Otwarta Nauka (Open Science) - uprawianie działalności naukowo-badawczej w taki sposób, aby wszystkie jej efekty były dostępne dla całego społeczeństwa bez żadnych barier ekonomicznych, prawnych i technicznych.

Image

 

Ideą Otwartej Nauki jest dostępność na wszystkich poziomach pracy oraz komunikacji naukowo-badawczej, a co za tym idzie możliwość pobierania, wykorzystywania, przetwarzania i rozpowszechniania wszystkich ich wytworów ze szczególnym naciskiem na otwartość tych, które powstały w ramach finansowania ze środków publicznych.



Otwarta Nauka wg podstawowych założeń obejmuje sześć obszarów:

  • Open Access - otwarty dostęp do publikacji,
  • Open Research Data - otwarte dane badawcze,
  • Open Source - otwarte oprogramowanie,
  • Open Peer Review - otwarte recenzje naukowe,
  • otwarta metodologia,
  • otwarte zasoby edukacyjne.

Ruch Open Science jest rozwinięciem Open Access, czyli idei bezpłatnego, trwałego i powszechnego dostępu do zasobów cyfrowych zawierających treści naukowe lub edukacyjne.

Publikacje Open Access mogą być udostępniane w dwóch modelach:

  • Open Access gratis (darmowy dostęp do pełnej treści publikacji na zasadach dozwolonego użytku);
  • Open Access libre (prawo do nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłącznego korzystania z treści publikacji na zasadach określonych w wolnej licencji – najczęściej Creative Commons; CC-BY lub CC-BY-SA).

Więcej informacji na stronie Otwartej Nauki.

Szczegółowe informacje o licencjach Creative Commons.

Procedura publikowania w otwartym dostępie (Open Access) na PŁ

Politechnika Łódzka, za pośrednictwem Biblioteki PŁ, jest uczestnikiem kilku licencji krajowych oraz konsorcyjnych, które poza dostępem do publikacji danego wydawcy, umożliwiają autorom z afiliacją instytucji członkowskich publikowanie otwarte bez ponoszenia kosztów bądź na preferencyjnych warunkach.

Więcej informacji na stronie Biblioteki PŁ.

Politechnika Łódzka dofinansowuje również publikacje typu OPEN ACCESS. Środki na ten cel pochodzą z rezerwy Rektora, obsługą administracyjną zajmuje się Centrum Wspierania Nauki. Szczegóły dotyczące procedury składania wniosków znajdą Państwo w załączonym poniżej Regulaminie.

Repozytoria

Repozytorium Politechniki Łódzkiej

Repozytorium publikacji PŁ zawiera przede wszystkim artykuły naukowe, książki, monografie, materiały konferencyjne oraz referaty, powstałe jako wynik procesów badawczych i dydaktycznych prowadzonych przez Politechnikę Łódzką. Oprócz tego w przypadku zgody autora są w nim umieszczane publikacje wydawane przez Wydawnictwa Uczelniane PŁ. Większość zasobów jest dostępna w ramach dozwolonego użytku.

Repozytorium danych badawczych

Repozytorium Otwartych Danych Badawczych Politechniki Łódzkiej (RDB.open) jest usługą skierowaną do środowiska naukowo-badawczego PŁ. W ramach niej zapewnione jest gromadzenie, udostępnianie i przechowywanie otwartych danych badawczych, zarówno w trakcie realizacji badań, jak i po ich zakończeniu, co najmniej przez minimalny okres wskazany przez grantodawcę lub naukowca.

REGULAMIN OPEN ACCESS (obowiązujący od 18.07.2023 r.)