Wystawa prac profesora Włodzimierza Cygana

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa (CMW) w Łodzi, odbędzie się wernisaż wystawy łódzkiego artysty, laureata wielu nagród  - profesora Włodzimierza Cygana, wykładowcy w Instytucie Architektury Tekstyliów na Politechnice Łódzkiej.

Wystawa zatytułowana „Ad initium” wpisuje się w cykl wystawienniczy Muzeum Włókiennictwa, poświęcony najwybitniejszym postaciom polskiej sztuki tkaniny, uznanym zarówno w kraju, jak i na świecie - poinformowała Katarzyna Szklarek - Zarębska z biura prasowego CMW.

Profesor Włodzimierz Cygan jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Po studiach rozpoczął indywidualną działalność twórczą ze szczególnym ukierunkowaniem na tkaninę artystyczną. Jego prace uczestniczyły w około 150 wystawach grupowych i ok. 30 wystawach indywidualnych uzyskując liczne nagrody.

Marta Kowalewska, kuratorka wystawy, która zostanie zaprezentowana w Muzeum powiedziała o artyście:

Włodzimierz Cygan, czerpiąc ze źródeł i bazując na fundamentalnych wartościach i prawach budowy struktury tkackiej, tworzy konsekwentnie swój własny język. Operując wątkiem i osnową, podstawowymi elementami konstrukcji, przewartościowuje ich znaczenia. Wydobywa niejako kościec struktury tkanej, a ukrytą pod powierzchnią wątku osnowę czyni widoczną dla oczu, nadaje jej nieoczywiste formy.

Prof. W. Cygan z Politechniką Łódzką jest związany od 1997 roku. Obecnie pracuje w Zespole Architektury Tekstyliów i Ubioru. W latach 1994 – 2008 prowadził Pracownię Tkaniny Artystycznej w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a od 2008 roku jest profesorem zwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W latach 1991-99 redagował i wydawał kwartalnik „Text i Textil – sztuka włókna”. Obecnie współpracuje z „Fibres & Textiles in Eastern Europe” i  jest członkiem komitetu redakcyjnego.

Zapraszamy na wernisaż w czwartek, 14 grudnia, o godz. 18.00. Wystawę można będzie oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa ( ul. Piotrkowska 282, budynek D, III piętro) do 23 marca 2018 r.

Data dodania:2017-12-06
Małgorzata Trocha
Plakat promujący wystawę prac profesora W. Cygana w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.