Muzyka na Politechnice - historia powstania

Koncerty "Muzyka na Politechnice" zostały zainaugurowane w 1992 roku z inicjatywy rektora prof. Jana Krysińskiego. Po zakupieniu fortepianu "Bechstein", prawie wtedy 70-letniego, pierwszy koncert odbył się 15 grudnia 1992 roku w Sali Lustrzanej Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji przy ulicy Piotrkowskiej 266.

Sponsorami fortepianu byli: Urząd Miasta - Elżbieta Hibner, OPTIMUS Łódź Krzysztof Olborski, ARMET - Janina i Grzegorz Jaguszewscy, ALFA ZETA - Paweł Krysiński, ABC - DREWNO - Bełchatów - Krzysztof Jarzecki, Prasa Ilustrowana - Prasa łódzka - Janusz Pieńkowski. Od tej pory koncerty weszły na stałe do programu życia kulturalnego Politechniki Łódzkiej, a Sala Lustrzana mieszcząca około 120 słuchaczy stała się salą koncertową Uczelni.

Koncerty w Sali Lustrzanej odbywają się we wtorki o godz.19.00. W sezonie koncertowym, który trwa od 1 października do 30 czerwca, organizowane są 2, a często 3 koncerty miesięcznie. Ich słuchaczami są melomani nie tylko z Politechniki Łódzkiej, ale z całego środowiska akademickiego Łodzi, pracownicy i studenci. W okresie ostatnich dziesięciu lat odbyło się ponad 200 koncertów. Jak stwierdzają krytycy muzyczni naszego miasta cykl "Muzyka na Politechnice" jest już znanym salonem muzycznym Łodzi.

W Sali Lustrzanej występują artyści o uznanej pozycji w środowisku muzycznym, jak również studenci Akademii Muzycznej w Łodzi oraz uczniowie Liceum Muzycznego im. H.Wieniawskiego w Łodzi. Tak piękny rozwój wieczorów muzycznych "Muzyka na Politechnice" niewątpliwie wynika z bardzo owocnej współpracy naszej uczelni z Akademią Muzyczną i Liceum Muzycznym w Łodzi, których profesorowie często koncertują w Sali Lustrzanej, jak również przedstawiają tu swoich najbardziej utalentowanych studentów. Pracownicy naukowi Akademii Muzycznej, przeprowadzający postępowania kwalifikacyjne pierwszego i drugiego stopnia, co jest równoważne odpowiednio doktoratowi i habilitacji, odbywają w Sali Lustrzanej "próby generalne".

W Politechnice Łódzkiej przyjął się również zwyczaj organizowania koncertów z okazji odbywanych w niej sympozjów, konferencji i kongresów naukowych, nadawanych doktoratów honoris causa, a także jubileuszów znanych profesorów. Przyczyniło się to do promocji naszej uczelni , która słynna jest już w kraju i za granicą z wieczorów muzycznych.
Od pierwszej chwili koncerty organizuje i prowadzi pani Grażyna Sikorska. Nawiązuje ona kontakty z wykonawcami i ustala programy spotkan. Współpracuje z rektorem Krysińskim, który nieprzerwanie czuwa nad "Muzyką na Politechnice".
Ważniejsze koncerty są rejestrowane na taśmie video przez pana Jana Szabelę i nagrywane przez studenckie radio "Żak", które prowadzi audycje muzyczne oparte na tych nagraniach. Serwis fotograficzny koncertów zapewnia honorowo pan dr Jerzy Wojewoda.

Koncerty "Muzyka na Politechnice" sponsorowane są przez związki zawodowe działające przy uczelni tzn. "Solidarność" i Związek Nauczycielstwa Polskiego, przez rektora uczelni i władze Wydziału Organizacji i Zarządzania. Sponsorami są również: Towarzystwo Ubezpieczeń i Asekuracji "Warta", Państwowy Zakład Ubezpieczeń, Bank PEKAO S.A., Akademickie Centrum Graficzno-Marketingowe Lodart S.A.

„Muzyka na Politechnice” ma już 20 lat – odbyło się  pięćset  koncertów.

Pierwszy koncert  „Muzyka na Politechnice” odbył się 15 grudnia 1992 roku.  W dniu 4 grudnia 2012 roku w 20-letnią rocznicę powstania „Muzyki na Politechnice” odbył się w Sali Widowiskowej PŁ jubileuszowy pięćsetny koncert. Wystąpiło 20 artystów (link).
Na wstępie koncertu  historię salonu muzycznego PŁ przedstawił jego inicjator prof. Jan Krysiński (link).
Głos zabrał także J.M. Rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki. (link). Po występach artyści odśpiewali żartobliwą piosenkę dedykowaną "Muzyce na Politechnice" (link).
Dokumentację fotograficzną  koncertu   wykonali panowie  Michał i Jerzy Wojewodowie (link). Centrum Multimedialne PŁ dokonało nagrania DVD całego koncertu. Koncert poprowadziła , od 20 lat związana z salonem muzycznym PŁ i organizująca koncerty,  pani Grażyna Sikorska.

Dokumentację fotograficzną koncertu wykonali panowie Michał i Jerzy Wojewodowie. Centrum Multimedialne PŁ dokonało nagrania DVD całego koncertu.

Koncert poprowadziła, od 20 lat związana z salonem muzycznym PŁ i organizująca koncerty,  pani Grażyna Sikorska.

Data dodania:2006-12-06
Data aktualizacji2020-08-05