|
|
- Tak duża kwota dofinansowania oznacza, że zaplanowaliśmy wiele działań wpisujących się w tytuł projektu - Dostępna Politechnika Łódzka. Nasz wniosek ma 268 stron, składając na każdej z nich podpis, wiedziałem, że to początek drogi do zmian, które wzmocnią szeroko pojętą otwartość uczelni – mówi rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik.
Przyznane środki pozwolą na zwiększenia ilości szkoleń specjalistycznych dotyczących m.in.: niepełnosprawności, edukacji włączającej oraz technologii wspierających. W ramach projektu przewidziane są zmiany organizacyjne na uczelni oraz planowane jest podnoszenie świadomości i kompetencji kadry uczelni.
Zaplanowano powołanie Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego PŁ (CDPU PŁ), które będzie pełniło funkcję ośrodka opracowującego autorskie rozwiązania w zakresie równości szans i niedyskryminacji. W skład CDPU wejdą laboratoria: mechaniczne, elektroniczne, Analiz i Symulacji Ergonomicznych, VR.
Na Wydziale Mechanicznym PŁ powstanie 5 pilotażowych wirtualnych laboratoriów (VIRLAB) oraz uniwersalne narzędzia (VIRTOOL) do samodzielnego tworzenia nowych lub przenoszenia stacjonarnych stanowisk laboratoryjnych do przestrzeni wirtualnej. Stanowiska zostaną zwirtualizowane z zachowaniem możliwie wiernego odwzorowania warunków rzeczywistych, co umożliwi odbycie ćwiczeń laboratoryjnych z każdego miejsca, w tym zdalnie z domu. Dzięki temu osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z oferty dydaktycznej na takim samym poziomie jak inni.
W ramach projektu uwzględniono także usprawnienia architektoniczne, które pojawią się w miejscach kluczowych dla życia uczelni i stwarzać będą nowe, dotychczas niedostępne dla osób niepełnosprawnych możliwości nauki, funkcjonowania na uczelni i prowadzenia badań naukowych. Wszystkimi działaniami związanymi z problemem dostępności uczelni, a w tym działaniami w projekcie, będzie koordynował dr Dariusz Koperczak.