Image
Logotyp 13 Celu Zrównoważonego rozwoju. Biały napis i symboliczna grafika na zielonym tle.

Działania uczelni na rzecz Zrównoważonego rozwoju i Celu 13. zaprezentowane w raportach za lata 2021-22 i 2020-2021 "Politechnika Łódzka na drodze zrównoważonego rozwoju".

 

Systemy odwodnień w miastach, budowane na ogół ok. 100 lat temu, stwarzają obecnie wiele problemów. Wśród popularnych utrudnień wyróżnić należy m.in. przeciążenie hydrauliczne, wylania i tzw. powodzie miejskie (wynikające m.in. ze wzrostu powierzchni uszczelnionych i zmian klimatycznych, przejawiających się częstszym występowaniem intensywnych opadów), emisję zanieczyszczeń do środowiska wodnego, zakłócenie naturalnego obiegu wody. Z tego powodu konieczna jest analiza funkcjonowania, modelowanie i modernizacja systemów kanalizacyjnych. Wśród podejmowanych czynności, mających na celu pozbycie się utrudnień, wspomnieć warto o potrzebie zagospodarowania wód opadowych, m.in. z zastosowaniem zielonej infrastruktury i systemów do ich gromadzenia i gospodarczego wykorzystania, jak również o optymalizacji pracy oczyszczalni ścieków oraz badaniu emisji zanieczyszczeń do środowiska wodnego i możliwości jej ograniczania. Ważny jest także monitoring opadów atmosferycznych oraz ilości i jakości ścieków w systemie kanalizacyjnym (również online).

Opracowany na PŁ program obliczeniowy TEAC służy do analizy Klastrów Energii. Dzięki niemu z łatwością będzie można: zdefiniować obszar miejski, rozważany jako Klaster Energii, przeprowadzić analizę termomodernizacji analizowanego obszaru, sprawdzi możliwości zastosowania odnawialnych źródeł energii, przeprowadzi analizę ekonomiczną (opłacalność finansową) oraz ekologiczną (opłacalność środowiskową) wskazanego obszaru. Tego typu analizy mogą być użyteczne dla rozwoju energetyki rozproszonej (popularyzacja odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych), rozwoju obszarów typu smart-grid oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego, a także dla planowania terenów miejskich zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju.

Politechnika Łódzka wraz z Ambasadą Szwajcarii w Polsce była organizatorem wystawy „CLEANTECH – technologia dla zielonej przyszłości”. Ta unikatowa, mobilna prezentacja przedstawiała innowacyjne, opracowane przez szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców rozwiązania technologiczne w takich obszarach, jak gospodarka wodna, rolnictwo, elektromobilność, recycling i energetyka. Wzięli w niej udział pracownicy i studenci PŁ, dla których to wydarzenie było inspiracją do współpracy nad zrównoważoną przyszłością. Wystawie towarzyszyły dwa seminaria: „Znaczenie nowych technologii w zrównoważonym rozwoju” oraz seminarium studenckie poświęcone projektom związanym ze zrównoważonym rozwojem.

PŁ, jako jedna z dwóch polskich uczelni, przystąpiła do inicjatywy Race-to-Zero, która jest realizowana we współpracy z EAUC (the Alliance for Sustainability Leadership in Education), Second Nature i Programem Środowiskowym ONZ (UN Environment). Celem inicjatywy jest opracowanie planu i podjęcie działań zmierzających do zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. W sumie w tej inicjatywnie uczestniczy 1118 uczelni z całego świata.

W 2021 r. Politechnika Łódzka podpisała ze Skarbem Państwa – Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku oraz Szkołą Główną Handlową w Warszawie umowę na nieodpłatne korzystanie z systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD PUW). Testowa wersja systemu została przygotowana i uruchomiona przez powołany Zespół ds. wdrożenia EZD w PŁ. Docelowo korespondencję papierową zastąpi komunikacja elektroniczna. Eliminacja papieru usprawni wymianę korespondencji i zarządzanie procesami, obniży koszty funkcjonowania uczelni, a przede wszystkim będzie chronić lasy.

Politechnika Łódzka w ramach konsorcjum z partnerami biznesowymi z Polski i Turcji opracuje przydomową turbinę wiatrową zdolną do współpracy oraz integracji z innymi Odnawialnymi Źródłami Energii. W skład konsorcjum, w którym PŁ pełni rolę lidera, wchodzą dwie polskie firmy: Enerwis i Ergos związane z energetyką oraz turecki start-up Devecitech, twórca inteligentnej turbiny Enlil. W ramach projektu PŁ zaprojektuje generator oraz przeprowadzi testy prototypu turbiny w warunkach miejskich. Punktem wyjścia do badań jest turecka turbina wiatrowa Enlil, a celem jest opracowanie innowacyjnej i wysokowydajnej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu. Turbina będzie przystosowana do zastosowań miejskich i podmiejskich, generując energię nie tylko za pomocą naturalnych wiatrów, ale także za pomocą wiatrów wytwarzanych np. przez ruch pojazdów. Firma Ergos opracuje systemy sterowania i automatyzacji dostosowane do potrzeb opracowywanej maszyny, a firma Enerwis będzie odpowiedzialna za zapewnienie, że opracowany prototyp będzie spełniał wymagania rynku energii ze źródeł odnawialnych oraz za współpracę z partnerami zewnętrznymi. Więcej informacji.

