PŁ otrzyma 4 mln zł dofinansowania na studia dualne

W ramach I edycji konkursu na studia dualne ponad 123 mln zł trafi do polskich wyższych uczelni. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przyznało dofinansowanie 50 programom kształcenia. Dwa z nich będą realizowane na Politechnice Łódzkiej.

Z ogłoszonych na początku lipca wyników konkursu wynika, że Politechnika Łódzka otrzyma ponad 4 miliony zł dofinansowania z NCBR. Na 3. miejscu listy rankingowej znalazł się projekt PŁ dotyczący studiów II stopnia na kierunku wzornictwo praktyczne. Kwota dofinansowanie programu wynosi niemal 1,4 miliona zł. Na 7. pozycji są studia I stopnia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, prowadzone w trybie niestacjonarnym, które otrzymają ponad 2,6 miliona zł dofinansowania.

Wzornictwo na PŁ

Na studia dualne na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji uczelnia planuje przyjąć 24 osoby. Rekrutacja zakończy się 16 lipca. Władze Wydziału, zaplanowały, że w każdym roku akademickim studenci odbędą 864 godzin płatnego stażu w przedsiębiorstwach. Zajęcia w PŁ odbywać się będą w weekendy, a przedmioty praktyczne będą prowadzone przez specjalistów z firm.

Dodatkowo w ramach studiów dualnych z zarządzania i inżynierii produkcji zaplanowano zagraniczne wizyty studyjne, m.in.: w Chinach, Rosji, Kazachstanie, Białorusi, Finlandii, Niemczech, Słowacji, Czechach oraz wiele możliwości zdobywania certyfikatów, m.in.: zarządzania projektami, jakością, ergonomią, bhp oraz certyfikatów językowych.

Studia dualne na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów obejmą 15 osób. Powstanie nowa specjalność na kierunku wzornictwo - architektura produktu tekstylnego. Zajęcia prowadzone będą na terenie firm i Politechniki Łódzkiej.

Zgodnie z ideą studiów dualnych studenci odbywać będą płatne staże w firmach. W czasie dwuletniego kształcenia na kierunku wzornictwo praktyczne staże potrwają w sumie 9 miesięcy, co pozwoli zdobyć studentom praktyczną wiedzę i umiejętności. W projekcie przewidziano też wizyty studyjne na targach mody w Polsce, Francji oraz Chinach. Dodatkowo studenci wezmą udział w certyfikowanych kursach dotyczące m.in. grafiki komputerowej, budowania stron WWW, zarządzanie marką oraz z języka angielskiego. Rekrutacja na studia prowadzona będzie w lutym 2019 r.

Według NCBR studia dualne są szansą na efektywne łączenie nauki z doświadczeniem praktycznym. Konkurs realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój 2014-2020.

Data dodania:2018-07-12
Małgorzata Trocha