Sprawa dla bohatera, małego bohatera

250 uczniów szkół podstawowych weźmie udział w finale konkursu wiedzy o bezpieczeństwie „Sprawa dla bohatera”, który zostanie rozegrany w piątek 20 maja 2016 r. na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

Finał konkursu wyłoni 10 równorzędnych laureatów.

Konkurs rozpocznie się o godz. 11.00. Ceremonia wręczenia bardzo atrakcyjnych dla dzieci nagród została zaplanowana o godz. 13.00, z udziałem wiceprezydenta Miasta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego oraz rektora prof. Stanisława Bieleckiego i rektora elekta prof. Sławomira Wiaka.

Miejsce wydarzenia: sesje konkursowe w wydziałowych pracowniach komputerowych, gala wręczenia nagród w audytorium E1/E2 na Wydziale EEIA (bud. A22), ul. Stefanowskiego 18/22

Konkurs jako element profilaktyki zasad bezpieczeństwa został skierowany do uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Jego organizatorem jest Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMŁ przy wsparciu Politechniki Łódzkiej, Komendy Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Finaliści zostali podzieleni na dwie grupy, tak aby sesje konkursowe mogły przebiegać równolegle z warsztatami szkoleniowo-pokazowymi nawiązującymi do tematyki konkursu.

• Państwowa Straż Pożarna w Łodzi, Jednostka Ratownicza-Gaśnicza nr 3 omówi zasady użycia i wykorzystania podczas akcji ratowniczo-gaśniczych specjalistycznego sprzętu. Będzie też prezentacja wozu bojowego i drabiny mechanicznej.
  • Ochotnicza Straż Pożarna Łódź-Jędrzejów Grupa Ratownictwa Specjalistycznego zaprezentuje prowadzenie akcji z wykorzystaniem psów ratowniczych, poprowadzi szkolenie dla uczestników konkursu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Na miejscu będzie specjalistyczny samochód i terenowe quady.
  • Ochotnicza Straż Pożarna Oddział Ratownictwa Wodnego w Łodzi pokaże wykorzystywany w akcjach ratowniczych sprzęt motorowodny oraz aparaty do nurkowania.

Kontekst:

Konkurs zainicjowany w takiej formie w tym roku  z czasem ma objąć swoim zasięgiem wszystkie cztery etapy nauczania, począwszy od edukacji wczesnoszkolnej po szkolnictwo ponadgimnazjalne. Inicjatywa ta jest jedną z form edukacji w zakresie profilaktyki bezpieczeństwa, ważnej z punktu widzenia ograniczenia skutków wypadków i zdarzeń losowych z udziałem dzieci. Coraz częściej media donoszą o przykładach dojrzałych i skutecznych interwencji dzieci, które zapobiegły wielu tragediom.

W załączeniu jest agenda konkursu wraz z mapą.

Data dodania:2016-05-18
Ewa Chojnacka