Data dodania 15.07.2022 - 10:15
Kategorie aktualności

We współpracy Politechniki Łódzkiej ze spółką spin-off Angionica, powstało unikatowe urządzenie medyczne AngioExpert do nieinwazyjnej diagnostyki zaburzeń krążenia naczyniowego.

Image

Branża wyrobów medycznych to jeden z najbardziej innowacyjnych obszarów przemysłu. Szybko rośnie zapotrzebowanie na nowatorskie urządzenia, które mogą udoskonalić procesy diagnostyki i leczenia wielu chorób, zwłaszcza chorób cywilizacyjnych. Urządzenie AngioExpert opracowane przez naukowców, jest odpowiedzią na potrzeby diagnostyki stanu zdrowia naszego społeczeństwa.

- Metoda badania bazuje na pomiarze zmian intensywności fluorescencji koenzymu NADH w skórze przedramienia w odpowiedzi na wymuszone zatrzymanie i uwolnienie przepływu krwi. Ponieważ zmiany te zależą od dostarczania tlenu do naskórka z udziałem mikrokrążenia skórnego, dlatego wykorzystanie techniki FMSF jest unikatowym narzędziem do monitorowania stanu mikrokrążenia -wyjaśnia prof. Andrzej Marcinek z Instytutu Techniki Radiacyjnej PŁ.

Podstawą działania urządzenia jest wykorzystanie innowacyjnej metody opracowanej przez naukowców z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorami Flow Mediated Skin Fluorescence (FMSF) są profesorowie Jerzy Gębicki i Andrzej Marcinek z Wydziału Chemicznego PŁ oraz prof. med. Stefan Chłopicki z Collegium Medicum UJ.

Ta nowatorska technika, która ma szanse zastosowania w skali ogólnoświatowej jako standard oceny stanu naczyń krwionośnych, została opatentowana w Polsce, ale również w UE, USA, Kanadzie, Chinach, Japonii, Australii, Rosji.

Badania z wykorzystaniem urządzenia AngioExpert nie są jeszcze powszechnie dostępne, ale na terenie Łodzi są prowadzone w dwóch centrach medycznych: w Policlinic Centrum Medyczne Fundacji Politechniki Łódzkiej oraz w Centrum Medycznym Szpital Świętej Rodziny. 

Więcej na temat urządzenia w Biuletynie Informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.