Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Doktorzy honoris causa PŁ w latach 1981-1990



W latach 1981-1990 tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej otrzymali:

 

 

  • 15/ Witold Nowacki                                  24.05.1981

Kraj: Polska.
Uczelnia: Uniwersytet Warszawski.
Specjalność: fizyka ciała stałego, mechanika.
Profesor Politechniki Gdańskiej. Członek rzeczywisty PAN. Wybitny uczony o autorytecie światowym w dziedzinie mechaniki ciała stałego. Doktor honoris causa wielu uczelni krajowych i zagranicznych. Twórca polskiej szkoły naukowej w dziedzinie mechaniki budowli i teorii sprężystości. Znany także jako konstruktor budowlany; wiele obiektów zostało zbudowanych wg jego projektów, m.in. Hala Sportowa w Łodzi.

 

  • 16/ Eugeniusz Jezierski                                     24.05.1982

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Łódzka.
Specjalność: maszyny elektryczne.
Profesor Politechniki Łódzkiej. Współorganizator Wydziału Elektrycznego PŁ. Twórca polskiej szkoły naukowej w dziedzinie transformatorów energetycznych. Zorganizował i przez 26 lat kierował Katedrą Maszyn Elektrycznych i Transformatorów Politechniki Łódzkiej. Inicjator i współtwórca polskiego przemysłu transformatorowego.

 

  • 17/ Janusz Lech Jakubowski                   24.05.1984

Kraj: Polska.
Uczelnia: Instytut Elektrotechniki w Warszawie.
Specjalność: elektrotechnika.
Wybitny uczony w dziedzinie techniki wysokich napięć. Twórca i organizator Instytutu Elektrotechniki w Warszawie. Z Politechniką Łódzką był związany w pierwszych latach jej istnienia przy organizowaniu Zakładu Wysokich Napięć.

 

  • 18/ Graham John Hills                             24.05.1984

Kraj: Wielka Brytania.
Uczelnia: Uniwersytet Strathclyde w Glasgow.
Specjalność: elektrochemia.
Profesor, wieloletni wicekanclerz i pryncypał Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow. Wybitny brytyjski specjalista w dziedzinie elektrochemii i chemii fizycznej. Przyczynił się do rozwinięcia współpracy naukowej Politechniki Łódzkiej z kierowaną przez siebie uczelnią.

 

  • 19/ Zygmunt Charzyński                          24.05.1985

Kraj: Polska.
Uczelnia: Uniwersytet Łódzki.
Specjalność: matematyka.
Profesor Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej. Kierownik Katedry Matematyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Wybitny matematyk, specjalista w zakresie metod wariacyjnych funkcji zespolonych.

 

  • 20/ Aleksander Uklański                          24.05.1985

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska.
Specjalność: turbiny parowe.
Profesor Politechniki Warszawskiej. W latach 1945-1955 profesor Politechniki Łódzkiej. Twórca i kierownik Katedry Turbin Parowych. W latach 1948-1952 dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Wybitny specjalista w zakresie budowy turbin parowych.

 

  • 21/ Iwan Antonowicz Martynow              24.05.1985

Kraj: ZSRR.
Uczelnia: Moskiewski Instytut Włókienniczy.
Specjalność: maszyny włókiennicze.
Profesor i rektor Moskiewskiego Instytutu Włókienniczego. Zasłużony dla rozwoju współpracy pomiędzy Moskiewskim Instytutem Włókienniczym a Politechniką Łódzką. Wybitny specjalista w zakresie dynamiki maszyn włókienniczych.

 

  • 22/ John Francis Richardson                            24.05.1987

Kraj: Wielka Brytania.
Uczelnia: Uniwersytet w Swansea.
Specjalność: inżynieria chemiczna.
Profesor i wieloletni dziekan Wydziału Inżynierii Chemicznej w University College of Swansea w Wielkiej Brytanii. Wybitny uczony o światowym autorytecie w dziedzinie fluidyzacji oraz przepływów dwufazowych, szczególnie w zakresie przepływów: płyn nienewtonowski - gaz. Miał znaczący wkład w rozwój współpracy naukowej między ośrodkami inżynierii chemicznej w Politechnice Łódzkiej i w University College of Swansea.

 

  • 23/ Jan Michalski                                              24.05.1987

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Łódzka, Polska Akademia Nauk.
Specjalność: chemia organiczna.
Profesor Politechniki Łódzkiej. Dziekan Wydziału Chemicznego w latach 1966-1970. Od 1945 roku związany z Katedrą Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej. Członek rzeczywisty PAN, twórca Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi. Wybitny uczony, chemik organik o dużych zasługach dla rozwoju polskiej chemii.

 

  • 24/ Bogumił Staniszewski                         24.05.1988

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Warszawska.
Specjalność: termodynamika.
Profesor Politechniki Warszawskiej, członek PAN. Ukończył Politechnikę Łódzką i w niej rozpoczął pracę dydaktyczną i naukową. Jest współtwórcą polskiej szkoły termodynamiki. Wieloletni przewodniczący Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN, współpracujący z kilkoma wydziałami Politechniki Łódzkiej.

