Na PŁ finałowa gala konkursów z przedmiotów ścisłych

Finałowa gala na Politechnice Łódzkiej, 23 kwietnia, (poniedziałek) na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki zakończy cykl konkursów, w których udział wzięło ponad 7000 uczniów z całego kraju.

Podczas gali finałowej laureaci zmagań indywidualnych ze szkół gimnazjalnych zostaną uhonorowani certyfikatami, zapewniającymi dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Laureaci ze szkół ponadgimnazjalnych zostaną przyjęci na Politechnikę Łódzką bez postępowania rekrutacyjnego – otrzymają indeksy dowolnych kierunków studiów realizowanych na naszej uczelni.

Tak jak w poprzednich latach, tak i w bieżącym roku akademickim, na PŁ odbywały się liczne konkursy z zakresu przedmiotów ścisłych przeznaczone dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zmagania obejmowały fizykę, matematykę oraz informatykę, a w przypadku gimnazjalistów również język angielski. Po etapie szkolnym i półfinałach do finału dotarło ok. 80 uczestników.

- Porównanie liczby uczestników pierwszych etapów konkursów z liczbą finalistów świadczy zarówno o bardzo dużym zainteresowaniu młodzieży z całego kraju tą formą rywalizacji, jak i o ostrej selekcji na poszczególnych poziomach zmagań – mówi prof. Adam Pelikant, współorganizator konkursu, prodziekan wydziału EEIA.

Każdy finał miał inną formę. Informatycy tworzyli grę z zastosowaniem środowiska Scratch, w tym roku tematem było starochińskie Go. Powstało wiele interesujących aplikacji. Od lat najbardziej spektakularne są doświadczalne finały z fizyki. Na zwycięzców czekają też wartościowe nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów: CERI International oraz Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska sp. z o.o. Merytorycznie konkursy wspierane były także przez przedstawicieli Commerz Systems.

Patronat medialny sprarowały: Gazeta Wyborcza oraz Telewizja TOYA, wspierające twórczą aktywność młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem nauk ścisłych.

Data dodania:2018-04-23
Małgorzata Trocha