Image
Data dodania 09.05.2022 - 11:37
Kategorie aktualności

Serdecznie zapraszamy we wtorek,10 maja, wszystkich doktorantów, młodych i doświadczonych naukowców Politechniki Łódzkiej na spotkanie w ramach Akademii Projektów „Możliwości wsparcia w procesie przygotowywania międzynarodowych projektów badawczych w programie Horyzont Europa”. 

Image
Grafika promująca debatę w EC1, 18.05.
Data dodania 04.05.2022 - 13:03
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka zaprasza na drugie spotkanie w ramach cyklu „TECHNOLOGIE JUTRA – debaty w Politechnice Łódzkiej”. Wydarzenie zatytułowane „Chemia i inżynieria materiałowa – oferta dla gospodarki obiegu zamkniętego” odbędzie się 18 maja w EC1, w ramach Ogólnopolskich Targów Innowacji Polskich Uczelni i Instytutów Badawczych.

Image
Grafika promująca nowy cykl na PŁ - Zostań Naukowcem
Data dodania 11.04.2022 - 12:40
Kategorie aktualności

W kwietniu na Politechnice Łódzkiej rusza nowy cykl spotkań "Zawód Naukowiec", skierowany do lokalnej społeczności: młodzieży w wieku powyżej 13 lat i dorosłych. To będzie wyjątkowa okazja do poznania ciekawych naukowców oraz odwiedzenia pięknego, zielonego kampusu uczelni. 

Image
Stress-relieving sessions in 3D, foto:UMŁ
Data dodania 11.04.2022 - 11:44
Kategorie aktualności

Naukowcy z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej we współpracy z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego, opracowali nowatorskie narzędzie do redukcji stresu. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta może ono pomóc uchodźcom z Ukrainy w walce z powojenną traumą. Pilotażowy program ruszył 7 kwietnia w Biurze Aktywności Miejskiej na Tuwima 10.


Image
Data dodania 04.04.2022 - 13:08
Kategorie aktualności

Niedługo po premierze dagerotypu przez Josepha Nicéphore’a Niépce’a i Louisa Jacques’a Daguerre’a nastąpiło pierwsze wykorzystanie zdjęć do celów badawczych. Nie bez powodu więc Instytut De Republica poszukuje osób, które prowadzą badania naukowe, dokumentują wykonywane eksperymenty, czy też uwieczniają na zdjęciach realizowane zajęcia. Zebrane materiały już wkrótce nadadzą nowego charakteru promocji polskiej nauki.

Image
Zespól badawczy projektu w laboratorium. Od lewej stoją: dr hab. inż. Beata Łuszczyńska, prof. PŁ, dr hab. inż. Jarosław Jung, prof. PŁ, prof. dr hab. Jacek Ulański, dr inż. Gabriela Wiosna-Sałyga
Data dodania 02.02.2022 - 08:14
Kategorie aktualności

Badacze z Katedry Fizyki Molekularnej PŁ uzyskali ponad 1,2 mln zł dofinansowania z NCBR na​ realizację projektu ”Nowe metody strukturyzowania drukowanych diod elektroluminescencyjnych typu QD-LED do zastosowań w tablicach świetlnych”. To kolejny przykład wspólnych badań Polska - Berlin/Brandenburgia w zakresie rozwoju i innowacji w obszarze fotoniki.  

Image
Data dodania 21.01.2022 - 13:46
Kategorie aktualności

Do 28 lutego br. trwa nabór wniosków do konkursu o Polsko-Francuską Nagrodę Naukową im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie, który Fundacja na rzecz Nauki Polskiej organizuje wraz z Francuską Akademią Nauk. Nagroda jest współfinansowana przez FNP i Fundację im. Zygmunta Zaleskiego.


Image
grafika do projektu  FLEXindustries
Data dodania 05.01.2022 - 08:39
Kategorie aktualności

Naukowcy Politechniki Łódzkiej biorą udział w europejskim konsorcjum FLEXIndustries, które skupia 36 międzynarodowych instytucji. Eksperci z Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ i firma K-FLEX Łódź – Uniejów są jednymi członkami z Polski.


Image
Dr inż. Adam Szufa w garniturze przy stanowisku laboratoryjnym.
Data dodania 04.01.2022 - 12:19
Kategorie aktualności

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłosiła listę 176 laureatów IV edycji programu stażowo - badawczego Bekker. Wśród stypendystów jest dr inż. Szymon Szufa z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska (WIPOŚ) Politechniki Łódzkiej.

Image
prof. Tomasz Czyszanowski ( 1.od lewej) z zespołem naukowym fotoniki Instytutu Fizyki PŁ: dr hab. Michał Wasiak, mgr inż. Magdalena Marciniak, dr inż. Marcin Gębski,  fot. Jacek Szabela
Data dodania 03.01.2022 - 09:41
Kategorie aktualności

Fizycy z Politechniki Łódzkiej pracują nad innowacyjnym optycznym analizatorem pary wodnej, który w znacznym stopniu zmniejszy zużycie energii i będzie dużo tańszy od analogicznych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. Badania będą prowadzone wspólnie z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Wdrożeniem projektu zajmą się firmy z Polski i Niemiec.


Image
Studenci Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska w hali technologicznej przy reaktorze RPB, fot. arch. PŁ
Data dodania 17.12.2021 - 14:18
Kategorie aktualności

Polsko-czeski zespół naukowców zoptymalizuje nową technologię wychwytywania dwutlenku węgla z gazów spalinowych odprowadzanych do atmosfery. Narodowe Centrum Nauki przyznało na badania ponad 1,7 mln zł z programu OPUS + LAP.


Image
Zespół pracujący nad projektem:- Od prawej: dr inż. Kamil Stokfiszewski. dr hab. inż. Adam Wojciechowski, prof. PŁ, dr hab. inż. Przemysław Gordinowicz, dr hab. Marek Galewski, dr hab. inż. Agnieszka Wosiak, dr hab. inż. Piotr Lipiński, dr hab. inż. Michał Morawski
Data dodania 22.11.2021 - 10:40
Kategorie aktualności

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało ponad 2,2 mln zł dofinansowania na projekt inteligentnego systemu, który pomoże zaoszczędzić energię elektryczną i zadba o komfort środowiska pracy. Nad innowacyjnym projektem pracują naukowcy z Instytutu Informatyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej (FTIMS) PŁ.


Image
Pięcioro uczestników konferencji prasowej. Przy mikrofonie stoi rektor prof. Krzysztof Jóźwik.
Data dodania 17.11.2021 - 13:18
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka bierze udział w projekcie FRONTSH1P, którego budżet wynosi 19 milionów Euro, a lista konsorcjantów obejmuje 34 instytucje z Polski oraz Włoch, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Niemiec, Szwajcarii.