PŁ była partnerem merytorycznym III Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju – Łódzkie 2022, wydarzenia organizowanego przez Województwo Łódzkie. Dyskusje i wykłady koncentrowały się między innymi na budowaniu i promowaniu innowacyjnej gospodarki z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. W programie wydarzenia uwzględniono dyskusje panelowe, rozmowy ze specjalistami reprezentującymi różne branże, wystąpienia ekspertów oraz debatę w obszarze transformacji i wyzwań, które się z nią wiążą. Szerokie spektrum tematów sprawiło, że Forum pozwoliło spojrzeć na wyzwania współczesnej gospodarki z różnych perspektyw wyznaczających pożądane kierunki rozwoju regionu i firm. W ramach Forum naukowcy z PŁ poprowadzili dwa panele dyskusyjne: 

  • „Wyzwania w obszarze redukcji śladu węglowego w organizacji”; 
  • Technologie jutra - debata PŁ „OZE + Inteligentne Zarządzanie Energią + Niezależność Energetyczna?".

Zmiany klimatyczne wynikające z globalnego ocieplenia są jednym z największych wyzwań stojących przed współczesną nauką, dlatego fundamentalne znaczenie ma ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim dwutlenku węgla. Z odpowiedzią na ten problem przychodzą naukowcy z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz z Uniwersytetu Technologicznego w Brnie. Polsko-czeski zespół naukowców pracuje nad optymalizacją nowej technologii wychwytywania dwutlenku węgla z gazów spalinowych odprowadzanych do atmosfery.

Badania są prowadzone w reaktorach z rotującym złożem RPB (ang. Rotating Packed Bed), które dzięki wykorzystaniu siły odśrodkowej umożliwiają uzyskanie wyższej efektywności procesu absorpcji. Innowacyjność projektu polega na tym, że obecnie tego typu reaktory są bardzo rzadko wykorzystywane w przemyśle. W ramach projektu rozwijane będą numeryczne metody projektowania procesowego CFD (ang. Computational Fluid Dynamics), których walidacja w poszczególnych obszarach reaktora RPB będzie zadaniem partnerów projektu.

Więcej informacji.

Naukowcy PŁ uczestniczą w europejskim konsorcjum FLEXIndustries, które skupia 36 europejskich instytucji. Eksperci z Wydziału Mechanicznego i firma K-FLEX Łódź – Uniejów są jedynymi członkami z Polski. W ramach projektu Horyzont Europa ponad 17 mln euro zostanie przeznaczone na rozwiązania wspomagające inteligentną transformację energetyczną w dużych zakładach przemysłowych. Efektem projektu będzie opracowanie pokazowych instalacji w dużych zakładach przemysłowych produkujących materiały izolacyjne, stal, cement, papier, biopaliwa, a także z branży motoryzacyjnej i farmaceutycznej. Partnerzy konsorcjum w czasie 4 lat wdrożą inteligentne systemy zapewniające mniejsze zużycie energii, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, odzysk ciepła odpadowego oraz zmniejszenie emisji CO2. Każda z pokazowych instalacji będzie wyposażona w zaawansowane systemy monitoringu pozwalające na przystosowanie się do zmiennych warunków pracy. Szacuje się, że projekt może bezpośrednio przynieść w każdym roku oszczędność 154 GWh energii elektrycznej oraz 6,0 mln euro. Uczestnicy konsorcjum mają nadzieję, że wypracowane w ramach projektu dobre praktyki otworzą drogę do podobnych transformacji w innych europejskich zakładach przemysłowych. Więcej informacji.

Naukowcy z Katedry Biotechnologii Środowiskowej wspólnie z Krajową Spółką Cukrową, otrzymali z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 19 mln zł na opracowanie innowacyjnego procesu suszenia wysłodków wykorzystującego ciepło odpadowe oraz otrzymywanie funkcjonalnych komponentów paszowych, w ramach cyrkularnej gospodarki cukrowni. Opracowany zostanie nowy sposób suszenia mokrych wysłodków, będących pozostałością buraków cukrowych po ekstrakcji cukru. Zaprojektowana i wybudowana zostanie innowacyjna suszarnia taśmowa, wykorzystująca nadmiarowe ciepło, towarzyszące produkcji cukru. Rolą naukowców z PŁ jest opracowanie biokomponentów, które posłużą do wzbogacania suszonych wysłodków wykorzystywanych na potrzeby paszowe. Wymiernymi efektami z wdrożenia opracowanej przez naukowców PŁ technologii będzie m.in.: dostarczenie produktu o mniejszym poziomie zanieczyszczenia oraz poprawa parametrów paszy objętościowej, poprzez wprowadzenie w procesie produkcji biokomponentów wzbogaconych w białko i inne składniki odżywcze.

Ważnym aspektem projektu jest efektywne zagospodarowanie produktów pochodzących z krajowych upraw wolnych od GMO. Projekt AGROTECH bardzo dobrze wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju. Dzięki innowacyjnej technologii nastąpi zmniejszenie emisji CO2 i innych związków do atmosfery, a także redukcja wykorzystania paliw kopalnianych. Realizację projektu zaplanowano na 32 miesiące. Innowacyjna technologia zostanie wdrożona w cukrowni Krasnystaw i umożliwi zagospodarowanie ciepła odpadowego z procesu produkcji cukru oraz wysłodków. Więcej informacji.