Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Trzech liderów z Politechniki Łódzkiej



Na liście rankingowej XI konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Programu LIDER znalazło się 60 projektów. Trzy z nich będą ralizowane w Politechnice Łódzkiej, na łączną kwotę ponad 3,7 mln zł.

 

Laureatami Programu LIDER z PŁ zostali: dr inż. Igor Zubrycki, dr inż. Michał Lipian oraz mgr inż. Jakub Walczak.


dr inż. Igor Zubrycki, laurat projektu LIDER z PŁ, fot. arch.prywatneDr inż. Igor Zubrycki jest adiunktem w Instytucie Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (EEIA) PŁ. Wspólnie z zespołem pracuje nad pierwszym polskim narzędziem do aktywnej rehabilitacji dłoni, opartym na robotyce miękkiej.


- Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych, jednorazowych narzędzi do rehabilitacji dłoni oraz systemu pozwalającego na przygotowanie personalizowanej rehabilitacji z wykorzystaniem osiągnięć robotyki miękkiej oraz sztucznej inteligencji - wyjaśnia doktor Igor Zubrycki. - Realizacja projektu pozwoli na wdrożenie tych osiągnięć w rehabilitacji dłoni pacjentów cierpiących na neuropatię po chemioterapii czy na porażenie poudarowe.


Projekt Jednorazowe i personalizowane narzędzia wspomagające rehabilitację dłoni jest realizowany przez interdyscyplinarny zespół naukowców z Wydziałów EEiA i Mechanicznego PŁ oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Stworzone przez inżynierów i medyków urządzenia będą przystosowane do potrzeb pacjenta, a same elementy mające styczność z człowiekiem będą jednorazowe i biodegradowalne.


dr inż. Michał Lipian, laureat projektu LIDER z PŁ, fot. arch. prywatneDr inż. Michał Lipian z Instytutu Maszyn Przepływowych na Wydziale Mechanicznym otrzymał dofinansowanie na projekt NUTRIA - Okanałowany wirnik nośny w układzie tandem dla polskiej elektromobilności.


Projekt ma na celu stworzenie koncepcji wirnika dla małego pasażerskiego pojazdu latającego. Urządzenie takie ma pracować w środowisku miejskim, gdzie istotna jest jego wysoka sprawność i niska emisja hałasu. Projekt obejmuje badania i optymalizację aerodynamiczną i aeroakustyczną, dzięki temu wirnik NUTRIA będzie mógł być konkurencyjny względem rozwiązań rynkowych ­- mówi doktor Michał Lipian.


NUTRIA będzie realizowana przez zespół aerodynamików z Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ. Chęć udziału w badaniach zgłosiły także uczelnie: Hochschule für Technik und Wirtschaft des Saarlandes (Niemcy) i Technical University of Sofia (Bułgaria).


Jakub Walczak, laureat programu LIDER z PŁ, fot. arch. prywatneMgr inż. Jakub Walczak jest absolwentem Centrum Kształcenia Międzynardowego (IFE), obecnie jest doktorantem na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, w Instytucie Informatyki PŁ. Zajmuje się implementacją systemu zarządzania i analizy danych w CMCC Foundation - Euro-Mediterranean Center on Climate Change.


- Moje badania na doktoracie, choć również związane z analizą danych, mają nieco inny charakter, dotyczą trójwymiarowych skanów laserowych, które w założeniu mają prowadzić do uproszczenia szeroko rozumianej analizy wnętrz - wyjaśnia Jakub Walczak. - Wyobraźmy sobie, że mając dokładny skaner laserowy stawiamy go w pomieszczeniu i po paru minutach mamy precyzyjny opis całej sceny wraz z wymiarami, powierzchnią ścian, listą znajdujących się w nim obiektów, itp. To byłoby duże uproszczenie i i przyspieszenie pracy, choćby w zakresie inwentaryzacji pomieszczeń.


Dofinansowanie, jakie otrzymał doktorant z PŁ w ramach programu Lider XI, będzie przeznaczone w dużej mierze na wydajny serwer obliczeniowy i precyzyjny skaner laserowy, który posłuży do przygotowania referencyjnej bazy danych.


Data dodania:2020-09-28
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
logo Narodowego Centrum Badań i Rozowju

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE