Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

UTW_plan_zajec

Wykłady w UTW PŁ



 

 

Z okazji Łódzkich Senioraliów udostępniamy dla Państwa dwa otwarte wykłady on-line. Serdecznie zapraszamy.

 

 

„Parki krajobrazowe województwa łódzkiego”

 

Parki krajobrazowe obejmują ok. 9% powierzchni województwa łódzkiego. W ich granicach skupione są najcenniejsze walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe regionu. Wiele występujących tu gatunków zwierząt, roślin i grzybów składa się na różnorodność biologiczną, którą możemy obserwować podczas spacerów i wycieczek.

Na terenach parków krajobrazowych województwa łódzkiego występują także wapienne jaskinie i piaskowcowe groty. W kamieniołomach zachowały się pozostałości fauny morskiej, między innymi amonity. Podążając śladami historii odnajdziemy liczne ślady bitew, m.in. z okresu powstania styczniowego, I i II wojny światowej. Są także unikatowe obiekty kulturowe – od grodzisk, kurhanów, romańskich i gotyckich kościołów, zamków, aż po dziewiętnastowieczne dwory i pałace.

 

O walorach parków krajobrazowych i ochronie przyrody opowiada Pani Katarzyna Krakowska, kierująca Zespołem Parków Krajobrazowych Wzniesień Łódzkich

 

 

 

„Smog”

 

Słowo smog to połączenie angielskich słów: smoke, czyli dym oraz fog, czyli mgła. Smog powstaje na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami, powstającymi w efekcie działalności człowieka. Odpowiadają za to fabryki, palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach, samochody. Za jego pojawienie się odpowiada również pogoda, klimat czy ogólne uwarunkowania terenu.

Skutki zanieczyszczenia powietrza są bardzo łatwo zauważalne – wszyscy widzimy gęsty dym, zalegający nad miastem i każdemu z nas gorzej się takim zanieczyszczonym powietrzem oddycha. Skutki smogu są jednak o wiele bardziej dalekosiężne, niż się niektórym wydaje – ma on bowiem bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, prowadząc (przy dłuższej ekspozycji) między innymi do:

  • pojawienia się alergii oraz astmy
  • wywołania niewydolności oddechowej
  • obniżenia odporności całego organizmu
  • wywołania chorób układu krwionośnego i serca
  • pojawienia się chorób nowotworowych.

 

O smogu opowiada prof. dr hab. Inż. Grzegorz Wielgosiński, Dziekan Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

 

 

 

 

 

 

 

W ramach regularnych zajeć w UTW Politechniki Łódzkiej udostępniamy dla słuchaczy kolejne wykłady w każdy poniedziałek. Informacje odnośnie nowych wykładów znajdują się w zakładce aktualności.

 

Wykłady - jak zawsze popularno-naukowe, prowadzone przez wybitnych specjalistów m.in. z obszarów: ochrony zdrowia, prawa i finansów, kultury i sztuki, nauk społecznych, psychologii i socjologii oraz rozwoju techniki. Szczegółowe informacje o nowym wykładzie będą umieszczane w aktualnościach.

 

Aby obejrzeć wykład należy jednorazowo się zarejestrować, a następnie logować do stworzonej do tego celu platformy UTW PŁ (strona: https://utw.p.lodz.pl).

Więcej infromacji na ten temat oraz instrukcja znajduje się w zakładce PANEL SŁUCHACZA.

 

 

                             przykładowy widok zakładki WYKŁADY w panelu słuchacza


 

 

 

Przypominamy, że wykłady objęte są prawami autorskimi, nie wolno ich kopiować i udostępniać.

 

 


Data dodania:2008-05-28
Data aktualizacji2022-05-20

Wprowadzone przez:
Agnieszka Domińczyk-Kuderko

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE