starszych i niepełnosprawnych oraz w  innych obszarach zastosowań (np. rehabilitacja).

Zespół studentów z Koła Naukowego UbiCOMP i pracowników Instytutu Informatyki Stosowanej, przy którym to Koło działa, zaprojektował we współpracy z lekarzami i opiekunami proste w obsłudze urządzenie pomagające we właściwy sposób przyjmować leki.

Pozwala ono także monitorować choremu, jego opiekunom i lekarzom przestrzeganie zaleceń leczenia. Jest to rozwiązanie dedykowane szczególnie osobom starszym, które często zapominają o wzięciu tabletek.

System powiadamia o konieczności przyjęcia leku za pomocą diod LED i dźwięku. Programowalny dozownik wykorzystuje dane wprowadzone przez użytkownika, a aplikacja mobilna połączona z urządzeniem, pozwala opiekunom na zdalne monitorowanie leczenia.

Modułowa architektura inteligentnego dozownika umożliwia przechowywanie także tych leków, które są brane doraźnie. Zarządzanie przyjmowaniem leków jest realizowane za pośrednictwem strony internetowej.

Sport jest nie tylko drogą do osiągnięcia należytego stanu zdrowia, ale również środkiem wpływającym pozytywnie na sytuację socjalną jego uczestnika. Dla osób o zróżnicowanym stopniu i rodzaju niepełnosprawności aktywność fizyczna nabiera szczególnej wartości.​

Baza sportowa Centrum Sportu PŁ jest systematycznie dostosowywana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zatoka Sportu została zaprojektowana i zbudowana jako obiekt przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Pływalnia znajduje się na poziomie 0, zaraz przy wejściu do obiektu od strony parkingu. Osoby poruszające się na wózku nie napotkają na drodze żadnego podjazdu ani przeszkody utrudniającej dojazd do kas oraz do basenu. Obszerna, wydzielona przebieralnia jest miejscem, w którym można się bez problemów przygotować do pływania lub innej aktywności w wodzie. Zatoka Sportu PŁ dołączyła do Łódzkiej Karty Bez Barier. Jej posiadaczom oferowane jest wejście na pływalnię z 40-procentową zniżką.

W Klubie Uczelnianym AZS Politechniki Łódzkiej została utworzona sekcja sportowa dla osób z niepełnosprawnościami - Integracyjna Sekcja Sportowa AZS. Jej celem jest stworzenie odpowiednich warunków pozwalających studentom z niepełnosprawnościami na zwiększanie uczestnictwa w różnych formach aktywności sportowej. 

Impulsem do stworzenia Sekcji stały się „Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS”, które po raz pierwszy odbyły się w 2016 r. Jest to cykl zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami prowadzony w ramach upowszechniania sportu w środowisku akademickim. Projekt skierowany jest do studentów, doktorantów oraz pracowników z całej Polski uprawiających lub chcących uprawiać sport amatorsko. Możliwość sportowej rywalizacji pozwala osobom niepełnosprawnym włączyć się lub powrócić do czynnego życia. W ramach Mistrzostw rozgrywane są zawody m.in. w takich dyscyplinach jak boccia, badminton, tenis stołowy, pływanie, czy strzelectwo sportowe.

W 2021 r. Politechnika Łódzka była organizatorem Integracyjnych Mistrzostw Polski w Podnoszeniu Ciężarów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest współczesnym wyzwaniem epidemiologicznym dotyczącym ponad 20% populacji świata oraz główną przyczyną niesprawności ruchowej społeczeństwa. Nie istnieją metody diagnostyczne pozwalające na wykrycie schorzenia w początkowych stadiach choroby, co ostatecznie prowadzi do ingerencji chirurgicznej i protezowania. Odpowiedzią na ten problem są badania prowadzone na Wydziale Chemicznym.

Ich celem jest określenie zależności pomiędzy strukturą chrząstki stawowej, a stopniem rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów, co pozwoli poznać mechanizm degeneracji chrząstki stawu i możliwości diagnozy schorzenia w jej wczesnych stadiach. Umożliwi to zaprojektowanie, zsyntezowanie i weryfikację pod kątem zastosowań w chorobie zwyrodnieniowej na różnych stopniach jej zaawansowania nowych kopolimerów o topologii szczotek molekularnych (ang. bottle-brush). Otrzymane polimery stanowić będą substancje modelowe (analogi) lubrycyny. W programie badań przewidziane jest opracowanie metodo-logii określania oddziaływań polimerów z powierzchnią tkanki chrzęstnej i charakterystykę własności uzyskanych układów.

