Image
zzdjecie poglądowe - strzałka do góry, fot. freepik
W rankingu szkół wyższych 2020 magazynu edukacyjnego "Perspektywy" zajmujemy czwarte miejsce wśród uczelni technicznych i ósme miejsce w wśród uczelni publicznych w Polsce. Jesteśmy czwartą najchętniej wybieraną uczelnią w Polsce wg raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ostatnim roku Politechnika Łódzka została sklasyfikowana w najbardziej prestiżowych rankingach międzynarodowych. Znalazła się w gronie 14 uczelni polskich sklasyfikowanych w międzynarodowym rankingu Times Higher Education World University Ranking 2020, wśród 15 polskich szkół wyższych sklasyfikowanych w QS World University Ranking 2020 oraz wśród 33 polskich uczelni uwzględnionych w rankingu US News Best Global Universities Ranking 2020.

Ponadto w 2020 roku Politechnika Łódzka została po raz drugi sklasyfikowana przez Center for World University Ranking (CWUR) z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W CWUR znalazła się w gronie 35 polskich uczelni i zajęła w tej grupie 20. miejsce. Również w 2020 roku, jako jedna z zaledwie 6 polskich uczelni, znalazła się w rankingu Round University Rankings (RUR).

W najnowszej edycji rankingu Webometrics. Uwzględniono w niej blisko 12 tysięcy szkół wyższych, w tym prawie 400 polskich uczelni. Politechnika Łódzka została sklasyfikowana na 1095. miejscu na świecie i 16. w Polsce. To największy ranking światowy, klasyfikowane są w nim wszystkie uczelnie, nie tylko te najlepsze. Uwzględnia się w nim obecność i rozpoznawalność uczelni w sieci. Po raz pierwszy ranking Webometrics został opublikowany w 2004 roku. Jego celem jest zwiększenie obecności instytucji akademickich i badawczych w Internecie i promowanie publikacji w sieci, a także wspieranie wszelkich przedsięwzięć typu Open Access, elektronicznego dostępu do publikacji naukowych i innych materiałów akademickich.