prof. Robert Cichowicz z dronem, fot. arch. PŁ
Data dodania 10.06.2021 - 13:55
Kategorie aktualności

Przez ostatnie dwa lata dr hab. inż. Robert Cichowicz, prof. na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ analizował jakość powietrza, przy użyciu specjalistycznego drona, w różnych lokalizacjach na terenie aglomeracji łódzkiej, m.in.: na terenie kampusu A i B Politechniki Łódzkiej oraz na obszarach, na które mogą oddziaływać łódzkie elektrociepłownie EC-3 i EC-4. Jakie są wyniki tych badań wyjaśnia w rozmowie, a także prezentuje w przygotowanym materiale filmowym.

Pawł Czapski
Data dodania 10.06.2021 - 11:34
Kategorie aktualności

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę laureatów tegorocznego programu START -  100 najzdolniejszych młodych naukowców. Wśród najlepszych badaczy znalazł się Paweł Czapski doktorant na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej.

mgr inż. Andrzej Gąsiorowski, PŁ
Data dodania 10.06.2021 - 07:26
Kategorie aktualności

Energetyka jądrowa wciąż budzi wiele wątpliwości, dlatego tak bardzo ważny jest głos ekspertów. Mgr inż. Andrzej Gąsiorowski, doktorant na Wydziale Chemicznym, prowadzi badania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w zakresie pracy z promieniowaniem jonizującym. Jest absolwentem technologii chemicznej na PŁ, uczestniczył w projektach NCN i NCBR. Jest stypendystą Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych. Brał udział w wyjeździe szkoleniowo-stażowym do Hiszpanii, w zakresie energetyki jądrowej, jak również w wyjazdach technicznych dotyczących przemysłu jądrowego we Francji i Niemczech.

prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju PŁ
Data dodania 02.06.2021 - 13:38
Kategorie aktualności

Nauka, kształcenie oraz społeczna odpowiedzialność – w każdym z tych obszarów rośnie znaczenie zrównoważonego rozwoju. Współczesna uczelnia musi nie tylko odpowiadać na jego cele, ale również je kreować. O wyzwaniach stojących przed PŁ mówi prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju.

Zwycięzcy z PŁ na AMP w karate olimpijskim, fot. Janusz Harnas
Data dodania 31.05.2021 - 15:01
Kategorie aktualności

Reprezentacja Politechniki Łódzkiej zdobyła 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale na zakończonych we Wrocławiu, w niedzielę (30.05), Akademickich Mistrzostwach Polski w karate olimpijskim. Nasi studenci byli najlepsi zarówno w konkurencjach indywidualnych, jak i drużynowych. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna kobiet w składzie: Julia Komorowska (Wydział Fizyki Technicznej Informatyki i Matematyki Stosowanej - FTiMS) i Kinga Harast (Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji - IFE).

Image
Adam Owczarek i Julia Chojnacka z wnioskiem z PŁ do nowego BO, fot. Jacek Szabela
Data dodania 31.05.2021 - 11:59
Kategorie aktualności

Pracownicy i studenci Politechniki Łódzkiej złożyli do tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego wniosek „STEFANOWSKI na Stefanowskiego – mural pierwszego rektora Politechniki Łódzkiej”. Ma to być „wisienka na torcie” wcześniejszych zwycięskich projektów związanych z ul. Stefanowskiego.

Prof. Jan Awrejcewicz z PŁ, fot. arch. PŁ
Data dodania 28.05.2021 - 12:56
Kategorie aktualności

Rumuński Politechniczny Uniwersytet w Timişoarze (PUT) nadał (28.05) tytuł doktora honoris causa profesorowi Janowi Awrejcewiczowi, wybitnemu mechanikowi, kierownikowi Katedry Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. To już siódmy honorowy tytuł, jaki otrzymał Profesor w swojej karierze naukowej.

Kampus Politechniki Łódzkiej, fot. arch. PŁ
Data dodania 28.05.2021 - 10:03
Kategorie aktualności

Opublikowano wyniki jednego z najbardziej prestiżowych i najważniejszych rankingów światowych - Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). Politechnika Łódzka, po raz kolejny, została wysoko sklasyfikowana w dwóch dyscyplinach – mechanika (Mechanical Engineering) oraz biotechnologia (Biotechnology).

Prof. Katarzyna Pernal, fot. arch. prywatne
Data dodania 27.05.2021 - 09:28
Kategorie aktualności

Badania prowadzone przez prof. Katarzynę Pernal z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej (FTIMS) są bardzo wysoko cenione przez środowisko naukowe. Ostatnio została zaproszona do napisania artykułu w renomowanym czasopiśmie NRC o postępach w chemii i fizyce obliczeniowej. Jest także nominowana do Nagrody Heisiga nazwanej "małym noblem".