Image

Ogólne informacje:

Projekt pn. „Kluby Rozwoju Cyfrowego – projekt wspierający (KRC Wsparcie)” jest komponentem większego przedsięwzięcia pod nazwą Kluby Rozwoju Cyfrowego - KRC, w skład którego wchodzą projekty: KRC Wsparcie, KRC Pilotaż oraz KRC Skalowanie. W ramach projektu uruchomione zostaną lokalne ośrodki rozwoju kompetencji cyfrowych. Działalność KRC kierowana będzie do wszystkich mieszkańców danej gminy w celu wsparcia rozwoju ich kompetencji cyfrowych, w szczególności do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, osób o specjalnych potrzebach, w tym seniorów. Korzystający z oferty KRC otrzymają wsparcie w dostępie do elektronicznych usług publicznych (np. w zakresie ochrony zdrowia - ikp, e-pit, itd.) oraz skorzystają z zajęć rozwijających kompetencje cyfrowe, nakierowanych na poprawienie ich poziomu umiejętności cyfrowych, bezpieczne korzystanie z nowych technologii i przeciwdziałanie dezinformacji.

Głównym celem interwencji będzie podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych społeczeństwa, poprzez stworzenie na poziomie lokalnym warunków dla systemowego wsparcia osób dorosłych w nabywaniu i doskonaleniu podstawowych umiejętności cyfrowych. W ramach projektu powstanie 2064 KRC na terenie całej Polski.

Efektem projektu “Kluby Rozwoju Cyfrowego – projekt wspierający (KRC Wsparcie)” będzie wypracowanie rekomendacji, dobrych praktyk, standardów prowadzenia Klubów Rozwoju Cyfrowego, które pozwolą społeczności lokalnej na nabywanie i doskonalenie podstawowych umiejętności cyfrowych.

Projekt

Program: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz budżetu krajowego

Numer i nazwa Priorytetu: Priorytet FERS.01 Umiejętności

Numer i nazwa działania FERS: 01.09 Rozwój kompetencji cyfrowych

Typ projektów FERS: Systemowe wsparcie edukacji cyfrowej osób dorosłych - Kluby Rozwoju Cyfrowego

Przewidywany okres realizacji projektu

wrzesień 2023 - grudzień 2028

Finansowanie

Program: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027

Działanie: 01.09 Rozwój kompetencji cyfrowych.

Wartość projektu: 51 920 000 zł

  • ze środków unijnego dofinansowania: 42 844 384 zł
  • ze środków współfinansowania krajowego: 9 075 616 zł

Realizatorzy projektu

Partner Wiodący: Centrum Projektów Polska Cyfrowa

Partnerzy Projektu:

  • Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” - obszar wsparcia: Małopolskie, Podkarpackie, Lubelskie
  • Edukacja Bez Barier – Fundacja na Rzecz Rozwoju Edukacji w Polsce - obszar wsparcia: Dolnośląskie, Opolskie, Śląskie, Lubuskie
  • Fundacja „Pro Cultura” - obszar wsparcia: Podlaskie, Warmińsko-mazurskie, Mazowieckie
  • Międzynarodowy Instytut Outsourcingu - obszar wsparcia: Zachodniopomorskie, Wielkopolskie, Pomorskie
  • Politechnika Łódzka - obszar wsparcia: Łódzkie, Świętokrzyskie, Kujawsko-Pomorskie

Szczegółowy harmonogram udzielania wsparcia / działań w projekcie.

Kontakt

e-mail: krc@info.p.lodz.pl

Zgłaszania nieprawidłowości w przypadku naruszeń Karty Praw Podstawowych

Jeśli podejrzewasz, że zapisy projektu pt. Kluby Rozwoju Cyfrowego - projekt wspierający (KRC Wsparcie) lub działania podejmowane przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa lub Partnerów w ramach tego projektu są niezgodne z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.) możesz to zgłosić.

 Zgłoszenia należy dokonać za pomocą:

  1. poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Centrum Projektów Polska Cyfrowa, ul. Spokojna 13a, 01-044 Warszawa;
  2. skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Centrum Projektów Polska Cyfrowa, ul. Spokojna 13a, 01-044 Warszawa.

W każdym powyższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Image

Informujemy, że 17 października 2024 r. zostały zakończone konsultacje społeczne platformy komunikacyjno-edukacyjnej.

Konsultacje platformy komunikacyjno-edukacyjnej KRC

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych nowego narzędzia cyfrowego. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej CPPCopens in new window.