 

  • 25/ David John Tedford                           24.05.1988

Kraj: Wielka Brytania.
Uczelnia: Uniwersytet Strathclyde w Glasgow.
Specjalność: elektrotechnika.
Profesor Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow. Organizator rozwoju współpracy naukowej między Uniwersytetem Strathclyde a Politechniką Łódzką oraz współpracy tych dwóch uczelni z Uniwersytetem w Pawii (Włochy). Wybitny specjalista w dziedzinie elektrotechniki, w szczególności w zakresie wyładowań elektrycznych w gazach i ich zastosowań w technice wysokich napięć.

 

  • 26/ Czesław Woźniak                               30.09.1988

Kraj: Polska.
Uczelnia: Instytut Podstawowych Problemów Techniki.
Specjalność: mechanika kompozytów.
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Instytutu Mechaniki UW. W latach 1964-1966 profesor Politechniki Łódzkiej i kierownik Katedry Mechaniki Budowli. Uczony o uznanym autorytecie międzynarodowym, specjalista w dziedzinie mechaniki ciała stałego. Członek założyciel International Society for the Interaction Mathematics and Mechanics. Współpracujący naukowo z Politechniką Łódzką, położył znaczne zasługi w kształceniu kadry naukowej na Wydziale Budownictwa i Architektury.

 

  • 27/ Andrzej Waksmundzki                       24.05.1989

Kraj: Polska.
Uczelnia: Uniwersytet M. Skłodowskiej-Curie w Lublinie.
Specjalność: chromatografia.
Profesor Uniwersytetu im. M. Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Wybitny specjalista w dziedzinie chromatografii, twórca szkoły naukowej w tej dziedzinie. Prowadził także badania nad zastosowaniem światłowodów.

 

  • 28/ William Whigham Fletcher                24.05.1989

Kraj: Wielka Brytania.
Uczelnia: Uniwersytet Strathclyde w Glasgow.
Specjalność: biologia.
Organizator i wieloletni profesor w Katedrze Biologii Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow. Wybitny uczony w dziedzinie biotechnologii. Zasłużony w rozwijaniu badań w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Ma ogromne zasługi w dziele współpracy Politechniki Łódzkiej z Uniwersytetem Strathclyde.

 

  • 29/ Jean Baptiste Donnet                         3.10.1989

Kraj: Francja.
Uczelnia: Uniwersytet Górnej Alzacji.
Specjalność: fizykochemia i technologia elastomerów.
Profesor i rektor Uniwersytetu Górnej Alzacji. Wybitny fizykochemik, szczególnie zasłużony dla rozwoju technologii polimerów. Członek licznych międzynarodowych organizacji naukowych z dziedziny chemii.

 

  • 30/ Władysław Kuczyński                        24.05.1990

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Łódzka.
Specjalność: budownictwo żelbetowe.
Profesor Politechniki Łódzkiej do 1969 roku. Twórca i organizator, a w latach 1956-1959 dziekan, Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Łódzkiej. Wybitny specjalista w zakresie technologii betonu oraz mechaniki betonowych ustrojów hiperstatycznych. Współtwórca monumentalnego dzieła (20 tomów) Budownictwo Betonowe.

 

  • 31/ Jadwiga Jakubowska                         24.05.1990

Kraj: Polska.
Uczelnia: Politechnika Łódzka.
Specjalność: mikrobiologia.
Profesor Politechniki Łódzkiej. Twórca i wieloletni kierownik Katedry Mikrobiologii Technicznej. Współorganizator Wydziału Chemii Spożywczej. Wybitny specjalista w dziedzinie mikrobiologii.

 

  • 32/ Arthur Charlesby                                1.10.1990

Kraj: Wielka Brytania.
Uczelnia: Royal Military College of Science.
Specjalność: chemia radiacyjna polimerów.
Profesor Królewskiej Akademii Wojskowej w Swindow. Wybitny uczony brytyjski. Jeden z twórców chemii radiacyjnej polimerów i techniki radiacyjnej. Ma wybitne zasługi w nawiązaniu i rozwoju współpracy Politechniki Łódzkiej z brytyjskimi ośrodkami naukowymi.

 

  • 33/ Joachim Lünenschloss                        1.10.1990

Kraj: Niemcy.
Uczelnia: Rheinisch Westfälische Technische Hochschule Aachen.
Specjalność: technologia włókiennicza.
Rektor Reńsko Westfalskiej Wyższej Szkoły Technicznej w Aachen, dyrektor Instytutu Włókiennictwa. Wybitny uczony o autorytecie międzynarodowym w dziedzinie techniki i technologii włókienniczej. Ma znaczące zasługi we współpracy RWTH z Politechniką Łódzką.

 


Data dodania:2007-01-25
Data aktualizacji2017-01-19

Wprowadzone przez:
Katarzyna Osińska

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE