Nagroda im. Iwana Wyhowskiego na rok akademicki 2017/2018

Kapituła Nagrody im. Iwana Wyhowskiego ogłasza nabór kandydatur do Nagrody Głównej i Staży Naukowych na rok akademicki 2017/2018.

Staże przy nagrodzie

4-miesięczne pobyty badawcze na 2 polskich uniwersytetach dla kandydatów z zakresu:
- nauk społecznych,
- nauk ścisłych,
- nauk ekonomicznych,
- nauk technicznych,
- nauk rolniczych,
- bibliotekoznawstwa.

Program finansowany jest solidarnie przez 21 polskich uniwersytetów.

Zgłoszenia kandydatur należy dostarczyć do DWZ do dnia 10 stycznia 2017r.

Zgłoszenie – poza opisem zasług i osiągnięć kandydata – powinno także zawierać wskazanie źródła finansowania stażu i zgodę Dyrektora Jednostki oraz Dziekana Wydziału.

1. Charakterystyka
Nagroda im. Iwana Wyhowskiego ma honorować zasługi obywateli Ukrainy w rozwoju nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie oraz budowaniu demokratycznej Ukrainy – skierowanej ku Europie, uwzględniającej najlepsze tradycje dawnej Rzeczypospolitej oraz historyczne, współczesne i przyszłe związki Ukrainy z Polską i Europą.

Staż przy Nagrodzie umożliwi ukraińskim badaczom z zakresu wymienionych dziedzin 4-miesięczny pobyt badawczy na dwóch polskich uniwersytetach.

2. Kwalifikacja kandydatów
a) Nabór kandydatów do Nagrody rozpoczął się 25 listopada 2016 r.,
b) Kandydaci do Nagrody i Stażu przy Nagrodzie zgłaszani mogą być do 15 stycznia 2017 r.,
c) W lutym Kapituła, na specjalnym posiedzeniu, podejmuje decyzję o przyznaniu Nagrody i Stażu,
d) Realizacja Nagrody rozpoczyna się we październiku w roku przyznania Nagrody.

3. Zobowiązania uczelni
a) stypendium – 3 500 zł netto miesięcznie (jeśli laureat lub stażysta posiada tytuł naukowy doktora habilitowanego lub profesora); – 2 500 zł netto miesięcznie (jeśli laureat lub stażysta posiada tytuł naukowy magistra lub doktora),
b) bardzo dobre warunki mieszkaniowe na cały okres pobytu na danej uczelni,
c) zapewnienie opieki/pomocy naukowej tutora z dziedziny Laureata, na każdej z uczelni,
d) książki z wydawnictwa uniwersytetów goszczących, z dziedziny Laureata,

e) ewentualnie lektorat języka polskiego.

4. Zobowiązania laureata/stażysty
a) 2 miesiące pobytu na każdym z uniwersytetów,
b) wygłoszenia jednego wykładu publicznego oraz ew. sześciu wykładów kursowych w instytucie w którym będzie afiliowany (wg decyzji uczelni),
c) sprawozdanie z pobytu,
d) jeśli wynikiem pobytu Laureata/Stażysty w Polsce będą publikacje – obowiązkiem Laureata/Stażysty jest umieszczenie w nich informacji o Nagrodzie.

W załączeniu znajduje się plakat informacyjny.

Data dodania:2016-12-19
Agnieszka Roganowicz