Doktorat honorowy dla prof. Marka Trombskiego

Rektor i Senat Politechniki Łódzkiej mają zaszczyt zaprosić na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Markowi Trombskiemu.
Uroczystość odbędzie się 20 czerwca 2007 r. o godz. 12.00  w auli nowego budynku Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE) stojącego na rogu ul. Żwirki i Stefanowskiego.

Profesor Marek Trombski jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Związki Profesora z naszą uczelnią są bardzo znaczące. Pełnił wiele funkcji związanych z działalnością organizacyjną w Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. Z ważniejszych osiągnięć w tej dziedzinie należy wymienić: zorganizowanie Instytutu Mechaniczno-Konstrukcyjnego i kierowanie tym Instytutem przez prawie 20 lat (1973-1992), pełnienie funkcji prodziekana Wydziału Mechanicznego latach 1973-81, utworzenie Wydziału Budowy Maszyn w Filii PŁ w Bielsku-Białej , pełnienie funkcji jego dziekana przez pierwsze dwie kadencje (1981-1987), pełnienie funkcji prorektora Politechniki Łódzkiej ds. Filii w Bielsku-Białej w latach 1987-1993. W 1999 roku rektor Politechniki Łódzkiej prof. Józef Mayer zaproponował profesorowi Markowi Trombskiemu ponowne objęcie stanowiska prorektora z zadaniem usamodzielnienia Filii.

ówczesny Minister Edukacji Narodowej prof. Edmund Wittbrodt powołał profesora Marka Trombskiego na pierwszego rektora nowoutworzonej Akademii. W późniejszym czasie prof. Marek Trombski został dwukrotnie wybrany na rektora tej Uczelni i w związku z tym pełni tę funkcję do chwili obecnej.

Bardzo obszerna jest działalność prof. Trombskiego w krajowych i zagranicznych gremiach naukowych, szczególnie w komitetach naukowych PAN. Członek zwyczajny Akademii Inżynierskiej w Polsce oraz członek zwyczajny Akademii Nauk Inżynierskich Ukrainy. Działacz organizacji samorządowych, społecznych i turystycznych. Na wyróżnienie zasługuje jego działalność m.in. jako: Wojewody Bielskiego w latach 1994-1997, wiceprzewodniczącego Sejmiku Śląskiego w latach 1998-2002, przewodniczącego Komisji Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej Sejmiku Śląskiego w latach 2002-2006, wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Data dodania:2007-06-20
Małgorzata Trocha