W zamyśle projektu jest opracowanie metody diagnostycznej opartej na analizie widm Ramana chrząstki stawowej uzyskiwanych za pomocą specjalnie skonstruowanej sondy. Docelowo przewidywaną terapią jest możliwość wprowadzania kopolimeru o strukturze tzw. szczotki polimerowej bezpośrednio do zmienionego chorobowo stawu.

Statystycznie lęk przed pająkami dotyka ok. 10% populacji. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego UbiCOMP działające-go na Wydziale Elektrotechniki Elektroniki Informatyki i Automatyki opracowali niekonwencjonalny sposób na walkę z tą jedną z najczęściej występujących fobii.

Nowoczesne metody leczenia arachnofobii oparte są w większości o wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości - symulowany kontakt z wirtualnym pająkiem okazał się skutecznym sposobem na okiełznanie strachu. Lekarze zauważają jednak, że brak fizycznej interakcji powoduje problemy z opanowaniem reakcji pacjentów w sytuacji kontaktu bezpośredniego.

Projekt studentów wychodzi naprzeciw tym wymaganiom, umożliwiając zdalny kontakt z żywym pająkiem. Studenci zaproponowali wykorzystanie ramienia robotycznego w ćwiczeniach z żywymi zwierzętami w ogrodach zoologicznych. Opracowany system składa się z ramienia robotycznego sterowane ruchami ręki, umieszczanego wewnątrz terrarium z pająkami oraz interfejsu sterującego - elastycznego rękawa oraz rękawicy, odpowiedzialnych za przechwytywanie ruchów użytkownika. Pozwala to na quasi-bezpośrednią interakcję z pająkiem, a dotyk symulowany jest poprzez odpowiedź haptyczną - silniki wibracyjne umieszczone w rękawicy imitują wrażenia czuciowe.

Przeprowadzone badania w symulowanym otoczeniu wykazały duży potencjał rozwiązania m.in. w kontekście terapeutycznym.     

Studenci i pracownicy PŁ uczestniczą w wielu aktywnościach fizycznych organizowanych przez uczelnię.

Jesienią i wiosną są dla nich organizowane rajdy rowerowe, które odbywają się na trasach o różnej długości i trudności. Cieszą się dużym zainteresowaniem społeczności akademickiej.

Corocznie, późną wiosną organizowane są także zawody w bieganiu – bieg o Puchar JM Rektora. Ta impreza sportowa odbywa się już od lat 80-tych. Początkowo uczestniczyli w niej tylko studenci – obecnie o Puchar Rektora konkurują studenci i pracownicy PŁ. W imprezie corocznie bierze udział około 800 osób.  W ramach ostatniej edycji biegu jego uczestnicy mieli do pokonania trasę o długości 2,5 km wytyczoną w znajdującym się nieopodal uczelni Parku im. księcia Józefa Poniatowskiego.

Pracownicy PŁ już od kilku lat biorą także udział w imprezie Łódź Business Run. W 2021 roku odbyła się jubileuszowa 10. edycja biegu, w której wzięło udział 20 pracowników PŁ, reprezentujących różne jednostki i wydziały. Środki z wpłat uczestników są przeznaczone na pomoc dla osób z niepełnosprawnościami ruchu.

 

 

Studenci Koła Naukowego UbiCOMP działającego przy Instytucie Informatyki Stosowanej oraz pracownicy tego Instytutu zaprojektowali system nawigacji z myślą o poruszających się pieszo osobach niewidomych i niedowidzących. We współpracy z lekarzami i fizjoterapeutami, stworzyli specjalny kołnierz, który służy przekazywaniu informacji o kierunku ruchu i koniecznych manewrach. Kołnierz koduje kierunki geograficzne oraz proste manewry na krótkie impulsy wibracyjne odczuwane przez noszącą go na szyi osobę. Jest bezprzewodowo sterowany poprzez mikrokontroler i łączy się za pośrednictwem Bluetooth z popularnymi nawigacjami, np. z Google Maps.

