Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Doktorzy honoris causa w latach 2006-2011



W latach 2006-2011 tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej otrzymali:

 

 

  • 84/ Peter Offermann                11.01.2006

Kraj: Niemcy.
Uczelnia: Uniwersytet Techniczny w Dreźnie.
Specjalność: włókiennictwo.
Uznany w świecie włókiennik, twórca wielu technologii włókienniczych, autor wielu monografii. Członek rzeczywisty Saskiej Akademii Naukowej w Lipsku, członek Międzynarodowej Federacji Dziewiarzy. Doktor honoris causa Uniwersytetu Państwowego Technologii i Projektowania w Petersburgu. Profesora Offermanna łączą szczególnie bliskie związki z Wydziałem Inżynierii i Marketingu Tekstyliów już od lat sześćdziesiątych XX wielu, kiedy to odbywał staż naukowy w Katedrze Dziewiarstwa.

 

  • 85/ Józef Giergiel                    11.01.2006

Kraj: Polska.
Uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Rzeszowska.
Specjalności: dynamika maszyn, robotyka i mechatronika.
Autor wielu oryginalnych artykułów i monografii. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych. Jego prace dotyczące układów mechanicznych z tarciem konstrukcyjnym są pionierskie w Polsce. Współtworzył kierunek studiów Automatyka i Robotyka.

 

  • 86/ Tadeusz Godycki-Ćwirko            15.11.2006

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Gdańska.
Specjalność: konstrukcje budowlane.
Uznany autorytet w dziedzinie mechaniki betonu oraz konstrukcji betonowych i sprężonych. Wybitny konstruktor obiektów budownictwa przemysłowego, mieszkaniowego i sakralnego. Honorowy członek Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Odznaczony Medalem im. Stefana Kauffmana. Honorowy profesor Politechniki Krakowskiej. Posiada szczególne zasługi dla Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ.

 

  • 87/ Tadeusz Paryjczak                15.11.2006

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Łódzka.
Specjalność: chemia fizyczna, technologia chemiczna.
Wybitny uczony w dziedzinie badań adsorpcji i katalizy. Twórca łódzkiej szkoły adsorpcji i katalizy. Wieloletni dziekan Wydziału Chemicznego PŁ i dyrektor Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej PŁ. Wieloletni członek Centralnej Komisji do spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych. Wieloletni członek i przewodniczący Zespołu Nauk Chemicznych, Technologii Chemicznej oraz Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Komitetu Badań Naukowych. Doktor honoris causa Politechniki Szczecińskiej.

 

  • 88/ Marek Trombski                20.06.2007

Kraj: Polska.
Uczelnia: Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.
Specjalności: dynamika konstrukcji, mechanika stosowana, wytrzymałość konstrukcji.
Wybitny uczony, uznany autorytet w dziedzinie mechaniki i budowy maszyn. Twórca i pierwszy rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Biesku-Białej. Członek Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk. Członek zwyczajny Akademii Nauk Inżynierskich Ukrainy. Wojewoda bielski. Wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

  • 89/ Andrzej Włochowicz            8.10.2007

Kraj: Polska.
Uczelnia: Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.
Specjalności: fizyka włókna (polimerów), nauka o włóknie.
Wybitny uczony w dziedzinie włókiennictwa. Autor wielu artykułów naukowych i monografii. Członek wielu stowarzyszeń naukowych. Współtwórca i dyrektor (w latach 1973-2001) Instytutu Włókienniczego Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. W latach 1993-1999 Prorektor Politechniki Łódzkiej ds. Filii w Bielsku-Białej.  Wielce zasłużony dla współpracy pomiędzy Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej a Politechniką Łódzką.

 

  • 90/ Józef Wojnarowski                8.10.2007

Kraj: Polska.
Uczelnie: Politechnika Śląska, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.
Specjalności: automatyka i robotyka, dynamika maszyn roboczych i włókienniczych.
Wybitny uczony i uznany autorytet w zakresie mechaniki, dynamiki maszyn, teorii grafów oraz robotyki i mechatroniki. Członek zwyczajny Akademii Inżynierskiej w Polsce. Członek zwyczajny Europejskiej Akademii Nauk, Sztuk i Literatury. Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej. Doktor honoris causa Donieckiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego.

 

  • 91/ Krzysztof Matyjaszewski            29.11.2007

Kraj: Polska, USA.
Uczelnia: Uniwersytet Carnegie Mellon w Pittsburgu.
Specjalności: chemia makromolekularna i chemia materiałów.
Uczony światowej sławy. Najważniejsze jego odkrycie to opracowanie polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ang. Atom Transfer Radical Polymerization – ATRP), pozwalającej na kontrolowaną syntezę makrocząsteczek o ściśle określonej budowie, a także kopolimerów, których otrzymanie metodami klasycznymi jest niemożliwe. Autor wielu książek i kilkuset publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu patentów. Redaktor „Progress in Polymer Science” i „Central European Journal of Chemistry”. Członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk. Członek Amerykańskiej Akademii Nauk Technicznych. Laureat nagrody Fundacji Nauki Polskiej. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Gandawie. Doktor honoris causa Rosyjskiej Akademii Nauk.

 

  • 92/ Arun Sadashiv Mujumdar            11.06.2008

Kraj: Indie.
Uczelnie: National University w Singapurze, McGill University w Kanadzie.
Specjalność: suszarnictwo.
Czołowa postać światowego suszarnictwa. Wybitne osiągnięcia w sferze badań naukowych, współpracy z przemysłem, kontaktów międzynarodowych, organizacji konferencji naukowych, promowania młodych pracowników naukowych. Visiting professor w ośrodkach naukowych w USA, Japonii, Indiach, Brazylii, Chinach, Argentynie i Malezji. Prowadził seminaria w kilkudziesięciu uniwersytetach w 11 krajach Europy, Azji, obu Ameryk i Basenu Pacyfiku. Otrzymał wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień za wybitny wkład w rozwój inżynierii chemicznej, szczególnie suszarnictwa i transportu ciepła i masy. Jego kluczowe osiągnięcie stanowi wkład w promocję i rozwój suszarnictwa jako wielo- i interdyscyplinarnej dziedziny.

 

  • 93/ Erick Vandamme                11.06.2008

Kraj: Belgia.
Uczelnia: Ghent University w Belgii.
Specjalności: biotechnologia przemysłowa, biokataliza, nauki o fermentacji.
Jego działalność naukowo-badawcza obejmuje szeroko pojętą inżynierię w naukach przyrodniczych, głównie skupia się na antybiotykach i bakteriocynach oraz syntonach i procesach biokonwersji. Ma wielki wkład w światowy rozwój nowoczesnej biotechnologii przemysłowej, dzięki której surowce odnawialne przekształcane są w cenne chemikalia, leki, materiały polimerowe, czynniki energetyczne, dodatki konsumpcyjne etc. Visiting professor wielu europejskich i 20 uniwersytetów na innych kontynentach (Australia, Chiny, Egipt, Korea Płd., Płd. Afryka). Prace prof. Vandamme`a były cytowane w literaturze światowej ponad 1600 razy.

 

  • 94/ Eugeniusz Dembicki            5.11.2008

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Gdańska.
Specjalności: geotechnika, mechanika gruntów i fundamentowania.
Jego badania dotyczą teoretycznych i praktycznych zagadnień mechaniki gruntów i fundamentowania, zwłaszcza metod rozwiązywania zagadnień stanów granicznych, metod obliczeniowych konstrukcji oporowych i wsporczych, zastosowania materiałów syntetycznych do wzmacniania podłoża gruntowego oraz nowoczesnych technik komputerowych w geotechnice. Wyniki prac badawczych zostały przedstawione w ponad 430 publikacjach.
Doktor honoris causa uczelni: Uniwersytetu J. Fouriera w Grenoble, Politechniki Wrocławskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Kawaler i Oficer Francuskiej Legii Honorowej, Kawaler i Komandor Orderu Odrodzenia Polski, Kawaler i Komandor Francuskich Palm Akademickich. Honorowy Prezydent Polskiego Komitetu Geotechniki. Laureat prestiżowych nagród naukowych, m.in. Nagrody Naukowej Maxa Plancka.

