Naukowcy z PŁ dla pacjentów ze stomią

W Polsce żyje ponad 40 tys. osób ze stomią, wymagających stałej opieki lekarskiej, która nie zawsze jest możliwa. Naukowcy z Instytutu Automatyki i Robotyki PŁ pracują nad modelem systemu teleinformatycznego wspierającego proces diagnozowania, leczenia i rehabilitacji takich pacjentów.

grafika projektu Stomia Alert

Konsorcjum: Spółka PHIN Consulting - lider projektu oraz Politechnika Łódzka - partner naukowy, wspólnie pracują nad stworzeniem narzędzi do zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów ze stomią. Naukowcy i lekarze opracowują aplikacją, która umożliwi m.in. zdalne porady lekarskie i pielęgniarskie oraz ocenę powikłania stomijnego, a także interpretację przesłanego przez chorego zdjęcia stomii.

Jak zaznacza dr hab. inż. Grzegorz Granosik, prof. PŁ na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Inforamtyki i Automatyki odpowiedzialny za projekt „STOMIA – ALERT" ze strony uczelni - W przypadku tej aplikacji telemedycznej, istotą było przekształcenie wiedzy medycznej na język informatyczny, aby można było ją łatwo gromadzić, obrabiać i dalej ten proces obróbki automatyzować.

Wiecej w biuletynie informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.

Data dodania:2020-06-29
Małgorzata Trocha