Większość dotychczasowych rozwiązań opiera się o komunikację audio. Innowacyjne podejście do problemu polega na wykorzystaniu zmysłu dotyku szyi jako kanału przekazywania informacji o sugerowanym kierunku ruchu. Dzięki temu rozwiązaniu osoba niedowidząca do poruszania się nie angażuje słuchu (zmysłu kluczowego dla niej w odbieraniu świata zewnętrznego), a jedynie odczuwa delikatne bodźce pojawiające się w okolicach szyi. Jest to ważne z punktu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale i z uwagi na zwiększony komfort i pewność siebie osób z niepełnosprawnością. Impulsy są wykonywane przez maleńkie silniki wibracyjne, w odpowiednich odstępach czasu lub w momentach wymagających wykonania manewru. Kołnierz wykonany jest z oddychającej tkaniny sportowej. Maleńkie siłowniki wibracyjne mogą być umieszczone tam, gdzie życzy sobie tego użytkownik.

Projekt Roboterapia był realizowany we współpracy , Akademii Sztuk Pięknych i fundacji Navicula. Jego celem było skonstruowanie urządzeń i programów do wsparcia terapeutów dzieci głęboko upośledzonych, szczególnie z autyzmem.

Powstało w sumie dziewięć urządzeń edukacyjnych (m.in.: SensorBox, Smart Sleeve, Blocks, mata sensoryczna, miękki robot Panda, czy poduszka interaktywna) o różnych formach, które mają wspomagać terapię sensoryczną, a także aplikacje umożliwiające graficzne programowanie tych urządzeń.

Programowalność urządzeń pozwala na to, aby terapeuci mogli zmieniać sposób ich działania, aby dostosować je do terapii konkretnego dziecka lub uwzględnić postępy w tej terapii. Mogą one oddziaływać różnymi bodźcami, o różnym natężeniu, zgodnie z planem terapeutycznym – to może być dźwięk, światło, temperatura, wibracje czy ruch. 

Prototypy urządzeń edukacyjno-terapeutycznych mają pomóc w terapii zaburzeń sensorycznych dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością w postaci autyzmu i niepełnosprawności intelektualnej - podopiecznych Navicula-Centrum w Łodzi.

Podopieczni tego ośrodka mają wiele zaburzeń sensorycznych, komunikacyjnych, zaburzeń i deficytów w sferze poznawczej i społecznej. Opracowane w ramach projektu urządzenia mają pomagać w rozwoju dzieci i niwelowaniu tych zaburzeń.  Dzięki takim interaktywnym pomocom i zabawkom dzieci uczą się wchodzenia w relacje, uczą się prawidłowych zachowań i reakcji w kontakcie z otoczeniem. 

Celem projektu było także zbadanie, jak środowisko zrobotyzowane mogłoby zmniejszyć wypalenie zawodowe terapeutów. W projekcie skupiono się na pomocy terapeucie czy rodzicowi nie tylko przy samej terapii, ale także w odciążeniu go i uczynieniu jego pracy przyjemniejszą. Opieka nad dziećmi głęboko upośledzonymi wiąże się bowiem z dużym ryzykiem wypalenia. Powstałe w ramach projektu pomoce terapeutyczne i całe środowisko ich programowania oparte jest na faktycznych potrzebach terapeutów i jest zorientowane na relację terapeuta-dziecko.

Stowarzyszenie „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa” jako pierwsza w Polsce organizacja, podjęło się stałej domowej opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi oddychającymi przy pomocy respiratorów. Prowadzi całodobowy ośrodek dla pacjentów wentylowanych mechanicznie. Placówka nie może funkcjonować bez sprawnego sprzętu medycznego, głównie sprawnych respiratorów. Stoliki, na których stoją respiratory oryginalnie są wyposażone w wysięgniki regulowane, z plastikowymi uchwytami-zawieszkami, które trzymają rurkę prowadząca powietrze do płuc pacjenta. Niestety, podczas wielokrotnych zabiegów przy pacjencie uchwyty-zawieszki zużywają się. Z pomocą przyszedł Wydział Mechaniczny, na którym wykonano niezbędne specjalistyczne uchwyty techniką druku 3D. PŁ uczestniczy także w akcji „Zostań Super Zakrętakiem”. Jest to ekologiczne przedsięwzięcie, które dzięki zbiórce zakrętek wspiera podopiecznych Łódzkiego Hospicjum w urzeczywistnianiu ich marzeń. W wyznaczonych miejscach na uczelni lub bezpośrednio w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych można zostawiać nakrętki, następnie są one zbierane przez pracowników BON i odbierane przez Hospicjum.

