Promocja PŁ podczas Tkalni Francuskiego w Manufakturze

Odbywająca się w piątek i sobotę (1 i 2 marca) impreza pod nazwą Tkalnia Francuskiego była jednym z wydarzeń 7. Festiwalu Frankofonii, w której uczestniczyli pracownicy i studenci PŁ. Organizatorem ze strony uczelni było Centrum Kształcenia Międzynardoowego (IFE).

- Tkalnia Francuskiego odbywała się w przestrzeniach najpopularniejszego, łódzkiego kompleksu handlowo-rozrywkowego. Podczas dwudniowej imprezy, objętej patronatem Prezydent Miasta Łodzi oraz Konsul Honorowej Francji, organizatorzy zaproponowali szereg atrakcji kojarzących się z ojczyzną i językiem Moliera. Muzyka na żywo, pokazy mody i tańca baletowego, turniej gry w bule, a także liczne warsztaty i konkursy. Wszystko to spotkało się z niemałym zainteresowaniem łodzian - informuje Małgorzata Spodenkiewicz z Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ.

Politechnika Łódzka w Manufakturze na wydarzeniu Tkalnia Francuskiego, foto. Małgorzata SpodenkiewiczCentrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ zaangażowało się szczególnie w wydarzenie w Manufakturze. Pokazało, jak istotna dla naszej uczelni jest współpracą z Francją, a ponadto zyskało szansę na promocję programu Gestion et Technologie oraz projektu Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera FAMI. Dzięki pomocy ze strony kół naukowych i organizacji studenckich Politechniki Łódzkiej: Łódź Solar Team, GUST Project oraz Klubu Poliżongler – zespołowi IFE udało się przyciągnąć rzeszę zaciekawionych przechodniów. Mogli oni podziwiać efekty pracy studentów, wziąć udział w warsztatach z żonglerki i jazdy na monocyklu, posłuchać koncertu Akademickiej Orkiestry Politechniki Łódzkiej, ale nie tylko.

Największym zainteresowaniem cieszyło się magiczne lustro, czyli rodzaj fotobudki, dzięki której uczestnicy wydarzenia mogli zrobić sobie zabawne zdjęcia z logiem Politechniki Łódzkiej – podkreśla Sylwia Celmer, koordynatorka wydarzenia z ramienia IFE. – Tegoroczna lokalizacja podniosła znacząco prestiż imprezy oraz zapewniła nam dużo większe zainteresowanie ze strony osób w różnym wieku. Nasze stoisko odwiedzały wielopokoleniowe rodziny z dziećmi, a co najważniejsze, młodzież zainteresowana studiami w Politechnice Łódzkiej. Jesteśmy wdzięczni pracownikom Manufaktury za tak duże zaangażowanie i pomoc oraz nadanie naszemu wydarzeniu tak wysokiej rangi.

Głównym celem wydarzenia Tkalnia Francuskiego, podobnie jak ubiegłorocznych wydarzeń, koordynowanych przez Stowarzyszenie Łódzkie Bardziej Francuskie, Instytut Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego, IFE i Alliance Française, była promocja kultury i języka francuskiego. W tym roku po raz pierwszy udało się zorganizować wydarzenie na tak szeroką skalę, w miejscu tak znanym i lubianym, jak Manufaktura.

Trwające przez miesiąc obchody Festiwalu Frankofonii są organizowanego przez Instytut Francuski w Polsce. Kolejną aktywnością Politechniki Łódzkiej, w tym przedsięwzięciu, będzie konferencja z okazji 20-lecia kształcenia dwujęzycznego: Granice mojego języka są granicami mojego świata, którą zaplanowano w IFE na 15 marca.

Data dodania:2019-03-04
Małgorzata Trocha