Inkubator Innowacyjności 4.0 – „Konkurs na najlepszy pomysł na spółkę typu spin-off”
Sekcja Transferu Technologii zaprasza pracowników naukowych, doktorantów i studentów do udziału w „Konkursie na najlepszy pomysł na spółkę typu spin-off” umożliwiającym uzyskanie wsparcia w założeniu spółki typu spin-off w Politechnice Łódzkiej. Konkurs jest organizowany w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0”. Autorzy zwycięskich pomysłów otrzymają pakiety „SPIN-OFF na START” obejmujące:
- sfinansowanie wyceny wartości technologii przeznaczonej do utworzenia spółki typu spin-off,
- sfinansowanie profesjonalnego biznesplanu dla spółki typu spin-off,
- przygotowanie wsparcia prawnego oraz notarialnego na etapie tworzenia spółki,
- opieka doradcza Organizatora Konkursu w trakcie przygotowania i tworzenia spółki technologicznej.
Wnioski w postaci uzupełnionego Formularza zgłoszeniowego oraz Oświadczenia Uczestnika Konkursu o autorstwie pracy i akceptacji Regulaminu wraz z Oświadczeniem Uczestnika Konkursu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy przesyłać:
-
w postaci papierowej, w dwóch egzemplarzach opatrzonych podpisami – za pośrednictwem poczty wewnętrznej – na adres:
-
Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości, al. Politechniki 3B, 93-590 Łódź, pok. 015
- oraz w postaci skanu na adres: rit@adm.p.lodz.pl
TERMIN NABORU WNIOSKÓW UPŁYWA 31 STYCZNIA 2021 ROKU O GODZ. 23:59.
Projekt Inkubator Innowacyjności 4.0 jest realizowany przez Politechnikę Łódzką oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo w załączonym Regulaminie Konkursu.
Zachęcamy do składania wniosków.
– koordynator Projektu
Sylwia Lepieszka
Zespół Centrum nieustannie prowadzi aktywne działania zmierzające do pozyskiwania nowych środków celem dofinansowywania uczelnianych technologii. PŁ brała udział w następujących programach ministerialnych:
- „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowany w latach 2020 – 2022
Politechnika Łódzka jako lider projektu złożonego wspólnie z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie uzyskała dofinasowanie 1 899 100 zł (w tym 1 179 100 dla PŁ) na bezpośrednie wsparcie prac badawczych mających zastosowanie w przemyśle. Projekt został sklasyfikowany na II miejscu listy rankingowej wśród 37 ocenionych projektów, tuż za Uniwersytetem Warszawskim.
To już trzeci projekt realizowany przez uczelnię, który wspiera proces zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, głównie w zakresie ich komercjalizacji.
- Politechnika Łódzka jest liderem projektu „Inkubator Innowacyjności 2.0”, finansowanego ze środków europejskich przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To już druga edycja Programu stanowiąca kontynuacje działań z Programu „Inkubator Innowacyjności +”. Projekt realizowany jest w ramach konsorcjum z udziałem Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza z Częstochowy.
Celem programu jest wsparcie procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie komercjalizacji. Ma on również za zadanie wzmocnić działania promujące osiągnięcia naukowe, tym samym zwiększając ich wpływ na rozwój innowacyjności, a także wzmocnić współpracę między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym.
- „Inkubator Innowacyjności +” realizowany w latach 2017 – 2019
Celem projektu "Inkubator innowacyjności +" jest promocja osiągnięć naukowych, zwiększenie ich wpływu na rozwój innowacyjności oraz wzmocnienie współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym. Wartość projektu: 2 660 164,00 PLN.
Przewidywany termin zakończenia realizacji zadań w ramach projektu: 31 styczeń 2019 r.
Jednostka odpowiedzialną za realizację projektu ze strony Politechniki Łódzkiej jest Sekcja Transferu Technologii.
W ramach projektu realizowane będą działania w zakresie:
- inicjowania oraz wzmacniania współpracy między środowiskiem naukowym, a otoczeniem gospodarczym, w tym poszukiwania podmiotów zainteresowanych wdrożeniem wyników badań naukowych i prac rozwojowych, przez promocję oferty technologicznej oraz udział w wystawach i targach typu „science to business”;
- przygotowania projektów komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, zawierających w szczególności analizy potencjału rynkowego wynalazków oraz analizy ich gotowości wdrożeniowej, a także wyceny praw własności przemysłowej;
- zarządzania portfelem technologii obejmującego w szczególności:
- monitorowanie i analizy wyników badań naukowych lub prac rozwojowych pod względem ich użyteczności praktycznej,
- analizy potrzeb rynku służące wyborowi tematów badań naukowych lub prac rozwojowych oraz badanie stanu techniki przed rozpoczęciem badań lub prac,
- prowadzenie bazy danych o realizowanych projektach badawczych, osiągniętych rezultatach i możliwości ich zastosowania w praktyce,
- analizy możliwości uzyskania ochrony patentowej oraz możliwości komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych przed ich opublikowaniem;
- prowadzenia prac przedwdrożeniowych, w tym dodatkowych testów laboratoryjnych lub dostosowania wynalazku do potrzeb zainteresowanego nabywcy, których koszt nie może przekroczyć 100 tys. zł;
- wskazania Brokerów Innowacji pełniących rolę pośredników działających w określonych obszarach wiedzy, odpowiedzialnych za nawiązanie współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym, co będzie skutkowało zastosowaniem wyników badań naukowych w ramach konkretnych rozwiązań rynkowych.