W Politechnice Łódzkiej funkcjonuje Akademickie Centrum Zaufania, które współpracuje z terapeutą uzależnień, coachem, psychologiem, zapewniając specjalistyczne wsparcie edukacyjne i psychoprofilaktyczne. Jest to inicjatywa realizowana przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, w ramach której oferowane są nieodpłatne indywidualne konsultacje psychologiczne dla studentów, doktorantów, absolwentów i pracowników PŁ. Centrum oferuje sesje ukierunkowane na rozwój, psychologiczne wsparcie krótkoterminowe, pomoc w sytuacjach nagłych. Spotkania z psychologiem odbywają się stacjonarnie w BON lub online. W ramach tej inicjatywy w roku akademickim 2021/22 odbywało się około 20 konsultacji tygodniowo. W tym okresie uruchomiono także dodatkowe wsparcie psychiatry. Studenci z niepełnosprawnościami korzystali z kolei z sesji coachingowych (ok. 6 godzin w tygodniu), warsztatów z komunikacji, zarządzania emocjami, czy arteterapii.

Studenci i pracownicy PŁ uczestniczą w wielu aktywnościach fizycznych organizowanych przez uczelnię. Jesienią i wiosną są dla nich organizowane rajdy rowerowe, które odbywają się na trasach o różnej długości i trudności. Corocznie, późną wiosną organizowane są także zawody w bieganiu – bieg o Puchar JM Rektora. Ta impreza sportowa odbywa się już od lat 80-tych. W imprezie corocznie bierze udział około 800 osób. W roku akademickim 2021/22, z powodu Covid-19, impreza się nie odbyła. Przeprowadzono jednak testy Coopera dla ponad 300 osób. W sumie w roku akademickim 2021/22 odbyło się 16 imprez sportowych dla studentów (np. Mistrzostwa PŁ w tenisie stołowym, Maraton Fitness, wspinanie na czas na ściance wspinaczkowej), w których wzięło udział ponad 1500 osób. Uruchomiono także zajęcia sportowe dla pracowników (pływanie, fitness, stretching i stabilizacja, zdrowy kręgosłup, pilates, itd.), z których w roku akademickim 2021/22 korzystało około 200 osób.

Miód jest naturalnym produktem o wysokiej wartości odżywczej i właściwościach prozdrowotnych. Znaczna część związków bioaktywnych nie dociera jednak do jelita ze względu na ich wysoką labilność oraz degradację spowodowaną niskim pH kwasów żołądkowych. Naukowcy z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności zamknęli w kapsułce efekt pracy pszczół. Otrzymali utrwalony preparat miodu w postaci mikrokapsułek, wykorzystując metodę suszenia rozpyłowego. Wytworzyli innowacyjne mikrokapsułki miodu, stosując naturalne biopolimery. Nowatorska metoda zastosowana po raz pierwszy na świecie pozwoliła ograniczyć straty znajdujących się w miodzie związków bioaktywnych, będące efektem destrukcyjnego działania soku żołądkowego i enzymów trawiennych. Badania wykazały szerokie działanie prozdrowotne mikrokapsułek. Opracowana metoda utrwalania miodu przez jego enkapsulację jest chroniona zgłoszeniem patentowym. Badane są również możliwości enkapsulacji innych produktów pszczelich, tj. mleczka pszczelego, jadu pszczelego oraz innych surowców o wysokim potencjale bioaktywnym. Więcej informacji.

Całkowita wymiana stawu biodrowego należy do najczęściej wykonywanych na świecie operacji implantologicznych. Jednym z podstawowych problemów jest pomiar w trakcie operacji, czy nie nastąpiła zmiana położenia kości udowej. Różnica w długości kończyn dolnych należy do powikłań pooperacyjnych zmniejszających oczekiwaną poprawę komfortu życia. Wydział Mechaniczny i Robotic Medical Solutions Sp. z o.o. podjęły współpracę nad opracowaniem nowego produktu - ortopedycznego miniaturowego ramienia pomiarowego do pomiarów śródoperacyjnych.

Celem tej współpracy jest zaprojektowanie, wdrożenie i produkcja innowacyjnego wyrobu medycznego. W ramach projektu przeprowadzone zostaną badania metrologiczne i eksperymenty medyczne pozwalające opracować konstrukcję i oprogramowanie ortopedycznego miniaturowego ramienia pomiarowego użytecznego w czasie operacji wszczepiania protezy stawu biodrowego. Będzie ono przeznaczone do pomiaru zmiany długości i odsunięcia w bok kończyny dolnej. Więcej informacji.