 

  • 95/ Andrzej Tylikowski            5.11.2008

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Warszawska.
Specjalności: mechanika teoretyczna i stosowana, zastosowania matematyki.
Współtwórca polskiej szkoły mechaniki stochastycznej. Jego prace badawcze koncentrują się na następującej problematyce: dynamika sprężystych i lepko-sprężystych układów ciągłych, drgania stochastyczne, stateczność dynamiczna układów materialnych, zastosowanie teorii drgań nieliniowych w dynamice maszyn, aktywne tłumienie drgań, konstrukcje inteligentne. Na jego publikacje składa się ok. 300 pozycji. Wiceprzewodniczący Komitetu Mechaniki PAN. Członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.
Istotny i trudny do przecenienia jest wkład profesora Tylikowskiego w rozwój naukowy kadry Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej.
Profesor odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

  • 96/ Tadeusz Kaczorek        3.12.2008

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Warszawska.
Specjalności: teoria sterowania i systemów, matematyka stosowana, elektrotechnika.
Jego zainteresowania naukowe obejmują teorię sterowania i teorię systemów, a w szczególności układów singularnych i wielowymiarowych. Zainicjował badania w obszarze singularnych układów dwuwymiarowych oraz dwuwymiarowych układów dodatnich. Autor ponad 20 książek oraz ponad 800 artykułów naukowych. Prowadził wykłady na uniwersytetach w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Włoszech, Francji, Japonii, Grecji. Członek rzeczywisty i zwyczajny Polskiej Akademii Nauk, członek zwyczajny Akademii Inżynierskiej w Polsce. Przewodniczący Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Członek honorowy Węgierskiej Akademii Nauk.
Doktor honoris causa uczelni: Uniwersytetu Zielonogórskiego, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Szczecińskiej i Politechniki Warszawskiej.
Uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

  • 97/ Anatolij Leonidowicz Gawrikow        1.10.2009

Kraj: Rosja
Uczelnia: Nowgorodzki Uniwersytet Państwowy
Specjalności: socjologia szkoły wyższej; badania socjologiczne regionalnych systemów szkolnictwa wyższego
Tematyka badań profesora Gawrikowa obejmuje: technologie i systemy informacyjne, socjologię szkolnictwa wyższego, zarządzanie strategiczne i zarządzanie systemami kształcenia, budowanie systemów zarządzania jakością uczelni.
Członek rzeczywisty Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych i Międzynarodowej Akademii Nauk Szkoły Wyższej.
Za wielki wkład w rozwój ponad czterdziestoletniej współpracy Politechniki Łódzkiej z Nowgorodzkim Uniwersytetem Państwowym wyróżniony Odznaką „Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

  • 98/ Donald G. Truhlar                    31.03.2010

Kraj: USA
Uczelnia: University of Minnesota
Specjalności: chemia fizyczna, molekularna mechanika kwantowa, stosowana informatyka
Wybitny uczony, o światowym autorytecie w zakresie badań teoretycznych, nanotechnologii i informatyki. Ceniony badacz w zakresie rozwoju metod funkcjonału gęstości elektronowej i wariacyjnej teorii stanu przejściowego. Podkreślić należy Jego ogromny wkład w rozwój teorii reaktywności układów chemicznych i biochemicznych, procesów tunelowania i solwatacji.
Uhonorowany m.in. prestiżową nagrodą – Medalem Schrödingera.

