Francuskie dyplomy dla naszych studentów

Studenci Politechniki Łódzkiej z Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE) otrzymali dyplomy ukończenia prestiżowej szkoły francuskiej „Arts et Metiers- ParisTech”- kampus Cluny.

Jak donosi w dniu 2 grudnia 2007 „Le journal de Saone – et – Loire“, dziennik wydawany w Burgundii, w szkole inżynierskiej „Arts et Metiers - ParisTech” kampus w Cluny, należącej do grupy „ParisTech” najbardziej prestiżowych dziesięciu francuskich szkół inżynierskich, odbyła się w dniu 1 grudnia 2007 r. uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów. Nowością tej uroczystości było wręczenie po raz pierwszy 9 podwójnych dyplomów studentom zagranicznym i francuskim, w tym czterem z Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE) Politechniki Łódzkiej. Była to pierwsza promocja studiów prowadzących do podwójnych dyplomów „Arts et Metiers - ParisTech – Politechnika Łódzka”. Dyrektor francuskiej szkoły pan Jean Luc Delpeuch i rektor Politechniki Łódzkiej prof. Jan Krysiński wręczyli dyplomy ukończenia studiów w ich szkołach absolwentom polskim i francuskim.
„Le journal de Saone-et-Loire” przedstawia pod śródtytułem „Podwójne dyplomy nie mające równorzędnych w Europie” fotografię i krótką charakterystykę dwóch Polek, które otrzymały podwójne dyplomy: Agnieszki Jeziorskiej i Agaty Skrzypińskiej. Obie dziewczyny odbyły 3 lata studiów w PŁ w języku francuskim i 2 lata studiów w „Arts et Metiers-ParisTech”. Wykonały wspólnie pracę dyplomową o tematyce czysto inżynierskiej. Agnieszka znalazła zatrudnienie w firmie Danone w Evian, a Agata w firmie Arcelor Mitkal w laboratorium stali.
Obok Agnieszki i Agaty podwójne dyplomy otrzymali dwaj studenci IFE Leszek Imieniński i Robert Leszczyński, którzy przeszli taki sam cykl studiów jak ich koleżanki.
Oprócz podwójnych dyplomów wręczono także pięciu osobom z Polski, w tym czterem  z Politechniki Łódzkiej (absolwentom studiów po francusku „Gestion et Technologie”), dyplomy studiów Master „Zarządzanie projektami przemysłowymi Wschód-Zachód”.
Współpraca Politechniki Łódzkiej z „Arts et Metiers ParisTech” kampus w Cluny trwa już od 7 lat i jest bardzo owocna. Obecnie realizowana jest wspólnie druga i trzecia promocja studiów kończących się podwójnym dyplomem. Politechnika Łódzka w ramach Centrum Kształcenia Międzynarodowego ma szeroką ofertę zajęć w językach angielskim i francuskim, co sprzyja przyjazdom studentów zagranicznych. W IFE studiuje obecnie ponad 1000 studentów na 8 kierunkach studiów, co nie znajduje odpowiednika na żadnej uczelni w Polsce.

Data dodania:2007-12-04
Małgorzata Trocha