Rany przewlekłe powstają na skutek przedłużającej się fazy zapalnej podczas procesu gojenia, co w konsekwencji uniemożliwia regenerację skóry. Pomocne są w takich sytuacjach opatrunki dedykowane ranom, które są w stanie nie tylko chronić je przed wpływem środowiska, ale także wspomagają regenerację skóry i przyspieszają proces ich gojenia. Naukowcy z Wydziału Chemicznego biorą udział w międzynarodowym projekcie badawczym, którego celem jest wytworzenie opatrunku na rany skóry, który wspomaga proces gojenia i uwalnia peptydy przeciwdrobnoustrojowe przeciwko grupie głównych patogenów bakteryjnych i grzybiczych, mających znaczenie w zakażeniach szpitalnych.

Zaprojektowany materiał otwiera nowe kierunki dla materiałów opatrunkowych następnych generacji, dostosowanych do potrzeb na różne rodzaje ran i do zwalczania zagrażających życiu zakażeń za pomocą specjalistycznych leków, a tym samym nowych koncepcji leczenia znacznie poprawiających gojenie się ran. Partnerami projektu obok naukowców z Wydziału Chemicznego i Międzynarodowego Centrum Badań Innowacyjnych Biomateriałów (ICRI-BioM) Politechniki Łódzkiej są: Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Ulm University (Niemcy), koordynator strony niemieckiej oraz Max Planck Institute for Polymer Research (Niemcy). Więcej informacji.

Przewlekły i intensywny stres negatywnie wpływa na układ odpornościowy i powoduje problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. WHO nazwała stres „epidemią zdrowia XXI wieku”. Ostatnie badania wykazały, że VR może na nowo zdefiniować leczenie psychologiczne, tworząc środowiska, które pomagają pacjentom radzić sobie z doświadczeniami będącymi źródłem kryzysów psychicznych. Naukowcy z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki koordynują projekt Erasmus+ „VRxanny”, którego głównym celem jest poprawa samopoczucia studentów cierpiących na ostry, epizodyczny i przewlekły stres oraz lęki i objawy depresyjne.

Głównym rezultatem projektu będzie stworzenie specjalnych punktów relaksacyjnych, tzw. „chill spotów”, rozmieszczonych na kampusach wszystkich uczelni partnerskich, wyposażonych w system VR do redukcji stresu i lęku. Docelowo na uczelniach partnerskich powstanie aż 12 takich innowacyjnych stref relaksu VR, które będą w stanie obsłużyć nawet kilkanaście tysięcy studentów rocznie. W tych wyjątkowych miejscach studenci będą mogli relaksować się w wirtualnym świecie. Zespół badaczy z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu w Vigo (Hiszpania) i Uniwersytetu w Tartu (Estonia) opracowuje aplikację VR, która ma być treningiem relaksacyjnym. Więcej informacji.

We współpracy Politechniki Łódzkiej ze spółką spin-off Angionica, powstało unikatowe urządzenie medyczne AngioExpert do nieinwazyjnej diagnostyki zaburzeń krążenia naczyniowego. Urządzenie jest odpowiedzią na potrzeby diagnostyki stanu zdrowia naszego społeczeństwa. Podstawą działania urządzenia jest wykorzystanie innowacyjnej metody opracowanej przez naukowców z Wydziału Chemicznego i Collegium Medicum UJ. Metoda bazuje na pomiarze zmian intensywności fluorescencji koenzymu NADH w skórze przedramienia w odpowiedzi na wymuszone zatrzymanie i uwolnienie przepływu krwi.

Ta nowatorska metoda, która ma szanse zastosowania w skali ogólnoświatowej została opatentowana w Polsce, ale również w UE, USA, Kanadzie, Chinach, Japonii, Australii, Rosji. Do najważniejszych zastosowań opracowanej metody należy m.in.: ocena zaburzeń mikrokrążenia w cukrzycy, chorobach sercowo-naczyniowych i nadciśnieniu tętniczym, monitorowanie leczenia trudno gojących się ran (w tym stopy cukrzycowej), czy ocena tolerancji wysiłku fizycznego w sporcie amatorskim i wyczynowym. Badania z wykorzystaniem urządzenia AngioExpert nie są jeszcze powszechnie dostępne, ale na terenie Łodzi są prowadzone w dwóch centrach medycznych: w Policlinic Centrum Medyczne Fundacji Politechniki Łódzkiej oraz w Centrum Medycznym Szpital Świętej Rodziny. Więcej informacji.


