|
|
Jak wyjaśnia dr hab. inż. Agnieszka Ruppert, prof. PŁ:
Dzięki zastosowaniu nowych zaprojektowanych przez nas nanomateriałów otrzymywanie biopaliw stanie się łatwiejsze i dużo bardziej przyjazne dla środowiska. Synteza nanomateriałów opiera się na wykorzystaniu światła widzialnego i jest przeprowadzona w temperaturze pokojowej. Pozwala ona na otrzymanie nanocząstek metali pełniących rolę niezwykle aktywnych katalizatorów procesu otrzymywania biopaliw.
Badania docenione przez Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju są realizowane we współpracy z ośrodkami we Francji i Niemczech. Projekt Konkurencyjne katalizatory oparte na metalach nieszlachetnych do konwersji biomasy do związków o ważnym znaczeniu przemysłowym otrzymał finansowanie Narodowego Centrum Nauki w ramach programu SONATA BIS 6.
Dr hab. inż. Agnieszka Ruppert przez pięć lat odbywała staż podoktorski w Uniwersytecie w Utrechcie, a następnie w Instytucie Maxa-Plancka w Mülheim. Po powrocie na Politechnikę Łódzką rozpoczęła badania nad nowymi katalizatorami i nanomateriałami stosowanymi w wielu procesach związanych z ochroną środowiska.
Wyniki jej badań są publikowane w prestiżowych czasopismach naukowych np.: ChemSusChem, Catal. Sci. Technol. Lauretaka nagrody współpracuje z renomowanymi ośrodkami za granicą, m.in. Shibaura Institute of Technology (Tokio) oraz z Uniwersytetem Kalifornijskim (Los Angeles).
O lauretce nagrody można też przeczytać w Biuletynie Informacyjnym Pl - Życie Uczelni.