Studentki architektury PŁ laureatkami konkursu "Dom Jutra"

Alicja Wieczorkiewicz i Aleksandra Kozłowska studentki architektury na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ zostały laureatkami konkursu Dom Jutra Model Budownictwa Dostępnego. We wtorek, 16 stycznia, na Politechnice Warszawskiej odebrały pierwszą nagrodę w kategorii Osiedle społeczności jutra.

Konkurs Dom Jutra realizowany jest w ramach programu Mieszkanie Plus, we współpracy z BGK Nieruchomości i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Jego celem było "ideowe przedstawienie wizji dostępnego, przynoszącego społeczne wartości budownictwa mieszkaniowego w Polsce".

Zbiorowe zdjęcie uczestników konkursu Dom Jutra. Fot. Maciej Kasprzak

- Punktem wyjścia do rozważań projektowych miała być analiza czynników, które wpływają lub wpłyną na środowisko mieszkaniowe w naszym kraju. Jest ich całe spektrum, znaczenie mają zarówno zmiany zachodzące w społeczeństwie, jak i te środowiskowe, gospodarcze, urbanistyczne, technologiczne, nowe formy komunikacji, czy mobilności  - wyjaśnia zasady konkursu Aleksandra Kozłowska.Stąd przewrotna nazwa projektu: "O tym, że "mieszkalnictwo" to za mało - Historia osiedla szytego na miarę".

Studentki Politechniki Łódzkiej podeszły do tematu konkursu wzorcowo. Dokonały analizy zmieniających się potrzeb człowieka w ciągu życia i połączyły ją z analizą zagadnień wymaganych w konkursie. Ta kompilacja doprowadziła do powstania projektu, który przez Jury konkursowe został uznany za zwycięski.Problemy środowiska mieszkaniowego dotykają nas wszystkich, priorytetem dla architektów i urbanistów powinno być uporanie się z nimi - mówią laureatki konkursu z PŁ.

Zwyciężczynie kształcą się na studiach drugiego stopnia, na pierwszym roku architektury w PŁ. Mają już za sobą udział w kilku konkursach ogólnopolskich i wystawach, w których były nagradzane: studenckim konkursie Cembrit BOLD III oraz konkursie Łódzkie Ściany. Brały  też udział w konkursie na opracowanie "Koncepcji Zagospodarowania Przestrzeni Publicznej Kolumny od Dworca PKP do Placu Szarych  Szeregów" czy opracowanie koncepcji wykończenia sklepów Rossmann w standardzie LUX.

Ola Kozłowska miłość do architektury łączy z pasją do sportu. Udziela się aktywnie w sekcji badmintona AZS Politechniki Łódzkiej, regularnie reprezentując PŁ na Akademickich Mistrzostwach Polski i zawodach wojewódzkich. W 2017 roku zdobyła brązowy medal.

Data dodania:2018-01-17
Małgorzata Trocha
Studentki PŁ - laureatki konkursu na Dom Jutra podczas wręczenia nagrody przez organizatorów. Od lewej: Alicja Wieczorkiewicz i Aleksandra Kozłowska. fot. Maciej Kasprzak