Naukowcy z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki we współpracy z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego, opracowali nowatorskie narzędzie do redukcji stresu. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta może ono pomóc uchodźcom z Ukrainy w walce z powojenną traumą. Pilotażowy program ruszył 7 kwietnia 2022 r. w Biurze Aktywności Miejskiej w Łodzi. Do udziału w programie zaproszono 40 osób. Każda sesja trwała około 20 minut, podczas których uczestnicy przenosili się do luksusowego apartamentu w górach, gdzie spokojny głos przewodnika udzielał podstawowych informacji na temat elementów wizualnych otoczenia oraz sposobu oddychania w trakcie sesji. Przygotowano wersję w jęz. ukraińskim. Sesja łączy kilka klasycznych technik relaksacji, takich jak wizualizacja i techniki oddechowe. Działa podobnie jak faza REM snu. Wirtualna rzeczywistość już od kilku lat używana jest jako metoda terapeutyczna, przy redukcji stresu, leczeniu depresji, fobii czy zaburzeń lękowych. Jej dobroczynne działanie było niejednokrotnie potwierdzane naukowo, również przez zespół naukowców z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.

Niepełnosprawność ruchowa niesie dotkliwe konsekwencje dla coraz liczniejszej części społeczeństwa. Dodatkowo, w niedalekiej przyszłości przewiduje się znaczny wzrost obciążenia systemu opieki zdrowotnej, związany ze wzrostem średniej długości życia. W związku z tym konieczne jest poszukiwanie efektywnych sposobów rehabilitacji pacjentów. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się terapia wspomagana egzoszkieletami kończyn dolnych, jednak wciąż pozostaje do rozwiązania wiele problemów istotnych z punktu widzenia minimalizowania kosztów realizacji proponowanych rozwiązań, jak również ich adaptacji do indywidualnych potrzeb użytkowników przy jednoczesnym zachowaniu uniwersalności. Z pomocą przychodzi zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego, który prowadzi prace nad egzoszkieletem kończyn dolnych do wczesnej rehabilitacji pacjentów.

W badaniach wykorzystywane są nowoczesne narzędzia, takie jak system przechwytywania ruchu czy platforma sił reakcji podłoża, zakupione dzięki finansowaniu z grantu OPUS przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki. Na podstawie zarejestrowanej kinematyki oraz dynamiki prawidłowego chodu, a także czynności elektrycznej mięśni podczas chodzenia, opracowano matematyczne modele wzorca chodu, które zaimplementowano w układzie sterowania egzoszkieletem. Opracowano także dedykowany model symulacyjny, którego celem jest wizualizacja zmian położenia poszczególnych elementów urządzenia w czasie ruchu realizowanego zgodnie z zaproponowanymi wzorcami. Badania ukierunkowane są głównie na zastosowania rehabilitacyjne, jednak doświadczenia zebrane podczas realizacji projektu będą mogły być również wykorzystane na przykład w konstrukcji robotów dwunożnych lub egzoszkieletów przeznaczonych do celów wojskowych i przemysłowych. Więcej informacji.

W dobie pandemii zmuszeni do pozostawania w domu często zaniedbywaliśmy aktywność fizyczną, co miało negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W odpowiedzi na ten problem na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej zorganizowano konkurs programowania aplikacji mobilnych. Wzięło w nim udział 110 uczestników - studentów Informatyki stosowanej oraz Information Technology, w tym studenci wymiany z Portugalii. Ich zadaniem było stworzenie aplikacji wspomagających rozwój fizyczny. Organizatorzy konkursu oczekiwali zaprojektowania aplikacji mobilnych, które byłyby dopingiem do zadbania o kondycję. Na konkurs wpłynęło 45 projektów, do finału wybrano 10 najlepszych.

Jury brało pod uwagę warstwę techniczną i biznesową, a także praktyczność i przydatność społeczną. Sponsorem części technologicznej była firma BinarApps. Główną nagrodę zdobyła aplikacja Fit Vein, która jest aplikacją o tematyce socialfitness przeznaczoną na urządzenia mobilne z systemem iOS. Jest to produkt, który w łatwy sposób umożliwia przeprowadzanie treningów, śledzenie postępu, monitorowanie aktualnych parametrów zdrowotnych, a także dzielenie się aktualnościami na wzór Facebooka czy Instagrama. Dodatkowo za prowadzenie przeróżnej aktywności w aplikacji użytkownik jest nagradzany nowymi poziomami profilu i medalami. Więcej informacji.