2021-01-13
Budowa sztucznego słońca – to zadanie, w jakie zaangażowany jest zespół naukowców z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ. W tym multidyscyplinarnym i międzynarodowym projekcie ITER uczestniczy mgr inż. Piotr Perek.
więcej
2020-12-17
Jest już utytułowanym chemikiem – laureat Diamentowego grantu MNiSW, nagrody rektora dla najmłodszego pierwszego autora publikacji naukowej, autor najlepszej pracy dyplomowej. Z pasją opowiada o tym, jakie badania w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej PŁ prowadzi, by z pomocą chemii uczynić świat bardziej ekologicznym.
więcej
2020-12-03
Jest laureatem konkursu Lider NCBR, członkiem American Society of Mechanical Engineering, Institute of Physics, The Institution of Engineering and Technology, Stowarzyszenia Top 500 Innovators. Popularyzator nauki, pasjonat fotografii, aktywnie działający na rzecz przedsiębiorczości akademickiej – dr inż. Grzegorz Liśkiewicz z Wydziału Mechanicznego to kolejny bohater cyklu „Nauka movi(e) głosem młodych naukowców”.
więcej
2021-02-25
Absolwentka PŁ została wyróżniona w konkursie na najlepszy dyplom, organizowanym przez Stowarzyszenia Architektów Polskich. Doceniono ciekawe połączenie astronomii i architektury. Jak mówi mgr inż. Anna Jaruga-Rozdolska: to nauki nierozerwalnie ze sobą związane. Starożytne cywilizacje pozostawiły budowle – artefakty, służące do obserwacji nocnego nieba, wskazujące na bardzo wczesne koneksje tych dwóch dziedzin. O wyzwaniach w pracy projektowej oraz wartości nauki dla architektury mówi kolejna bohaterka cyklu popularyzującego młodych badaczy z PŁ.
więcej
2020-11-12
Praca naukowców jest pasjonująca, a jej efekty w postaci badań podnoszących jakość życia inspirują studentów decydujących się na karierę naukową. O swoich badaniach prowadzonych w Politechnice Łódzkiej będą opowiadać bohaterowie cyklu „Nauka movi(e) głosem młodych naukowców". Pierwszą bohaterką jest dr hab. inż. Marta Gmurek, prof. PŁ z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.
więcej
2021-02-11
Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej każdego roku wybiera 100 laureatów konkursu o stypendium START. W 2019 r. na liście zwycięzców znalazł się dr Paweł Latosiński, absolwent matematyki, adiunkt w Instytucie Automatyki PŁ i autor artykułów w czasopismach z listy JCR. Zajmuje się układami sterowania, a efekty tych badań przyczyniają się m.in. do sprawniejszego działania maszyn.
więcej