Badania nad innowacyjnym wykorzystaniem wysłodków poprowadzą naukowcy z naszej uczelni, pod kierunkiem dr hab. inż. Piotra Dziugana, prof. PŁ w Instytucie Biotechnologii Środowiskowej, dzięki środkom finansowym pochodzącym z konkursu AGROTECH. To część większego projektu o wartości 40 mln zł.
- Najważniejszą sprawą jest opracowanie nowego sposobu suszenia mokrych wysłodków, będących pozostałością buraków cukrowych po ekstrakcji cukru. Zaprojektowana i wybudowana zostanie innowacyjna suszarnia taśmowa, wykorzystująca nadmiarowe ciepło, towarzyszące produkcji cukru. Naszą rolą będzie opracowanie biokomponentów, które posłużą do wzbogacania suszonych wysłodków wykorzystywanych na potrzeby paszowe - wyjaśnia dr hab. inż. Joanna Berłowska, prof. PŁ.
Przedsięwzięcie ma tak duże znaczenie dla Krajowej Spółki Cukrowej, że zdecydowano o zaangażowaniu własnych środków finansowych w wysokości 21 milionów złotych. Postawiony cel projektu dotyczy opracowania innowacyjnej technologii produkcji funkcjonalnych biokomponentów paszowych, z wykorzystaniem półproduktów i produktów ubocznych przemysłu cukrowniczego.
- Zadania badawcze w projekcie obejmują prace w skali laboratoryjnej, ćwierć technicznej a także przemysłowej. Projekt wymaga bowiem budowy linii prototypowej dla potrzeb weryfikacji możliwości implementacji technologii w skali przemysłowej. Skala ta determinowana jest przez wielkość przerobu buraków cukrowych w okresie kampanii cukrowej - tłumaczy prof. Dziugan.
Informację o działaniach w projekcie uzupełnia dr hab. inż. Izabela Witońska, prof. na Wydziale Chemicznym PŁ:
- Badania w skali ćwierć technicznej nad wytworzeniem innowacyjnych dodatków paszowych i nawozów na bazie biomasy odpadowej, wykonane zostaną w utworzonym w ramach zakończonego projektu BIOSTRATEG2 - Laboratorium przetwarzania biomasy - w Oddziale KSC S.A. w Dobrzelinie. W ramach projektu AGROTECH laboratorium to zostanie doposażone w niezbędną aparaturę oraz w pełni zautomatyzowane tak, by możliwa była produkcja preparatów z wydajnością do 50 kg/h. Pełna analityka otrzymanych produktów wykonywana będzie przez pracowników Katedry Biotechnologii Środowiskowej PŁ oraz Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej PŁ. Prowadzenie badań w skali ułamkowej jest niezwykle ważnym etapem wdrażania nowych technologii i wymaga współpracy pracowników nauki i przemysłu.
Innowacyjna technologia zostanie wdrożona w cukrowni Krasnystaw i umożliwi zagospodarowanie ciepła odpadowego z procesu produkcji cukru oraz wysłodków. Realizację projektu zaplanowano na 32 miesiące.
Wymiernymi efektami z wdrożenia opracowanej przez naukowców PŁ technologii będzie m.in.: dostarczenie produktu o mniejszym poziomie zanieczyszczenia oraz poprawa parametrów paszy objętościowej, poprzez wprowadzenie w procesie produkcji biokomponentów wzbogaconych w białko i inne składniki odżywcze. Ważnym aspektem projektu jest efektywne zagospodarowanie produktów pochodzących z krajowych upraw wolnych od GMO.
Projekt AGROTECH bardzo dobrze wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju. Dzięki innowacyjnej technologii nastąpi zmniejszenie emisji CO2 i innych związków do atmosfery, a także redukcja wykorzystania paliw kopalnianych.