Wspólny projekt PŁ i Centrum Zdrowia Matki Polki

Prawie 12 mln zł otrzymała Politechnika Łódzka i Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki na powstanie bazy danych medycznych oraz utworzenie nowoczesnej diagnostyki.

informatyka

Politechnika Łódzka, która jest partnerem wiodącym w realizowanym wspólnie projekcie, przy użyciu swojego know-how i wykorzystaniu bazy danych medycznych posiadanych przez szpital, stworzy użyteczną i zaawansowaną technologicznie wirtualną platformę.

- Cyfrowa technologia kształtuje na nowo standardy pracy specjalistów. Dzięki projektowi możliwe będzie korzystanie z powstałej bazy danych do analiz biometrycznych, pracy dydaktycznej, samokształcenia lekarzy, statystyk. Będzie to też jedyne w swoim rodzaju źródło informacji popularno-naukowej dla społeczeństwa – mówi prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, rektor PŁ koordynujący projekt.

W wyniku realizacji projektu powstanie wspólna baza danych medycznych oraz nowoczesnej diagnostyki - co najmniej 1 000 400 danych medycznych. Przed udostępnieniem dane zostaną zdigitalizowane, zanonimizowane, pogrupowane, uporządkowane, opisane metadanymi.

Jak wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, dyrektor ICZMP:

- Projekt posłuży m.in. rozwojowi diagnostyki onkologicznej czy też chorób rzadkich, umożliwiając dalsze badania nad tymi jednostkami chorobowymi. Stworzenie wirtualnej platformy, z tak dużą liczbą danych,  jest odpowiedzią na problem utrudnionego bądź wręcz niemożliwego cyfrowego dostępu do atrakcyjnych i unikatowych danych medycznych np. dotyczących histopatologii.

Projekt „Wirtualna platforma danych medycznych oraz nowoczesnej diagnostyki MDB-MEDICAL DATA BANK”. realizowany będzie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. Otrzyma dofinansowanie w wysokości 11 644 025.96 zł, co jest wynikiem konkursu ogłoszonego dla poddziałania Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki. Prace w projekcie potrwają od 1 czerwca 2020 do 31 maja 2023 roku.

Więcej informacji o projekcie znajduje się w biuletynie informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.

Data dodania:2020-04-07
Małgorzata Trocha