Image
okładka wydawnicwa konferencyjnego
Data dodania 22.09.2021 - 10:40
Kategorie aktualności

Wczoraj, 21 września, rozpoczęła się trzydniowa konferencja Signal Processing Symposium SPSympo-21. Bierze w niej udział ponad 100 uczestników z 16 krajów, w tym 30 naukowców z zagranicy, m.in. z USA, Chin i wielu krajów Europy.  

Image
Druzyna Lodz Sola  Team z pucharem, w tle Eagle Two
Data dodania 20.09.2021 - 13:57
Kategorie aktualności

 Jesteśmy niesamowicie dumni z osiągniętego wyniku, na który cały zespół tak ciężko pracował 

mówią studenci z Lodz Solar Team, projektanci i konstruktorzy solarnego samochodu Eagle Two, wracając z zawodów iLumen European Solar Challenge w Belgii. Zdobyli wicemistrzostwo Europy przejeżdżając przez 24 godziny 235 okrążeń, czyli 965 km na jednym ładowaniu.  

Image
Uroczyste przecięci wstęgi przed budynkiem Alchemium - magia chemii jutra. Od prawej strony stoją: prof. Krzysztof Jóźwik, Grzegorz Schreiber, marszałek Województwa Łódzkiego, Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi, prof. Sławomir Wiak, prof. Małgorzata Szynkowska-Jóźwik i przedstawiciel Budimexu, którzy trzymają w dłoniach fragmenty przeciętej wstęgi.
Data dodania 17.09.2021 - 15:17
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka świętowała w bardzo licznym gronie znamienitych gości dwie ważne dla uczelni uroczystości:
•    otwarcie budynku „Alchemium- magia chemii jutra” i odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Profesorowi Tadeuszowi Paryjczakowi,
•    nadanie tytułu doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Tę najwyższą godność akademicką otrzymał prof. Klaus Müllen, niemiecki chemik cieszący się międzynarodową sławą wybitnego naukowca.

Image
grafika Lodz Solar Team
Data dodania 06.09.2021 - 10:29
Kategorie aktualności

Koło naukowe Lodz Solar Team działające na Politechnice Łódzkiej ma zaszczyt zaprosić Państwa na premierę odnowionego samochodu elektrycznego napędzanego energią słoneczną - Eagle Two.  Będzie to unikatowa okazja do zobaczenia samochodu tuż przed jego wyjazdem na wyścig iLumen European Solar Challenge 2021 w Belgii, gdzie zespół podejmie próbę obrony tytułu mistrza Europy zdobytego w 2018 r.

Image
prof. Krzysztof Jóźwik w granatowym garniturze w swoim gabinecie, przy biurku podpisuje dokumenty.
Data dodania 03.09.2021 - 11:06
Kategorie aktualności

Już po raz trzeci Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dokonało wyboru najlepszych praktyk wdrażanych przez polskie uczelnie w obszarach społecznej odpowiedzialności. Wśród nich znalazł się przedstawiony i realizowany w Politechnice Łódzkiej projekt „Budowanie doskonałości PŁ" związany z wymianą dobrych praktyk stosowanych wewnątrz uczelni w obszarze nauki, kształcenia i organizacji.  

Image
budynek Alchemium
Data dodania 30.08.2021 - 14:29
Kategorie aktualności

Piątek, 17 września będzie dniem, w którym odbędą się dwie ważne dla Politechniki Łódzkiej uroczystości. Pierwszą z nich jest otwarcie budynku Alchemium- magia chemii jutra oraz nadanie znajdującej się w nim reprezentacyjnej auli imienia profesora Tadeusza Paryjczaka, którego tablica pamiątkowa zostanie odsłonięta w holu przed audytorium. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10:00.
Dwie godziny później prof. Klaus Müllen, niemiecki uczony cieszący się w środowisku naukowym międzynarodową sławą otrzyma tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej.
Obie uroczystości odbędą się w budynku Alchemium (bud. A34), ul. Żeromskiego 114.

