UTW_aktualnosci

45 lat ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce

Przez 45 lat swojej działalności, polskie Uniwersytety Trzeciego Wieku stale się rozwijały. Rosła ich liczba, doskonalone były formy i metody działalności, podejmowano nowe wyzwania.

W dniu 29 września 2020 roku, Senat RP uchwałą „w 45 lecie ruchu Uni­wersytetów Trzeciego Wieku” uhonorował dokonania tych organizacji. W dyskusji poprzedzającej głosowanie nad uchwałą zabierali głos senatorowie różnych opcji politycznych, zgodnie potwierdzając niezwykłość ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku i ich znaczenie dla ustawicz­nej edukacji i utrzymania se­niorów w dobrej kondycji psychofizycznej oraz in­spirowania ich aktywności społecznej, artystycznej i obywatelskiej.

Założycielką ruchu UTW w Polsce była prof. Halina Szwarc – lekarka, gerontolog, wykładowczyni akademicka i społeczniczka. To jej zawdzięczamy dynamiczny rozwój UTW z tradycjami akademickimi, w skali niespotykanej w żadnym innym kraju.

Obecnie w Polsce funkcjonuje prawie 700 UTW, tworząc przestrzeń do aktywności 200 tysięcy słuchaczy. To właśnie środowisko Uniwersytetów Trzeciego Wieku było inicjatorem rozwoju polityki senioralnej w Polsce, współtworzonej z Rządem, Sejmem i Senatem oraz organami samorządu terytorialnego, a także w środowisku lokalnym. Polskie UTW mają zróżnicowaną formę organizacyjno-prawną. Ponad 56% uniwersytetów dla seniorów funkcjonuje w strukturze organizacji pozarządowych: stowarzyszeniach i fundacjach. Ponadto UTW działały przede wszystkim w strukturze wyższych uczelni – 21,5% oraz domów i ośrodków kultury – 17,7%.

Według ostatniego raportu GUS, wśród objętych ankietą 599 uniwersytetów trzeciego wieku, UTW Politechniki Łódzkiej jest na 24 pozycji w Polsce pod względem ilości słuchaczy oraz na 5 miejscu pod względem ilości słuchaczy przypadających na jednego pracownika UTW.

Data dodania:2021-04-16
Agnieszka Stołecka