Harmonogram prac:

Członkowie grupy  zostaną  testerami/testerkami platformy komunikacyjno-edukacyjnej, dlatego też harmonogram prac konsultacyjnych zaplanowano w formule online:

05.09.2024 - webinar online z prezentacją platformy
05-15.09.2024 - czas na testowanie platformy oraz wypełnienie ankiet
16-18.09.2024 - analiza uwag i zaproponowanie poprawek do platformy
19-25.09.2024 - wdrożenie poprawek (PŁ)
26.09.-06.10.2024 - przekazanie aktualizowanej wersji platformy do testowania oraz ponowne wypełnienie ankiet (testerzy)
07-10.10.2024 - wprowadzenie zmian na platformie
11.10.2024 - webinar z prezentacją platformy - ostateczna odsłona.
Zależy nam na tym, aby platforma była przyjazna i funkcjonalna dla jej użytkowników. Jeśli czujesz, że Twoja wiedza i kompetencje pomogą ulepszyć platformę, nie wahaj się i dołącz do nas. Formularz do zapisuopens in new window.

Zakończyliśmy II etap oceny wniosków o dofinansowanie złożonych w ramach naboru nr FERS.01.09-IP.03-001/24 ogłoszonego dla Działania 01.09 „Rozwój kompetencji cyfrowych” w ramach Priorytetu I programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Wyniki tutajopens in new window. Tym samym rozpoczynamy III etap oceny wniosków.

Image

Planowanie wyjazdu na ferie zimowe lub wakacje jeszcze nigdy nie było tak proste i wygodne jak teraz. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii i aplikacji mobilnych, a także stałemu poszerzaniu naszych kompetencji cyfrowych, możemy zorganizować podróż od początku do końca bez wychodzenia z domu. Kluczową rolę odgrywają tutaj nasze kompetencje cyfrowe – im lepiej potrafimy korzystać z nowoczesnych narzędzi, tym bardziej możemy uprościć proces planowania i cieszyć się beztroskimi wakacjami. Przyjrzymy się, jak różne aplikacje mogą ułatwić organizację podróży, z naciskiem na rozwój kompetencji cyfrowych.

Na początek chcielibyśmy zainteresować i zachęcić wszystkich podróżujących do korzystania z Aplikacji do Planowania Podróży.

Warto zwrócić uwagę na aplikacje, które pomagają w kompleksowym planowaniu wyjazdu. Narzędzia te, umożliwiają zorganizowanie wszystkich elementów podróży – od lotów i zakwaterowania po atrakcje turystyczne, czy opcjonalne wycieczki krajoznawcze. Dzięki nim można stworzyć spersonalizowany plan wycieczki, który będzie dostępny również offline, co jest niezwykle przydatne w miejscach z ograniczonym dostępem do Internetu. Korzystanie z takich aplikacji rozwija umiejętności efektywnego wyszukiwania i porównywania ofert, zarządzania rezerwacjami oraz optymalnego planowania trasy. Im bardziej zaznajomimy się z funkcjonalnościami takich narzędzi, tym łatwiej będzie nam zoptymalizować czas i budżet podróży.

#FunduszeUE #dlaRozwojuSpołecznego #FERS #KlubyRozwojuCyfrowego

Oprócz aplikacji do planowania odróży warto poznać również aplikacje mobilne pozwalające na szybkie wykupienie ubezpieczenia podróżnego czy aplikacje bankowe, które w bezpieczny sposób pozwolą nam zarządzać finansami.

Ubezpieczenie podróżne

Bezpieczeństwo podczas podróży to kwestia priorytetowa. Na szczęście, dzięki aplikacjom mobilnym, wykupienie ubezpieczenia podróżnego nigdy nie było prostsze. Jest to o tyle istotne, że w sytuacji kryzysowej ubezpieczenie może nam dosłownie uratować życie. Przed wyjazdem pamiętaj także o karcie EKUZ, żeby żadne niespodziewane okoliczności, nie zepsuły Ci wypoczynku.

Aplikacje bankowe

Bezpieczne zarządzanie finansami podczas podróży to kolejny aspekt, który może być znacznie ułatwiony dzięki aplikacjom bankowym. Aplikacje mobilne tradycyjnych banków oraz innych instytucji finansowych, pozwalają na wygodne operowanie środkami finansowymi z dowolnego miejsca na świecie w praktycznie wszystkich dostępnych walutach. Dzięki tym aplikacjom możemy przewalutować środki, płacić bezgotówkowo, a także monitorować wydatki w czasie rzeczywistym. Należy pamiętać, że konta walutowe i wielowalutowe znacząco zmniejszają koszty przewalutowania, które mogą być naliczane przy każdej transakcji. Umiejętność obsługi tych narzędzi, ale także zrozumienie, jak działa system bankowy, w kontekście międzynarodowych transakcji oraz jak skutecznie zabezpieczać swoje konto przed nieautoryzowanym dostępem, znacząco ułatwi nam wyjazd oraz zwiększy nasze bezpieczeństwo finansowe.

#FunduszeUE #dlaRozwojuSpołecznego #FERS #KlubyRozwojuCyfrowego