Konkurs na Najlepszy Dyplom Inżynierski Roku, organizowany od 2021 roku przez Koło Naukowe Studentów Architektury „IX Piętro” z Politechniki Łódzkiej oraz łódzki oddział SARP, właśnie dobiegł końca. Wyniki ogłoszono 30 stycznia wieczorem w siedzibie SARP w pałacyku Lurkensa. W tegorocznej edycji zgłoszono 15 prac, które były naprawdę różnorodne – od projektów z Łodzi, przez inne części Polski, aż po Chiny, Barcelonę i Alpy szwajcarskie.
Informacje dla mediów
Konkurs na Najlepszy Dyplom Inżynierski Roku, organizowany przez Koło Naukowe Studentów Architektury "IX Piętro" z Politechniki Łódzkiej oraz łódzki oddział SARP, zyskuje coraz większe uznanie. Od dwóch lat posiada Honorowy Patronat Prezydent Łodzi, Hanny Zdanowskiej oraz patronat medialny czasopisma „Architektura i Biznes”.
Koniec minionego tygodnia, 24 stycznia, był wyjątkowy dla Politechniki Łódzkiej. Przedstawiciele uczelni odebrali prestiżowe certyfikaty KAUT (Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych) oraz europejskiej sieci ENAEE. Akredytację otrzymał kierunek budownictwo na poziomie studiów I oraz II stopnia, a także włókiennictwo i przemysł mody prowadzony na studiach I stopnia.
Ogłoszono wyniki rankingów dziedzinowych THE World University Rankings 2025. Politechnika Łódzka, podobnie jak w ubiegłym roku, została uwzględniona w pięciu kategoriach. Rankingi przedmiotowe, biorą pod uwagę wskaźniki związane z kształceniem, badaniami, międzynarodowymi perspektywami i współpracą z przemysłem.
Gala Absolwentów i Biznesu organizowana przez Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej to wyjątkowe wydarzenie sprzyjające budowaniu relacji między uczelnią a sektorem biznesowym oraz wspierające rozwój kariery zawodowej naszych studentów.
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej, we współpracy z firmą BioStar PPHU Witold Krusz, podejmują działania w celu uzyskania wysokiej jakości pieczywa pszennego na zakwasie. Chcą, aby pieczywo cechowało się bogatym aromatem i smakiem, jednocześnie usprawniając tradycyjny proces technologiczny.
Politechnika Łódzka otrzymała od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponad 17 milionów złotych na modernizację dwóch zabytkowych budynków: willi Reinholda Richtera i Zespołu Pałacowego Rodziny Scheilblerów. Rektor prof. Krzysztof Jóźwik podkreśla, że fundusze te pozwolą na podniesienie efektywności energetycznej tych obiektów, które są ważnym dziedzictwem kulturowym Łodzi.
Politechnika Łódzka będzie gospodarzem 44. Zgromadzenia Ogólnego członków Akademii Inżynierskiej w Polsce. Wydarzenie to odbędzie się w piątek 20 grudnia w Sali Senatu na parterze budynku Alchemium. Rozpocznie się ono o godz. 11:00, a otworzą je rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik i prezes AIP prof. Jerzy Barglik.
Dzień wcześniej zaplanowano III Sympozjum Naukowe, na zakończenie którego Politechnika Łódzka i Akademia Inżynierska w Polsce podpiszą umowę o partnerstwie instytucjonalnym.
Tegoroczna edycja konkursu inżynierskiego dla studentów Wydziału Mechanicznego - MECHATON odbędzie się we współpracy z firmą COMMON S.A., krajowym prekursorem oraz jednym z wiodących na świecie producentów najwyższej klasy sprzętu metrologicznego, służącego do opomiarowania przepływu gazu w celach rozliczeniowych i technologicznych.
Interdyscyplinarna Szkoła Doktorska Politechniki Łódzkiej uzyskała finansowanie w wysokości 2 mln zł od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programu STER Umiędzynarodowienie Szkół Doktorskich.
Rozstrzygnięcie konkursów Narodowego Centrum Nauki okazało się bardzo korzystne dla naukowców z Politechniki Łódzkiej. Zrealizują oni pięć projektów w Opus 27 i pięć w Preludium 23, o łącznej wartości prawie 9,4 mln zł.
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych ogłosił laureata konkursu na najbardziej innowacyjne zastosowania tych materiałów w pracy naukowej. Został nim student Politechniki Łódzkiej - Konrad Stefaniak.
Politechnika Łódzka ma zaszczyt zaprosić na uroczystość nadania doktoratu honoris causa prof. Bogusławowi Buszewskiemu, członkowi rzeczywistemu PAN.
Data: środa, 30 października 2024 r.
Godzina: 11:00
Miejsce: Aula im. prof. Tadeusza Paryjczaka, budynek Alchemium - magia chemii jutra, ul. Żeromskiego 114
W programie bierze udział 30 studentów, którzy przez 11 tygodni będą otrzymywać wsparcie od 30 mentorów – doświadczonych specjalistów z różnych branż.
Studenci z Polski i Japonii, wykorzystując najnowsze technologie, takie jak robotyka i wirtualna rzeczywistość, stworzyli wyjątkowe projekty dedykowane osobom w spektrum autyzmu (ASD). Wydarzenie było owocem współpracy Politechniki Łódzkiej oraz Shibaura Institute of Technology, które wspólnie opracowały i przeprowadziły zajęcia edukacyjne w postaci globalnego PBL. Zwycięska drużyna opracowała robota w kształcie smoka, który otwiera nowe możliwości interakcji i rozwoju.