Image
Prof. Beata Kolesińska w białym fartuchu i ochronnych okularach stoi przy stanowisku laboratoryjnym.
Data dodania 18.08.2021 - 12:22
Kategorie aktualności

Prof. Beata Kolesińska z Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej została uhonorowana nagrodą Ambasador Innowacyjności przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki. Badaczka została wyróżniona za prowadzenie prac naukowych i pionierskich projektów o potencjale aplikacyjnym.

Image
Na zdj. autorki rozwiązania trzymają jadalne opakowania wykonane zgodnie z opracowaną technologią. Od lewej: mgr inż. Joanna Grzelczyk, dr inż. Joanna Oracz oraz dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka
Data dodania 26.07.2021 - 12:49
Kategorie aktualności

Mgr inż. Joanna Grzelczyk, dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka i dr inż. Joanna Oracz z Politechniki Łódzkiej opracowały nowatorskie opakowania z odpadów roślinnych. Rozwiązanie powstałe w laboratoriach Instytutu Technologii i Analizy Żywności na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ zostało zgłoszone do ochrony patentowej. 

Image
Politechnika ogłosiła wyniki rekrutacji
Data dodania 23.07.2021 - 13:04
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka w piątek 23 lipca opublikowała listy osób przyjętych w ramach I etapu rekrutacji, które od października będą mogły rozpocząć studia pierwszego stopnia w roku akademickim 2021/22. Niezmiennym od kilku lat hitem rekrutacji są kierunki związane z informatyką.

Image
Ola Bednarek ze wspierającą ją ekipą
Data dodania 21.07.2021 - 10:46
Kategorie aktualności

Jestem bardzo zadowolona, bo cel, do którego od kilku lat dążyłam został zrealizowany – powiedziała Ola Bednarek po przepłynięciu kanału La Manche. Środa, 21 lipca to był jej wielki dzień. Pokonując wpław kanał la Manche Ola Bednarek jako pierwsza Polka zdobyła Potrójną Koronę w pływaniu na wodach otwartych – Triple Crown of Open Water Swimming.


Image
Laureaci projektu IDEA BOX 2021 nagrodzeni przez rektora PŁ, prof. K. Jóźwika stoją na tle bordowej ścianki z logo uczelni.
Data dodania 16.07.2021 - 13:59
Kategorie aktualności

IDEA BOX to projekt, dzięki któremu pracownicy i studenci Politechniki Łódzkiej mają możliwość zgłaszania swoich pomysłów, których celem jest podniesienie komfortu pracy, studiowania i rekreacji na terenie uczelni. Dzisiaj (13 lipca) rektor prof. Krzysztof Jóźwik ogłosił zwycięskie projekty zgłoszone przez pracowników.  Na kampusie uczelni będzie się można zachwycać kwietnymi łąkami, pojawią się domki dla jeży, mini pasieki, a także powstanie więcej stojaków na rowery.

Image
Adam Rylski w niebieskiej koszuli z krótkim rękawek trzyma pamiątkową, srebrną statuetkę oraz dyplom.
Data dodania 08.07.2021 - 10:36
Kategorie aktualności

Dr inż. Adam Rylski z Politechniki Łódzkiej został wybrany prezesem Zarządu Łódzkiej Rady Federacji SNT-NOT. FSNT-NOT jest ogólnopolską organizacją z długą historią, która zrzeszając 39 różnych stowarzyszeń naukowo technicznych, reprezentuje wiele różnych branż. Należy do niej blisko 100 tys. członków, działających w 45 terenowych oddziałach. Jest to bardzo ważna reprezentacja polskiego środowiska technicznego.

Image
slajd powitalny na briefing
Data dodania 06.07.2021 - 13:11
Kategorie aktualności

„Do czego ta matma?” to nowa inicjatywa, podjęta przez przedsiębiorstwa z branży IT i łódzkie uczelni należące do ICT Polska Centralna Klaster. Cykl klipów, zainaugurowany w lipcu 2021, będzie poświęcony praktycznej stronie matematyki, pokazując ją na przykładach projektów i rozwiązań stosowanych w łódzkich firmach IT.