Doktorat honoris causa na PŁ

Wczoraj (29 listopada) na PŁ odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Krzysztofowi Matyjaszewskiem z Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburgu, związanemu od wielu lat z naszą uczelnią i z Łodzią. W opinii środowiska naukowego profesor jest jednym z najpoważniejszych kandydatów wśród Polaków, do nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Prof. K. Matyjaszewski - absolwent wydz. Chemicznego Politechniki Łódzkiej (1972), należy do ścisłej czołówki światowej chemików. Jest jednym z czterech najczęściej cytowanych naukowców z tej dziedziny. Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburgu. W 1998 r. otrzymał tytuł J. C. Warner Professor of Natural Sciences, który przejął po laureacie nagrody Nobla Johnie Pople’u. W 2004 r. otrzymał najbardziej prestiżowy tytuł tej uczelni: University Professor. Pełni także funkcję dyrektora Centrum Inżynierii Makromolekularnej Uniwersytetu Carnegie Mellon. Jest również profesorem na uniwersytecie stanowym w Pittsburgu.

Jak wielki wpływ na rozwój nauki miało jego odkrycie ATRP (opracowanie polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu, pozwalające na kontrolowaną syntezę makrocząsteczek
o ściśle określonej budowie) świadczy olbrzymie zainteresowanie naukowców i firm. Metoda ta pozwala na uzyskanie polimerów o niespotykanej dotąd budowie i właściwościach. Dzięki temu wynalazkowi, znacznemu obniżeniu uległy koszty polimeryzacji. O zainteresowaniu tematem świadczy także fakt, że ukazało się już ponad 3000 publikacji i co roku przybywa kolejnych kilkaset. Można bez przesady stwierdzić, że odkrycie prof. Matyjaszewskiego doprowadziło do powstania nowej dziedziny w zakresie chemii i technologii.

Profesor jest współautorem 10 książek, ponad 60 rozdziałów w książkach i ponad 600 prac naukowych. W ostatnich 10 latach jego publikacje były cytowane ponad 12 000 razy. Jako pierwsze wykorzystały metodę ATRP do przemysłowej produkcji polimerów firmy w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Utworzone przez prof. Matyjaszewskiego dwa konsorcja przy Uniwersytecie Carnegie Mellon skupiają ponad 30 firm zainteresowanych rozwojem
i wdrożeniem nowych technologii opartych na metodzie ATRP.

Uroczystość odbędzie się 29 listopada (czwartek) o godz. 11.00 w audytorium im. A. Sołtana przy ul. Stefanowskiego 1/15.

Data dodania:2007-11-28
Małgorzata Trocha