|
|
Uczelnia, zmierzając do uzyskania wysokiej oceny w ewaluacji dyscyplin naukowych podejmuje ważne inicjatywy motywujące do podnoszeni jakości badań. Mówiąc o tym rektor prof. Krzysztof Jóźwik wymienia
- Naukowcy korzystają z wewnętrznego systemu motywacyjnego nagradzającego publikacje w wysoko punktowanych czasopismach oraz ze specjalnej ścieżki dofinansowania kosztów publikacji open access. A na kolejny rok przygotowujemy wspomaganie współpracy interdyscyplinarnej w ramach wewnętrznych grantów, a także cykl seminariów dotyczących najnowszych trendów w nauce, do prowadzenia których zapraszać będziemy naukowców ze świata.
5G i sztuczna inteligencja
Szerokim echem w środowisku naukowo-biznesowym odbiły się działania PŁ związane z technologią 5G. Było to uruchomienie w kampusie uczelni sieci badawczej 5G oraz powstanie Centrum Kompetencji 5G w PŁ. Uczelnia rozwijając prace badawczo-rozwojowe związane ze sztuczną inteligencją zawarła umowę z Artificial Intelligence Economic Development Corporation w Stanach Zjednoczonych, co ma też związek z planami powołania w Politechnice Łódzkiej międzywydziałowego centrum sztucznej inteligencji.
W gronie najwybitniejszych na świecie naukowców
Pozostając przy amerykańskich uczelniach warto wspomnieć o bazie obejmującej 2 proc. najwybitniejszych naukowców na świecie stworzonej m.in. przez badaczy ze Stanford University. W grupie tej jest niemal 30 profesorów z Politechniki Łódzkiej. Mówiąc o wpływie publikacji na rozwój światowej nauki warto zwrócić uwagę, że najwyżej z PŁ sklasyfikowany na tej liście prof. Tomasz Kapitaniak w czasopiśmie Nature Communications przedstawił (wspólnie z dr Patrycją Jaros) nowe podejście do zagadnienia synchronizacji sieci energetycznej, pozwalające na zminimalizowanie szansy na blackout, czyli poważną awarią powodującą dłuższą przerwę w dostawie energii. Z kolei czasopismo Nature Materials zwróciło uwagę na badaniaprof. Wojciecha Pisuli oraz dr. inż. Tomasza Marszałka z Katedry Fizyki Molekularnej, którzy zaprezentowali kolejny krok w rozwoju elektroniki organicznej. Badacze przeprowadzając doświadczenia związane z modelem teoretycznym przewidującym jakość cienkich warstw półprzewodnikowych potwierdzili, że rozmiar i kształt kryształów półprzewodnikowych determinują ich późniejsze zastosowania np.: w wyświetlaczach cienkowarstwowych czy ogniwach fotowoltaicznych.
Politechnika Łódzka jest członkiem Europejskiego Centrum Doskonałości w dziedzinie obliczeń eksaskalowych TREX. Połączenie zaawansowanych metod kwantowych z eksaskalą otworzy drogę do przeprowadzania symulacji z nieosiągalną obecnie dokładnością, umożliwiając przewidywanie właściwości cząsteczek i materiałów na poziomie kwantowym i prowadząc do projektowania nowych materiałów o żądanych właściwościach.
IT i medycyna
Nasza uczelnia ma znaczący wkład w rozwój interdyscyplinarnych projektów, w których rola informatyków jest kluczowa dla ich powodzenia. Szczególną uwagę zwraca tu współpraca z medykami. W minionym roku wspólnie z lekarzami z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki rozpoczęło się tworzenie wirtualnej platformy danych medycznych oraz nowoczesnej diagnostyki. Zainteresowanie służb medycznych budzi również projekt polegający na opracowaniu nietoksycznych powłok antybakteryjnych. Z kolei dla osób z wyłonioną stomią i opiekujących się nimi lekarzy tworzony jest teleinformatyczny system „Stomia – alert”, wspierający proces diagnozowania, leczenia i rehabilitacji pacjentów. Politechnika Łódzka jest też liderem projektu związanego z diagnostyką urologiczną u dzieci. Powstanie innowacyjny w skali światowej system bezinwazyjnego monitorowania i diagnozowania czynnościowych zaburzeń dolnych dróg moczowych.
Dla środowiska
Naukowcy z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska uczestniczą w międzynarodowym projekcie związanym z przemysłem stoczniowego. Badania finansowane z programu Horyzont 2020 dotyczą opracowanie innowacyjnych i zautomatyzowanych technologii produkcji małych i średnich jednostek pływających wykonanych ze specjalnego materiału. Zadaniem PŁ w tym projekcie jest określenie efektów środowiskowych.
Z proekologicznymi działaniami, ważnymi dla mieszkańców aglomeracji łódzkiej łączą się badania dotycząc analizy wpływu najgroźniejszych zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.
W tym roku rozpoczął się projekt związany z opracowaniem prototypowego urządzenia do bezpiecznego przetwarzania pojemników po aerozolach. Pracują nad nim naukowcy z Instytutu Maszyn Przepływowych, Instytutu Inżynierii Materiałowej oraz z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej. Z odpadami innego rodzaju mierzą się naukowcy z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Przemysłu Skórzanego w Łodzi. Opracowali oni technologię przesiewania i granulacji strużyn skór, które są odpadami z przemysłu skórzanego i garbarskiego. Proponowana metoda jest łatwa w realizacji, korzystna ekonomicznie i przyjazna dla środowiska.
Młodzi liderzy
Uwagę zwraca tematyka prac naukowych proponowana przez młodych naukowców, laureatów programu Lider, jak np. pierwsze w Polsce jednorazowe narzędzie do rehabilitacji dłoni i system pozwalający na przygotowanie personalizowanej rehabilitacji, czy też koncepcję wirnika dla małego pasażerskiego pojazdu latającego.