2016.03.31 Tadeusz Woźniakowski

Ballada o życiu - Tadeusz Woźniakowki

31 marca 2016 r. gościem Czwartkowego Forum Kultury był Tadeusz Woźniakowski - gwiazda polskiej estrady, człowiek obdarzony niezwykłym poczuciem humoru, szarmancki i rodzinny, o czym świadczy obecność na spotkaniu jego bliskich.

Tadeusz Woźniakowski jest rodowitym łodzianinem. Tu ukończył szkołę muzyczną i uczył się gry na fortepianie. Studiował dyrygenturę we Wrocławiu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, dodatkowo uczęszczał na Wydział Wokalny. Na przełomie lat 50. i 60. występował w Teatrze Muzycznym Lutnia w Łodzi. W Teatrze Rozmaitości w Warszawie był kierownikiem muzycznym. Z Teatrem „Syrena” występował m.in. w ZSRR, Kanadzie, a nawet na Kubie. Jednym z najważniejszych sukcesów naszego Gościa było pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki w Rostocku, co otworzyło mu drogę do występów w Polskim Radiu. Był uczestnikiem festiwali w Opolu, Zielonej Górze, współpracował z Henrykiem Debichem i Edwardem Czernym. Z Violettą Villas nagrał utwór „Czy Pani tańczy twista”. Stworzył już ponad tysiąc piosenek.

Pomimo 85 lat wciąż jest pełen energii, wciąż dysponuje świetnym głosem – w czasie wieczoru zaśpiewał i zagrał takie przeboje jak Ballada Bieszczadzka, Herbatka Zimowa, czy Powróćmy jak za dawnych lat.

Tekst: Piotr Binias

"Ballada o życiu" [galeria zdjęć]