 

  • 99/ Jerzy Buzek                        4.06.2010

Kraj: Polska
Uczelnia: Politechnika Opolska
Specjalności: ochrona środowiska, procesy chemiczne w inżynierii ochrony środowiska, wymiana masy
Zainteresowania naukowe profesora Buzka obejmują: zagadnienia z teorii i zastosowania inżynierii procesowej, badania z zakresu odsiarczania gazów metodami absorpcyjnymi, optymalizację kosztową instalacji chemicznych.
Doktor honoris causa Uniwersytetu w Dortmundzie, Uniwersytetu w Seulu, Uniwersytetu w Isparcie, Politechniki Opolskiej i Politechniki Śląskiej.
Uhonorowany m.in. „Statuetką Gołębia” z okazji 60. Rocznicy uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka.
W lipcu 2009 r. wybrany przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

 

  • 100/ Andrzej Ajdukiewicz                16.03.2011

Kraj: Polska
Uczelnia: Politechnika Śląska
Specjalności: budownictwo przemysłowe, konstrukcje budowlane, konstrukcje żelbetowe i sprężone
Profesor Ajdukiewicz to uznany autorytet w dziedzinie technologii betonu, konstrukcji betonowych i sprężonych; wybitny konstruktor i ekspert obiektów budownictwa przemysłowego, mieszkaniowego i użyteczności publicznej.
Twórca szkoły naukowej konstrukcji płytowo-słupowych. Wychowawca wielu pokoleń inżynierów i uczonych.
Honorowy członek Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Członek IABSE (Międzynarodowego Stowarzyszenia Mostów i Konstrukcji Inżynierskich), ACI (Amerykańskiego Instytutu Betonu), FIB (Międzynarodowego Stowarzyszenia Betonu Konstrukcyjnego).
Uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem PZITB im. Stefana Kaufmana.

 

  • 101/ Leopold Jeziorski                    15.06.2011

Kraj: Polska
Uczelnia: Politechnika Częstochowska
Specjalności: biomateriały, inżynieria powierzchni, obróbka cieplno-plastyczna
Profesor Jeziorski jest współtwórcą polskiej szkoły inżynierii materiałowej, uznanym autorytetem w dziedzinie metalurgii i nauki o materiałach.
Bogaty dorobek naukowy profesora ukierunkowany jest na obszar nowoczesnych technologii inżynierii powierzchni, a w szczególności obróbki cieplno-chemicznej w złożu fluidalnym, a także jarzeniowej oraz plazmowej obróbki powierzchniowej stali i stopów tytanu.
Członek Centralnej Komisji do spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych.
Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego.
Doktor honoris causa Politechniki Częstochowskiej.

 

  • 102/ M. Sam Mannan                20.09.2011

Kraj: USA
Uczelnia: Texas A&M University
Specjalność: bezpieczeństwo procesowe
Profesor inżynierii chemicznej. Czołowy badacz o uznanym światowym autorytecie w zakresie inżynierii bezpieczeństwa procesowego. Edytor i współautor unikalnego dzieła "Lees' Loss Prevention in the Process Industries". Współpracuje z American Institute of Chemical Engineers (AIChE). Uhonorowany tytułem "Inaugural Holder of the T. Michael O'Connor Chair I" oraz tytułem Regents Professor of the Texas A&M University.

 

  • 103/ Stanisław Liszewski                9.11.2011

Kraj: Polska
Uczelnia: Uniwersytet Łódzki
Specjalności: geografia miast, geografia społeczna, geografia turyzmu
Profesor zwyczajny nauk geograficznych. Wybitny autorytet w zakresie geografii miast. Twórca oryginalnej klasyfikacji terenów miejskich. Autor unikalnego modelu przekształcania wielkiego miasta. Twórca pionierskiego Atlasu Miasta Łodzi.
Wieloletni rektor Uniwersytetu Łódzkiego. Dyrektor Instytutu Geografii Miast i Turyzmu. Prezes Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Członek Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. Członek Międzynarodowej Unii Geograficznej.
Inicjator współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z Politechniką Łódzką w zakresie rewitalizacji miast przemysłowych.
Uhonorowany m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem 50-lecia Politechniki Łódzkiej.


Data dodania:2007-01-25
Data aktualizacji2017-01-19

Wprowadzone przez:
Katarzyna Osińska

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE