Pierwsze miejsce Raptorsa z PŁ w Droniadzie 2018

Drużyna Raptors PŁ w składzie lotniczym: Paweł Smyczyński - doktorat, Piotr Łuczak - doktorant, Mateusz Kubat -  doktorant, Przemysław Dawid -  pracownik, Wiktor Sucharzewski - student mechatroniki, Damian Szewczyk -  student automatyki i robotyki,  zajęła pierwsze miejsce w zawodach Droniada 2018, odbywających się w dniach 7-8 czerwca w Krakowie pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.

Zespół Raptors z PŁ na zawodach Droniada 2018 w Krakowie.

Studenci PŁ zaprezentowali na niej autorski system antykolizyjny dla dronów latających w pełni autonomicznie oraz autorskie konstrukcje pojazdów latających.

- W czasie zawodów ocenie została poddana jakość działania procedur antykolizji w przestrzeni U-Space oraz zdolność i jakość wykonania 2 zadań użytkowych: Pilna dostawa lekarstwo w przestrzeni U-space, Inspekcja infrastruktury liniowej (w której należało wykryć zmiany położenia słupów sieci średniego napięcia po burzy - informuje prof. Grzegorz Granosik z  Instytutu Automatyki i Robotyki PŁ, opiekun drużyny. - Istotnym punktem konkursu była ocena możliwości współpracy dronów z regularnym cywilnym ruchem lotniczym. Podczas zawodów ruch lotniczy na lotnisku nie został wstrzymany. Spotkało się to z aprobatą i dużym zainteresowaniem ze strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego co jest bardzo istotnym elementem dalszego rozwoju tej technologii w naszym kraju i na świecie.

Raptors to najbardziej zaawansowana grupa studentów Koła SKaNeR zajmująca się budową i sterowaniem robotów mobilnych różnego typu oraz współpracą autonomicznych robotów heterogenicznych.

Wyjazd na zawody Droniada 2018 został zrealizowany dzięki grantowi Wydziałowej Rady Kół Naukowych WEEIA, zaś przygotowania były możliwe dzięki życzliwości władz Politechniki Łódzkiej

Data dodania:2018-06-11
Małgorzata Trocha